שתף קטע נבחר

בימין תוקפים: "הדחת החייל - תגובה היסטרית"

בימין ממשיכים לגבות את החייל שסירב ללחוץ את ידו של הרמטכ"ל ביום העצמאות. מועצת יש"ע: "התגובה מעידה על חוסר הבנה של הקשיים מולם ניצב החייל הדתי". ועד רבני יש"ע "לוחץ את ידי החייל המצטיין שסירב ללחוץ את ידו של רמטכ"ל פוליטי, שאינו ידידותי לציבור הדתי-לאומי"

"אני מצטער שהרמטכ"ל  מביע חוסר רגישות כזאת גדולה לקרע ההולך ומתהווה בחברה הישראלית. אין ספק שההחלטה הזו גורמת לקיטוב בחברה הישראלית", כך אמר אתמול (ו') ראש המועצה האזורית בנימין, פנחס ולרשטיין, בתגובה להחלטת צה"ל להדיח מחטיבת "ברק" את סמל חננאל דיין שסירב ללחוץ את ידו של הרמטכ"ל, דן חלוץ, ביום העצמאות.

 

לפי ההחלטה המתגבשת דיין לא יוכל לבצע יותר תפקיד פיקודי בצה"ל ובשבוע הבא יחליט ראש אגף משאבי אנוש, האלוף אלעזר שטרן, האם לשלול ממנו את אות ההצטיינות.

 

גם במועצת יש"ע זעמו על החלטתו של מפקד חטיבת ברק של השריון, אל"מ משה שטרית, שהתקבלה לאחר ששוחח עם החייל ועם מפקד הגדוד. "ההחלטה היא תגובה מוגזמת והיסטרית המעידה על חוסר הבנה של הקשיים מולם ניצב החייל הדתי. המהלך רק יעמיק את הקרע בצבא ובחברה. "מדובר במחאה סמלית וצה"ל נוקט גישה סלחנית יותר כשמדובר בעבירות סמים או עבירות חמורות יותר".

 

ועד רבני יש"ע חיזק את ידיו של החייל. בהודעה שפירסם הוועד נכתב כי הוא "לוחץ את ידי החייל המצטיין שסירב ללחוץ את ידו של רמטכ"ל פוליטי, שאינו ידידותי לציבור הדתי-לאומי. הדחתו מחטיבת השריון והאיום לשלול את אות ההצטיינות עליו עמל, היא אות נוסף לדיקטטורה שהשתלטה על ההנהגה וחדרה לצה"ל".

 

פעיל הימין הקיצוני, ברוך מרזל, הודיע כי הוא יישלח פרחים לחייל. "דיין הוא גיבור ישראל וראוי שכל חיילי צה"ל ילמדו ממנו. במידה ויישלל ממנו אות ההצטיינות ויילקח ממנו המענק שקיבל, אנו נגייס את הסכום עבורו". במטה "יהודי לא מגרש יהודי" הקימו קרן למען דיין. לדברי המטה, "המטרה היא לאסוף עבור 'הגיבור' מספיק כסף כדי לממן עבורו מלגת לימודים בארבע השנים הקרובות".

 

תנועת "נשים בירוק" הודיעה בתגובה להחלטה, כי היא מברכת את החייל המצטיין שסירב ללחוץ את ידו של הרמטכ"ל בשל היותו "מפקד גירוש היהודים ומסירת חבלי מולדת לאויב הערבי. כסבתות ואמהות לחיילים אנו קוראים לילדינו לקחת דוגמא מחייל זה. לא להירתע ממסע הרדיפה והענישה הבולשביקי-נקמני של השמאל ותמיד לזכור שתפקידו היחידי של צה"ל הוא להילחם באויב הערבי ולהגן על עם ישראל בכל ארץ ישראל".

 

עורך דינו של החייל הודיע כי אם לא תבוטל ההחלטה הוא יעתור לבג"ץ. עו"ד עדי קידר אמר כי "לחיצת יד אינה פקודה צבאית. החייל מילא את כל הפקודות שניתנו לו ואין כל סיבה לנקוט נגדו בהליך שאינו במסגרת שיפוטית".

 

הורי החייל: הצבא ירה לעצמו כדור ברגל

 

איילה, אמו של חננאל, אמרה בתגובה ל-ynet כי "הצבא יצא מדעתו. איפה הפרופורציה? הרמטכ"ל והצבא ירו לעצמם כדור ברגל. חננאל עצמו מקבל עליו את הדין וכשהוא קיבל את ההחלטה ידע שישלם מחיר".

 

יוסף, אביו של חננאל, אמר כי "הוא לא עשה שום דבר שיכולים לשפוט אותו. חננאל נבוך, הוא צעיר לא עשה את הדברים כהתרסה. הוא לא רצה להיות גיבור ישראל, והצבא מלחיץ אותו. בכל מהלך הטקס אמר לו האלוף שטרן כי אם הוא יתנצל - לא יעשו לו כלום. זה ממש סגנון של המאפיה". אביו של חננאל הוסיף כי "חננאל אמר אתמול למפקד החטיבה כי הוא לא מתנצל, אבל מצטער שנגרמה עוגמת נפש לרמטכ"ל". 


פורסם לראשונה 05/05/2006 14:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
במרכז הסערה. סמל חננאל דיין
צילום: גיל יוחנן
ההחלטה גורמת לקיטוב. ולרשטיין
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלכס קולומיסקי
יישלח פרחים. מרזל
צילום: אלכס קולומיסקי
מומלצים