שתף קטע נבחר

השר רמון: אלחם בסחבת בבתי המשפט

שר המשפטים הנכנס קיבל את ברכת הדרך מקודמתו בתפקיד, ציפי לבני, והבטיח בין היתר לייעל את המערכת המשפטית ו"להעניק לה כלים ראויים יותר כדי להיאבק באלימות"

חיים רמון חוזר לממשלה, וכבר ביומו הראשון במשרד המשפטים הבהיר לסובבים אותו כי הכין שיעורי בית מבעוד מועד. "אומרים לי שלכל מילה שאומר שר במשרד המשפטים, יש הרבה פרשנויות", אמר רמון בתחילת נאומו ושלף מכיסו דף. "לכן, בניגוד למנהגי לדבר בעל-פה, אזהר כפי שהמליצו לי ואקריא מן הכתב".

 

רמון, שקיבל את המפתחות למשרד המשפטים בטקס חגיגי מידי ציפי לבני (מהיום - שרת החוץ), הבהיר מהן שתי המטרות העיקריות לאורן יעבוד: לחימה בסחבת "הבלתי נסבלת" כדבריו בבתי המשפט ומאבק חסר פשרות באלימות. "בשנים האחרונות ניכרת שחיקה במעמד בתי המשפט", אמר רמון, והוסיף כי מעמדו הציבורי של בית המשפט נקבע גם לפי האופן

 שבו הוא מתנהל: "אסור לה (למערכת המשפטית – ט.ר) לדבוק בפופוליזם, אך היא גם צריכה להיות מקובלת על כל העם".

 

על המאבק באלימות אמר רמון: "ענישה והרתעה נשענות לא רק על החוק, אלא גם על המסר השיפוטי. אני מתכוון להעניק למערכת כלים יותר ראויים ממה שיש לה כיום כדי להיאבק באלימות". שר המשפטים החדש לא פירט באילו כלים מדובר אך ציין כי בכוונתו לפעול לכך ש"הנגישות למשפט-צדק תהיה קלה ומהירה. ישנה תחושה גוברת בציבור שמשהו לקוי בעשיית הצדק. מערכת המשפט צריכה להבטיח לא רק צדק לכל, אלא שהצדק יופע מיד וגם יראה".

 

השרה היוצאת, ציפי לבני, התייחסה בדבריה לחוסר היציבות השלטונית בישראל. היא מנתה את שורת תפקידי השרים שמילאה מאז שנת 2001 ואמרה: "התפקידים הרבים אינם מעידים על כישוריי, כשם שהם מעידים על חוסר יציבות השלטון בישראל". לטענתה, חוסר היציבות הוביל למצב בו שר הנכנס למשרד כלשהו אינו יכול לקדם דבר בתקופה הקצרה בה הוא ממלא את התפקיד.

 

לבני חיזקה

 את דבריה כאשר אמרה בנימה אישית: "אני עוזבת בצער ובתחושה שעדיין לא מיציתי את עבודתי במשרד המשפטים. הגעתי למקום שרציתי להיות בו ולא הספקתי לעשות דברים".

 

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, החמיא ללבני ובירך גם את רמון במלים חמות: "השר הנכנס הוא אדם בעל נסיון רב, מוכר וידוע כאיש ציבור נמרץ וכרפורמטור. המערכת המשפטית היא מטבעה סולידית ושמרנית, אך גם היא זקוקה לבחינה עצמית, ביקורת ותיקון, כמו כל מערכת אחרת. אנחנו נשתף פעולה עם השר בכל פעילות שייזום במשרד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיים רמון. מתחיל לעבוד
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: גיל יוחנן
ציפי לבני. "חוסר יציבות שלטונית"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים