שתף קטע נבחר

פרס קורא לאיחוד בין קדימה והעבודה

הנה רעיון אחד ששר הביטחון הטרי, עמיר פרץ, לא כל כך יאהב לשמוע: בשיחה עם ynet מציע השר שמעון פרס, יריבו לשעבר, לאחד בין שתי המפלגות הגדולות, קדימה ומפלגת העבודה, "כי אין הבדלים ביניהן, וזה הדבר הנכון לעשות". עוד חוזה פרס כי אין מנוס מהפעלת האופציה הצבאית הבינלאומית נגד איראן – וקורא לאולמרט לחוקק כבר כעת חוק פינוי-פיצוי חדש כדי לעודד מתנחלים לעזוב יישובים בגדה

"הכנסת מפוצלת כמו שהיתה. לכן, הדבר הכי נכון עכשיו זה לאחד בין מפלגת העבודה לבין קדימה". את הרעיון הפוליטי הזה משגר לחלל האוויר השר שמעון פרס, בשיחה עם ynet. פרס, אייקון לשעבר בעבודה ואחד מבכירי קדימה, משוכנע שרק איחוד כזה יכול להציל את הפוליטיקה הישראלית ולייצב את הכנסת. ואף מילה על ההוא שעומד בראש העבודה, מה שמו, עמיר פרץ.

 

בשיחה עם ynet אמש (יום ה'), זמן קצר לפני השבעתו כשר, הסביר פרס כיצד הוא מנתח את ההצעה: "מה ההבדלים היום בין העבודה ובין קדימה? כלום. כעת אין הבדלים בין שתי המפלגות. בממשלה הקודמת ההבדל היה בולט בין שתי המפלגות הגדולות, בגלל בנימין נתניהו, שאת המדיניות הכלכלית שלו לא אהבו לא אולמרט ולא אריק שרון, ובוודאי שגם אני לא. אך כעת? אין שום הבדל. לכן, הדבר הנכון ביותר היה לו שתי המפלגות היו מתאחדות".

 

האם אדם בעל ותק וניסיון כמו פרס באמת מאמין שאיחוד כזה בין שתי המפלגות הגדולות אפשרי? "להערכתי זה לא יקרה", הוא מודה, אבל שב ומדגיש: "אין כיום הבדלים בין שתי המפלגות".

 

השיחה עם פרס עסקה בין היתר גם בנושאים הביטחוניים החמים שעל הפרק. בנושא האיראני הוא העריך כי "בסופו של דבר לא תהיה ברירה אלא מלחמה עם איראן". יצוין כי פרס לא התייחס למלחמה אפשרית בין ישראל ובין איראן, אלא לאופציה צבאית בינלאומית כנגד התוכנית הגרעינית האיראנית.

 

בהתייחס לתוכנית ההתכנסות אמר פרס, כי אחד הדברים החשובים ביותר שצריך ראש הממשלה אהוד אולמרט לעשות כבר בתקופה הקרובה, הוא להניח הצעת חוק פינוי-פיצוי חדש על שולחן הכנסת. זאת, כדי לאפשר לישראלים החיים בהתנחלויות לעזוב את בתיהם כבר בתקופה הקרובה, ולקבל פיצוי על נכסיהם: "זה אחד הדברים היותר חשובים שצריך לעשות עכשיו", הדגיש פרס.

 

הוא הוסיף כי במקביל יש כעת צורך לפעול ליצירת דיאלוג עם הפלסטינים, שכן להערכתו, הקהילה הבינלאומית אולי תתמוך בנסיגה נוספת משטחי יהודה ושומרון, אולם היא לא תתמוך בכך שהנסיגה תקבע גם את גבולות הקבע של ישראל.

 

פרס העריך גם כי זמן הפעולה של ישראל למהלך מדיני כלשהו יימשך כשנתיים, עד לעזיבת הנשיא ג'ורג' בוש את הבית הלבן בעקבות הבחירות בארצות הברית.

 

פרס לא אופטימי לגבי האפשרות שהעולם יתגייס לסייע לישראל מבחינה כלכלית למהלך: "הם לא ישלמו כלום. לבוש יש גם כך צרות גדולות. הוא לא יסתבך גם עם זה עכשיו". 

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התייחס לתוכנית ההתכנסות בנאום שנשא אתמול בפני הכנסת כאשר הציג את קווי היסוד של ממשלתו: "המשך ההתיישבות היהודית המפוזרת ביהודה ושומרון מסכן אותנו", אמר, "אני אישית מוסיף להחזיק ברעיון שלמות הארץ כמשאת נפש, מאמין בכל לב בזכותו ההיסטורית הנצחית של עם ישראל על ארץ ישראל כולה. אולם משאת נפש והכרת הזכות אינן תוכנית מדינית. גם אם העין היהודית דומעת, גם אם הלב נקרע, עלינו לשמור על העיקר. אנחנו חייבים לקיים רוב יהודי יציב ומוצק למדינתנו".


פורסם לראשונה 04/05/2006 22:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
פרס. "אין שום הבדל"
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
"צריך לאפשר למתנחלים לעזוב"
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
"אין ברירה אלא מלחמה עם איראן"
צילום: איי פי
צילום: גיל יוחנן
אף מילה על ההוא עם השפם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים