שתף קטע נבחר

אולמרט לפרץ, ישי ואיתן: תדאגו שהתקציב יעבור

שעות לפני הדיון על התקציב בכנסת, כינס ראש הממשלה את ראשי סיעות הקואליציה ודרש שכל אחד מהם יהיה אחראי על הצבעת חברי סיעתו. פרץ אמר: "צריך ליצור מחויבות קואליציונית ושיתוף פעולה". ישי לא הצליח לבטל את ייקור הלחם, אך סיכם עם אולמרט על "תגמול לשכבות החלשות"

יעשה סדר? ראש הממשלה אהוד אולמרט כינס הבוקר (יום ד') את ראשי סיעות הקואליציה על רקע התעוררות "מורדים" לקראת ההצבעה על תקציב המדינה בקריאה ראשונה הצפויה היום בכנסת. בפגישה הוחלט שכל אחד מראשי המפלגות יהיה אחראי על הצבעת חברי סיעתו. אולמרט אמר לראשי הסיעות: "יש צורך בשיתוף פעולה בין המפלגות שהוא חיוני ליציבות הקואליציה".

 

 

הבוקר זומנו ללשכת ראש הממשלה יו"ר מפלגת העבודה, שר הביטחון עמיר פרץ, יו"ר ש"ס, שר התמ"ת אלי ישי ורפי איתן ראש סיעת הגמלאים. הפגישה כונסה לקראת ההצבעה על תקציב 2006 בקריאה ראשונה הערב בכנסת. זאת לאחר שחברי כנסת מן העבודה ובהם אבישי ברוורמן, שלי יחימוביץ', ויורם מרציאנו וחברי כנסת מהגמלאים הביעו מורת רוח מהתקציב ואמרו שלא יצביעו עבורו אם לא ייעשו בו השינויים החברתיים המתבקשים. כתוצאה מכך נדחתה ההצבעה על הקריאה הראשונה של תקציב המדינה מתחילת השבוע להיום.

 

במהלך הפגישה הבהיר ראש הממשלה לראשי הסיעות את הצורך בשמירת יציבות הקואליציה. אולמרט, הרואה חשיבות רבה בתיקון תקציב 2006 בתוך פרק הזמן המוגדר של 45 ימים, הבהיר לשותפיו לקואליציה שעליהם לעשות הכל בתוך מפלגותיהם כדי לאפשר את העברת התקציב אשר יאפשר תפקוד ראוי של הממשלה שבמשך מעל ארבעה חודשים מתפקדת בלא תקציב. כמו כן, ברור שעימות בסוגיית התקציב כבר בימיה הראשונים של הממשלה עלול להתרחב בהמשך למרד ופרישת סיעות מהקואליציה, מה שיאיים על קיומה של הממשלה ויקדם אפשרות לפירוקה והליכה לבחירות.

 

שר הביטחון, עמיר פרץ, אמר בדיון כי "צריך ליצור מחויבות קואליציונית ושיתוף פעולה". בנושא התקציב סוכם ששר האוצר אברהם הירשזון יודיע היום בכנסת כי בין הקריאה הראשונה לשנייה יינתן מענה לצרכים החברתיים ולאוכלוסיות החלשות, זאת על דעת כל מפלגות הקואליציה. בפגישה הביעו הנוכחים את הצורך ביצירת תיאום מרבי על מנת לשמור על יציבות הקואליציה. כמו כן הוחלט כי כל אחד מראשי המפלגות יהיה אחראי על הצבעת חברי סיעתו, זאת כדי ליצור "שותפות אמיתית ועבודה יעילה", נמסר מלשכת אולמרט.

 

בתוך כך דן שר התמ"ת, אלי ישי, עם ראש הממשלה אהוד אולמרט, במטרה לגבש פתרון לסוגיית העלאת מחירי הלחם. ישי לא הצליח לבטל את הייקור האחרון אך השניים הסכימו כי יימצאו חלופות תקציביות על מנת לתגמל את השכבות החלשות, שנפגעו מהייקור. עוד הוחלט כי העלאה נוספת שהייתה אמורה להתקיים בעוד שלושה חודשים, תבוטל.

 

הבוקר הודיע ח"כ יורם מרציאנו (עבודה) כי הוא אינו מתכוון לתמוך בתקציב במידה ולא תבוטל העלאת מחיר הלחם. מרציאנו טען הבוקר ל-ynet כי השר המקשר לכנסת, יעקב אדרי, שוחח עמו והבטיח כי שר התמ"ת, אלי ישי, ימסור מעל במת הכנסת הודעה בשם הממשלה, שבה יודע על הקפאת העלאת מחיר הלחם. ישי, כאמור, הכחיש את הדברים.

 

סיעת העבודה כופה משמעת סיעתית על התקציב בקריאה ראשונה. יו"ר הסיעה, ח"כ אפרים סנה, נועד בנפרד עם שלושת חברי הכנסת מסיעתו המאיימים להיעדר בהצבעה על התקציב בכנסת - יחימוביץ', מרציאנו ונדיה חילו. זאת כדי לשכנעם שלא להיעדר מההצבעה.

 

ואילו שר התיירות, יצחק הרצוג, קרא לחברי סיעתו במפלגת העבודה לתמוך בתקציב בקריאה ראשונה. לדבריו, "ההסכם הקואליציוני קובע מפורשות שהסיעות יעבירו יחדיו את התקציב בקריאה ראשונה, כאשר הסיכומים המשמעותיים שמפלגת העבודה התעקשה עליהם, יובאו בקריאות הבאות".

 

אורלב וטיבי נגד ש"ס

 

יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב תקף את מפלגת ש"ס: "היא התגלתה ככבשה בעור של זאב חברתי. כניעתה להתייקרות הלחם היא בשורה עצובה לשכבות החלשות, לזקנים, למשפחות החד הוריות ולמובטלים". לדבריו, "מתברר שש"ס, העבודה והגמלאים הוליכו שולל את בוחריהם".

 

גם ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) יצא במתקפה נגד חברי ש"ס, מעל בימת הכנסת, וקרא לעברם: "עשו לכן מחטף, הייתי אומר שהשתינו עליכם". לדבריו, "נשאלת השאלה איזה סדר יום יש לממשלה הזאת. היא לא מתחשבת ומתעללת בשכבות החלשות ביותר".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אולמרט. כינס
צילום: רויטרס
צילום: אלי אלגרט
פרץ. ירגיע את המורדים?
צילום: אלי אלגרט
צילום: גיל יוחנן
רפי, תעשה סדר
צילום: גיל יוחנן
צילום: ששון תירם
ישי. לא הצליח למנוע את ההתייקרות
צילום: ששון תירם
מומלצים