שתף קטע נבחר

לופוליאנסקי: מצעד הגאווה - פרובוקציה

ישיבה סוערת במועצת העיר בעקבות דרישת חבר מועצה להיערכות למצעד. חברי המועצה הציעו לערוך את המצעד במזרח העיר, וצחקו מבדיחות סרות טעם כי יש "להיזהר מהההומאים". מן הצד השני של המתרס האשימו את חברי המועצה בהסתה. מנכ"ל הבית הפתוח בירושלים: "לופוליאנסקי לא למד שום דבר. לפני שנה הוא זרע רוח - וקצר סופה"

ישיבת מועצה סוערת במיוחד נערכה הערב (יום ה') בעיריית ירושלים, בעקבות הצעה לסדר היום בנושא אירועי הגאווה העולמיים אשר עומדים להתקיים בעיר באוגוסט הקרוב. שאלתו של חבר המועצה מטעם מרצ, סער רן-נתנאל, כיצד עיריית ירושלים עומדת להיערך לקראת המצעד העולמי, גררה גל של תגובות נזעמות מטעם חברי המועצה החרדים.

 

לפני כשבוע החליטה אגודת ההומואים והלסביות בישראל לבטל את אירועי הגאווה בתל-אביב ובחיפה, על מנת להתגייס ולמקד את מירב המאמצים במצעד הגאווה העולמי, שייערך בירושלים.

 

לישיבת המועצה הגיעו כמה נציגים מהבית הפתוח בירושלים. אחד מהם הוא דוד רוסו, שהשתתף במצעד בשנה שעברה ונדקר במהלכו על ידי ישי שליסל, שנדון באחרונה ל-12 שנות מאסר. רן-נתנאל דרש מלופוליאנסקי: "לפחות שתהיה לך האנושיות הבסיסית להסתכל לו בעיניים". רוסו נעמד, אך לופוליאנסקי לא טרח להביט לעברו. רוסו לא התאפק וקרא לעברו של ראש העיר: "אתה מפחד ממני", אך לופוליאנסקי בחר שלא להגיב לקריאה.

 

לעצם ההצעה לסדר ענה לופוליאנסקי: "זו עיר שכולנו יודעים את מהותה ועניינה. אנחנו יודעים שפרובוקציה עולה כאן פי כמה בסולם הדרגות. בשנה שעברה הצענו תחליפים וניסינו לדבר. לצערי, יש פרובוקטורים שעניינם לעורר מהומות".

 

רן-נתנאל האשים את ראש העיר בהסתה שהובילה לאירועים האלימים במצעד הגאווה בשנה שעברה. לופוליאנסקי טען: "הזהרתי מפני זה, ותמיד יש כאלה שהם חמומי מוח. היתה הידברות (עם נציגי הקהילה ההומו לסבית בירושלים), אבל היו כאלה שלא היו מוכנים לשמוע".

 

הצעה לערוך את המצעד במזרח ירושלים

 

סגן ראש העיר מטעם ש"ס, אלי שמחיוף, הציע לערוך את המצעד במזרח העיר ואמר: "אפילו בתל אביב הם ביטלו, כי הם יודעים שלא יהיו להם אנשים". חבר המועצה מטעם יהדות התורה, שלמה רוזנשטיין, פסק: "לא תהיה פרובוקציה, ולא מצעד בירושלים". גם חבר מועצת העיר מטעם ש"ס, יאיר לרי, אמר כי: "כנראה שיהיה רוב לקיום המצעד במזרח ירושלים, ונראה מה יעשו להם שם".

 

כשקבל רן-נתנאל על כך שקהילת ההומואים והלסביות בירושלים לא קיבלה ולו שקל אחד מהעירייה, ענה לו סגן ראש העיר מיהדות התורה, יהושוע פולק: "וטוב שכך".

 

לקראת סוף הדיון הסוער, סיים לופוליאנסקי בבדיחה סרת-טעם אשר גררה למרות זאת גלי צחוק ולעג ממרבית חברי הקואליציה העירונית. יועץ ראש העיר, אהרון אגסי, עבר מאחורי מקום מושבו של רן-נתנאל, הומו מוצהר. לופוליאנסקי קרא לאגסי: "תיזהר ממנו כשאתה עובר שם". בסוף הדיון הציע ראש העיר להוריד את ההצעה מסדר היום. 17 קולות תמכו בהצעתו, רק 3 התנגדו, וכך ירדה ההצעה מסדר היום של עיריית ירושלים.

  

מנכ"ל הבית הפתוח בירושלים, חגי אלעד, הגיב בתום הדיון: "נראה שלופוליאנסקי לא למד שום דבר. לפני שנה, ערב המצעד, לופוליאנסקי זרע רוח וקצר סופה. חבל שאוסף של פוליטיקאים קטנים מנהלים היום את ענייניה של ירושלים נגד האינטרסים של העיר, תוך ליבוי גזענות ואפליה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לופוליאנסקי. מפחד?
צילום: איי פי
האלימות במצעד הגאווה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
מצעד הגאווה
צילום: רויטרס
מומלצים