שתף קטע נבחר

נתניהו: זה לא התקציב שלי, נצביע נגדו

שר האוצר לשעבר יצא נגד הביקורת נגדו: "אני המצאתי את העוני?" והודיע כי הליכוד יצביע נגד התקציב. ולעומתו השר עמיר פרץ משכנע את ה"מורדים החברתיים" שלא להיעדר מההצבעה. מקורביו מאיימים: "מי שמבקש לעשות דאווין, יש לסיעה אפשרות למנוע ממנו להתבלט". ח"כ טיבי לעג להתקפלות ש"ס בנושא ייקור הלחם: "השתינו עליכם". שר התמ"ת ישי למתקיפיו: "מסכים עם הביקורת, אבל לא עם הסגנון"

אז מי אחראי לעוני? יו"ר הליכוד ושר האוצר לשעבר, ח"כ בנימין נתניהו, אמר היום (ד') בדיון על תקציב המדינה כי "התקציב הזה לא משקף את מה שהכנתי בזמנו וגם לא משקף את מה שהייתי עושה. אתם לא מחלקים את העוגה בדרך מושכלת. יכולתם לשנות את התקציב לטובה, שיניתם אותו לרעה. ולכן אנחנו נצביע נגד התקציב". נתניהו תקף את חברי הממשלה: "אתם אומרים שזה התקציב שלי, אני המצאתי את העוני במדינה? הוא לא היה קיים במשך עשור? או שרימיתם את הציבור לפני הבחירות או שאתם מרמים עכשיו".

 

נתניהו פנה לשרי הממשלה ואמר: "אני הייתי זהיר מאוד ולא חילקתי כסף שלא ברשותנו. אתם לא מחלקים את העוגה בדרך מושכלת. יכולתם לשנותו לטובה, שיניתם אותו לרעה, ולכן אנחנו נצביע נגד התקציב". ח"כ שלמה בניזרי (ש"ס) קרא לעבר נתניהו: "אתה יצרת את כל אותם עוולת, אתה שאלת אם לא היה עוני, אז היה עוני אבל אתה העמקת אותו".

 

   

נאום נתניהו. באדיבות ערוץ הכנסת

 

בתוך כך, שוחח בצהריים יו"ר סיעת העבודה, עמיר פרץ, בפאתי מליאת הכנסת עם חברי הכנסת שלי יחימוביץ' ויורם מרציאנו וניסה לשכנע אותם שלא להיעדר מההצבעה על התקציב בקריאה ראשונה. השר פרץ אמר להם כי יש לכבד את ההסכמים הקואליציוניים וכי הצבעה נגד התקציב או היעדרות, עלולה לפגוע במנהיגותו. מקורבי פרץ אמרו לאחר השיחה כי "מי שמבקש להתבלט עכשיו ולעשות דאווין, יש לסיעה אפשרות למנוע ממנו בעתיד להתבלט". כלומר, יעמידו את המורדים בפני ועדת משמעת ויטילו עליהם סנקציות פרלמנטריות. עוד אמרו: "אין חברתיים פחות או יותר במפלגה, אבל יש צורך לכבד הסכמים קואליציוניים".

 

טיבי לש"ס: השתינו עליכם

 

שעות ספורות לפני ההצבעה בקריאה ראשונה על התקציב, ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) תקף בחריפות את חברי מפלגת ש"ס במהלך דיון במליאת הכנסת על ייקור הלחם. "עשו לכם מחטף. אני לא אשתמש בביטוי לא פרלמנטרי מעל הדוכן ואגיד 'השתינו עליהם בקשת', כי זה ביטוי לא פרלמנטרי", אמר.

 

טיבי לעג למה שנראה בעיניו כהתקפלות של ש"ס בנושא ייקור הלחם. דבריו נאמרו לאחר שמוקדם יותר נועד שר התמ"ת, אלי ישי, עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, והשניים החליטו שלא לבטל את העלאת מחירי הלחם.

 


ישי מנופף בלחם, בימים אחרים (צילום: חיים צח)

 

ישי עלה לנאום בדיון וניסה להסביר את השינוי בעמדתו: "אני לא מתכוון כחבר ממשלה לבוא ולהגן על ההחלטה של עליית מחירי הלחם, מסיבה פשוטה שאני מסכים עם הביקורת. אני בוודאי לא נהניתי מהעובדה שעליית מחירי הלחם היתה בטרם כניסתי לתפקיד. אבל אני הודעתי שאני לא אחזור על עלייה נוספת במחירי הלחם".

 

בנוגע לדברי טיבי אמר ישי כי "אני לא נכנס לסגנון, ולהערות הפופוליסטיות, אבל לעצם הביקורת לייקור הלחם, אני מסכים עם כל מילה שנאמרה כאן, המצב החברתי בישראל הוא בכי רע, וזה בגלל הליכוד שהיה בממשלה".

 

הח"כים מהליכוד גלעד ארדן ומשה כחלון הירבו לקטוע את נאומו של ישי, ויו"ר הכנסת דליה איציק ניסתה להרגיע מעט את הדיון. ישי תקף את הח"כים מהליכוד ואמר: "הליכוד פגע בחלשים. אני מבטיח שלא נתנהג כמו הליכוד בממשלת שרון מבחינה חברתית".

 

מוקדם יותר תקף גם יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב את ש"ס: "היא התגלתה ככבשה בעור של זאב חברתי. כניעתה להתייקרות הלחם היא בשורה עצובה לשכבות החלשות, לזקנים, למשפחות החד הוריות ולמובטלים". לדבריו, "מתברר שש"ס, העבודה והגמלאים הוליכו שולל את בוחריהם".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
נתניהו בכנסת. "אני המצאתי את העוני?"
צילום: ערוץ הכנסת
צילום: גיל יוחנן
פרץ. "לא לעשות דאווין"
צילום: גיל יוחנן
צילום: חגי אהרון
טיבי. "עשו לכם מחטף"
צילום: חגי אהרון
ישי. הלחם העלה עובש?
צילום: ששון תירם
מומלצים