שתף קטע נבחר

יחימוביץ' על ייקור הלחם: "מחטף, מהלך ציני"

חברי כנסת וארגונים החברתיים במתקפה חריפה על החלטת הממשלה לייקר את הלחם. חברת הכנסת יחימוביץ' אמרה כי "זהו מחטף שמטיל צל כבד על הכוונות האמיתיות של אולמרט שהצהיר על מלחמה בעוני". גם בסביבתו של שר התמ"ת ישי טוענים: "הוא מתנגד להחלטה, ושמע על כך מהתקשורת". הליכוד הגיש הצעת אי אמון בממשלה - "נחשף פרצופן של המפלגות החברתיות"

הממשלה מעלה את מחיר הלחם בשבעה אחוזים, וח"כים וארגונים החברתייים זועמים: סיעת הליכוד הגישה בצהריים (יום ו') הצעת אי אמון בממשלה בעקבות ייקור הלחם.

 

חברת הכנסת, שלי יחימוביץ' (עבודה) אמרה בצהריים ל-ynet כי "מדובר במחטף שמטיל צל כבד על הכוונות האמיתיות של אולמרט בכל הנוגע להצהרות על המלחמה בעוני. זה צעד שפוגע אך ורק בעניים ומדובר במהלך ציני".

 

 

יחימוביץ' אמרה כי היא מאמינה שנודע לשר התמ"ת החדש, אלי ישי, על ייקור הלחם מהתקשורת ואמרה כי "הוא בוודאי מודע לעומק העוול שבצעד הזה, ועליו לבטל לאלתר את המחטף של אולמרט ובכך להוכיח שהמפלגות החרדיות בקואליציה מהוות משקל-נגד ראוי לכוונות הברורות של אולמרט להעמיק עוד יותר את הפערים החברתיים".

 

חבר הכנסת, משה כחלון, אמר כי "נחשף פרצופן האמיתי של המפלגות ה'חברתיות' ש"ס ומפלגת העבודה שבחרו לפגוע ערב השבעת הממשלה דווקא בציבור שבחר בהם". גם סיעת האיחוד הלאומי מפד"ל תוקפת את ההחלטה. חבר הכנסת, יצחק לוי, העלה הצעה לסדר בנושא שתידון ביום רביעי במליאת הכנסת. לדבריו, "התקווה החברתית שהבטיחו אולמרט ופרץ מתגלה כאכזבה גדולה עם הצעד הראשון של הממשלה המתאכזרת לעניי ישראל". חבר הכנסת, גדעון סער, יו"ר סיעת הליכוד אמר כי "הצעד הראשון של הממשלה הוא פגיעה בשכבות החלשות והפניית עורף צינית להבטחות לבוחר"

 

שר התמ"ת הנכנס, אלי ישי, מסר בתגובה כי הוא מתנגד בחריפות להעלאת מחיר הלחם. לדבריו, הוא התנגד בעבר להעלאת מחירי הלחם והוא רואה באופן תמוה ביותר את העובדה שההחלטה נתקבלה ממש בתום הרכב קודם של המשרד והוא לא עודכן על כך.

 

לדברי ישי, "ההחלטה פוגעת קשה במשפחות ברוכות הילדים בכך שמתייקר הלחם הבסיסי" וברגע שייכנס באופן פעיל למשרד ילמד את ההחלטה ויבחן אם יכול לשנות אותה. לטענתו, אם נעשה מהלך בלתי הפיך הוא ינסה למזער נזקים ולעצור את המהלך במסגרת החוק. עוד הוסיפו בסביבתו של ישי כי את ההודעה על ייקור הלחם שמע שר התמ"ת הנכנס אתמול בלילה מהתקשורת.

  

ממשרד התמ"ת נמסר בתגובה כי "העלאת מחירי הלחם הייתה מיועדת להיות בשיעור 14 אחוזים, בגין הפסדי המאפיות. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בא למעשה לקראת ציבור הצרכנים על ידי כך שקיבל את המלצת ועדת המחירים הבין משרדית וקבע שעל רשתות השיווק לספוג חצי משיעור ההעלאה, בסך שבעה אחוזים".

 

ארגונים חברתיים: זו החלטה אנטי חברתית 

  

מנכ"ל ארגון הסיוע "לתת", ערן וינטרוב אמר ל-ynet: "אנו מביעים חשש כבד לנוכח העובדה שההחלטה הראשונה אשר יצאה לפועל ערב השבעת השרים היא החלטה אנטי חברתית בהגדרתה, דבר המצביע על כך ש'ממשלה חברתית' היתה כנראה סיסמת בחירות בלבד".

 

התייקרות הלחם באה בעקבות המלצה מאת ועדת המחירים הבינמשרדית שליד משרד האוצר; היא המליצה כי מחיר המכירה לקמעונאים של מוצר הנמצא בפיקוח מחירים יהיה מחיר קבוע, שאין אפשרות לתת עליו הנחות. ראש הממשלה ושר התמ"ת היוצא, אהוד אולמרט, קיבל את המלצות הוועדה; הוא חתם על הצו בערב יום העצמאות. 

 

לדברי וינטרוב, "כשעם ישראל חגג את יום העצמאות, חתם ראש הממשלה על החלטה אשר פוגעת עוד יותר בעצמאותן הכלכלית של למעלה מ–400,000 משפחות נזקקות בישראל. העלאת מחירים של מוצר יסוד בסיסי במדינה בה שיעורי העוני כל כך גבוהים מראה על ניתוק וקהות חושים מחפירה של הפוליטיקאים. ארגון לתת ימשיך לסייע לאלפי משפחות נזקקות בישראל וקורא לפוליטיקאים לאמץ את עקרונות האמנה למיגור העוני". 

 

ישראל טויטו, יו"ר התנועה החברתית לחם, שלא הצליח לעבור את אחוז החסימה בבחירות האחרונות אומר כי צפה את המהלך. "אם הייתי מאמין שאולמרט, פרץ או ביבי יעשו משהו הייתי מצטרף אליהם אבל הם שקרנים. אין להם טיפת רגש לנושא החברתי. לא האמנתי לאף אחד. לבי כואב כי הם שיקרו לעם. ש"ס, מפלגת העבודה והגמלאים – ואף אחד לא דרש את תיק הרווחה".

 

טוויטו סיפר כי "אתמול הייתי בכנסת בזמן ההשבעה ודיברתי עם אלי ישי. ומה הוא אמר לי? שתיק התקשורת הוא תיק חברתי. אולי הוא יהפוך לחברתי יותר כי יראו אותו הרבה בטלוויזיה. הממשלה הזו לא תטפל בנושא החברתי, זה הכול היה הצגה. אני בטוח שהיא תיעלם מהעולם והפעם הציבור יחליף אותה.

 

"הרי ביבי אומר שכתוצאה מהתוכנית הכלכלית שלו יש 8 מילארד דולר כדי לפצות את השכבות החלשות שהוא פגע בהם. אז למה אני ואת צריכים לשלם יותר על הלחם? העניים יהפכו לרעבים יותר. מפעל ההזנה הוקם כי היו ילדים בלי סנדוויץ' ועכשיו מעלים את המחיר. איך התקשורת שותקת לאולמרט? הוא העלה כבר פעמים את מחירי הלחם כשר תמ"ת וזו הפעם השלישית".

 

"הקשישים לא יכולים להתקיים מנאומים"

 

אהוד שם טוב, חבר הפורום למאבק באבטלה, אומר הבוקר: "ממשלה שדיברה על העלאת השכר ובוחרת להעלות דבר ראשון את מחיר הלחם היא ממשלה שמפנה אצבע משולשת כלפי אזרחיה. שלושה חודשים המפלגות קיימו קמפיין עם מסרים חברתייים אך לאחר הקמת הממשלה התשובה היא העלאת מחירי הלחם. משמעותו של הלחם אינה רק היותו מוצר צריכה בסיסי אלא יציבות ורשת ביטחון תזונתית אחרונה. במהלך זה מעבירה הממשלה את המסר שלה לאזרחים כי רווחי רשתות השיווק עדיפות בעיניה על פני האזרחים. רשתות השיווק טוענות שהם מפסידות על מכירת הלחם".

 

יו"ר הסתדרות הגמלאים, גדעון בן מנחם, מלגלג על נאום החמלה של ראש הממשלה אהוד אולמרט: "לא מספיק לדבר בנאומים על ממשלה עם חמלה. אם הצעד הראשון מתבטא בהעלאת הלחם שהוא מרכיב מאוד חשוב בתפריט של קשישים רבים זה עצוב מאוד. לא ייתכן שיהיה הבדל כזה בין הדיבורים לבין המעשים. אי אפשר בו זמנית לנאום נאומים על חמלה ולהעלות את מחירי הלחם - הקשישים לא יכולים להתקיים מהנאומים. פשוט מאוד האוצר רוצה להמשיך הלאה ולנהל את השרים באותה צורה של הממשלה הקודמת וצריך לשים לזה קץ. אני מקווה שרפי איתן יעשה משהו בנושא. שר לענייני גמלאים ומתוקף תפקידו הוא צריך להלחם נגד התייקרויות". 

 

דוברת מרכז מוסווא "לזכויות האזרחים הערביים", עביר קובטי, מציעה להעלות את המחירים למוצרי הצריכה של עשירי ישראל: " מי שנפגע מהעלאת המחירים זה האוכלוסיות שאין להם והלחם משמעותי בחיים שלהם. האוכלוסייה הערבית יש לה אחוזי עוני גבוהים ביותר ולכן בה זה יפגע הכי הרבה. אין לי ציפיות מהממשלה הזו, היא לא תביא מהפכה חברתית לכן חייבים להמשיך להיאבק".


פורסם לראשונה 05/05/2006 09:57

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דלית שחם
יחימוביץ'. "מהלך ציני"
צילום: דלית שחם
צילום: גיל יוחנן
ישי. "שמע מהתקשורת"
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
הממשלה החדשה. החלטה ראשונה
צילום: רויטרס
צילום: אלי אלגרט
כחלון. מיהו חברתי?
צילום: אלי אלגרט
צילום: עטא עוויסאת
טוויטו (לחם). "כולם שקרנים"
צילום: עטא עוויסאת
צילום: יוסי צבקר
קובטי. להעלות לעשירים
צילום: יוסי צבקר
מומלצים