שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הלכה לעולמה השחקנית ליובה קדישזון בולוף

  קדישזון בולוף, שחקנית תיאטרון היידיש, רעייתו של השחקן יוסף בולוף ובתו של מנהל הוילנער טרופע, נפטרה בסוף השבוע בניו יורק

  בסוף השבוע הלכה לעולמה שחקנית תיאטרון היידיש ליובה קדישזון בולוף. היא היתה בת 99 במותה ונפטרה בעיר מגוריה, ניו יורק.

   

  קדישזון בולוף, בתו של מנהל תיאטרון היידיש של וילנה, "הוילנער טרופע", לקחה חלק פעיל בתיאטרון היידיש כשחקנית, במאית, דרמטורגית ומתרגמת והיתה רעייתו של השחקן המנוח יוסף בולוף, מגדולי שחקני היידיש בעולם.

   

  עם היוודע דבר מותה אמר מנהל תיאטרון היידישפיל בישראל, שמואל עצמון: "ליובה היתה פרטנרית נאמנה הן בחיי הזוגיות בינה לבין יוסף בולוק והן עזר כנגדו בכל הקריירה המפוארת שלו. היא היתה הצד האינטלקטואלי של בולוף, היא בחרה את הרפרטואר שלו, תרגמה ועיבדה את המחזות בהם הופיע ויחד עם זה היתה המבקר החריף והנבון ביותר שלו. שמה נקשר אמנם בהצלחת בעלה אבל היא עצמה היתה אישה מבריקה בעלת השכלה רחבה ועמוקה בתרבות בכלל ובתרבות היידיש בפרט. למרות השנים הארוכות בארה"ב, אליה הגיעו בתחילת שנות השלושים לאחר התפרקות התיאטרון של אביה בווינה, היא מעולם לא איבדה את השיק האירופאי שלה. היא היתה אישה מקסימה, הקשר בינינו היה חם והדוק ביותר על אף המרחק הפיזי והיא אפילו הספיקה לראות שתי הצגות של היידישפיל בישראל. דאגתה היתה מאז ומעולם לשמר את תיאטרון היידיש ולשמור על רמתו הגבוהה. לכן שמחנו מאוד כשהסכימה להעניק לנו את זכויות ההפקה של ההצגה 'דר פיקסער' על פי עיבוד של בעלה לספר של ברנרד מלמוד".

   

  בעקבות מותה של קדישזון בולוף החליטה הנהלת תיאטרון היידישפיל לפתוח את בניינו החדש ב"אוהל שם" בתל אביב עם הפקה זו העוסקת במשפט בייליס. המחזה מעולם לא הוצג ויזכה לבכורה עולמית בישראל. יום לפני מותה העניקה בולוף לעצמון ולתיאטרון היידישפיל גם את הזכות להציג את המחזה "האחים אשכנזי" אותו עיבד בולוף לבמה על פי רומן מאת י.י. זינגר, אחיו של חתן פרס נובל יצחק בשביס זינגר. ארכיון יוסף בולוף בשלמותו מצוי באוניברסיטת הרווארד בארה"ב.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים