שתף קטע נבחר

מנהל Windows: "אנשים תמיד ישלמו על תוכנה"

סטיבן סינופסקי, שביקר בכנס Tech Ed באילת, הוא האיש המופקד על המהפכה שמתחוללת במיקרוסופט, שהופכת מחברת תוכנה לספקים שירותים מקוונים. בראיון שקיימנו איתו מעניינות בעיקר התשובות שסרב לספק לחלק מהשאלות

סטיבן סינופסקי הוא תוצר קלאסי של התרבות הארגונית המיקרוסופטית, ולכן, ראיון איתו זו משימה עיתונאית מאתגרת במיוחד. בלקסיקון ה-MSי, מיקרוסופט לעולם לא מגיבה אלא תמיד יוזמת, היא לא מדביקה פערים אלא מחדשת, ובכלל לא סובלת מתחרות גוברת באינטרנט מצד תוכנות קוד פתוח כמו פיירפוקס, אופן אופיס ולינוקס או גוגל.

 

סינופסקי, המשתתף ב-Tech Ed 2006, כנס המפתחים של מיקרוסופט, שנפתח אתמול (ג') באילת, העדיף לא להתייחס לנושאים המהותיים באג'נדה של ענקית התוכנה, בייחוד לא לגוגל. לחוסר הפתיחות הזו יכולות להיות כמה סיבות, אך אינה נובעת מכך שלחברה אין תשובות טובות. ההפך הוא הנכון.

 

מיקרוסופט מצויה כעת באחד מתהליכי השינוי המהותיים ביותר בתולדותיה. לאחר נמנום טיפוסי שנמשך כמה שנים, הענק מרדמונד התעורר והריח את הביטים.

 

מיקרוסופט: הדור הבא

 

החברה נערכת לעידן התוכנה באינטרנט בראש חץ מפוצל: הדור הבא של תוכנות הדגל – Windows Vista ו- Office 2007 מחד, ובמקביל שירותים מקוונים משלימים כמו Windows Live (הכוללים דף בית מבוסס RSS המציע התאמה אישית של תכנים, מנוע החיפוש החדש Windows Live Search, הדור הבא של הוטמייל, Windows Live Mail, שירות המסרים המידיים Windows Live Messenger ועוד).

 

שירות נוסף זה Office Live, הפונה לעסקים קטנים ומציע להם לנהל את המשרד מהאינטרנט במקום באמצעות שרת מקומי.

 

משלימים את התמונה הדפדפן אינטרנט אקספלורר 7, שלמרות הזלזול של קנאי פיירפוקס, עשוי לספק את הצרכים של רוב הגולשים, וקונסולת המשחקים Xbox 360, שצפויה להיות שירות משלים למהדורת ה-Ultimate של Windows Vista, הכולל את הדור הבא של המדיה סנטר – מחשב למטרות וידאו ואודיו שיסייע למיקרוסופט להשתלט על הסלון.

 

שירות מודעות המילים החדש, adcenter, ישולב בהמשך בכל המוצרים והפלטפורמות של החברה, כולל שירותי רשת, טלפונים סלולריים ומשחקי Xbox, ויאפשר למיקרוסופט לפתח מקורות הכנסה משלימים, שעשויים לפצות על איבוד הגובה של Windows ו-Office – שתי הפרות החולבות.

 

האיש שמרכז את המאמצים

 

סינופסקי, שמונה לאחרונה לעמוד בראש קבוצת Windows ו-Windows Live, הוא האיש שמרכז את המאמצים האלה, ואמור לדאוג לכך שמיקרוסופט תוכל לשדרג את התוכנות שלה בקצב מהיר יותר מההמתנה בת מספר השנים בין גירסה לגירסה.

 

במסגרת תפקידו הוא אחראי על פיתוח טכנולוגיות הדור הבא של Windows, אינטרנט אקספלורר, שירותי Live ועוד. אך הוא מזוהה יותר מכל עם קבוצת ה-Office, אליה הצטרף ב-1994 ובראשה עמד עד לאחרונה.

 

סינופסקי מגיע לחטיבת Windows הבעייתית עם מוניטין של ביצועיסט מוכח, אשר צוותים תחת פיקוחו הצליחו להשלים פיתוח תוכנות חדשות במועדים שנקבעו להם. זאת, למרות שמיקרוסופט הכחישה כי מונה לתפקיד בעקבות הדחייה הנוספת בהשקה של מערכת ההפעלה Vista, הפעם לחודש ינואר, 2007, במקביל לאופיס החדש.

 

האם גם אתה סבור כי Office הוא ישום כה מורכב ומפותח, עד כי מיקרוסופט צפויה להתמודד עם קושי גובר לשכנע משתמשים להוציא מכספם ולשדרג ל-Office 2007?

 

"לא. ככל שהזמן עובר וכמות המידע בעולם גדלה, לארגונים חשוב ליהנות מיתרון על פני מתחרים בכל הנוגע לטיפול וארגון מידע עסקי, מצגות, הודעות דואר אלקטרוני ועוד.Office 2007 צפוי לספק להם את היתרון הזה.

 

"החבילה החדש מיישמת שתי גישות חדשניות – חווית משתמש אינטואיטיבית יותר שתושג באמצעות הממשק החדש, והשנייה היא ערך מוסף לעסקים – פונקציונליות גדולה יותר, אפשרות לנהל מידע באופן המותאם לצורכי המשתמש, עבודה משותפת ברשת באמצעות Office SharePoint 2007 ו-Office Groove 2007, ומנוע חיפוש ארגוני, שידע לשלוף מידע מכל מערכות הארגון. אתר Office Live יציע שירותים משלימים לחבילה הזו".

 

אופיס 2007: לא הכל זורם

 

כדי לאפשר את זרימת המידע מהרשת הארגונית ומהאינטרנט ל-Office 2007, החבילה תתבסס לראשונה על XML כפורמט ברירת המחדל. מיקרוסופט הצהירה כי פורמט Office Open XML יהיה "פתוח" והיא מכוונת להגישו לגוף התקינה ISO. המבקרים טענו כי מיקרוסופט מנסה באמצעות Office Open XML לדחוק את הפורמט של OpenDocument, שפותח בעידוד סאן, והצביעו נגד חוסר ההתאמה בין הפורמט של מיקרוסופט לתנאי הרישיון של GPL, המונע ממנו להיות תקן פתוח אמיתי.

 

הטענות האלה קיבלו חיזוק כאשר מיקרוסופט סרבה לתמוך ב-OpenDoucment ב-Office 2007, אך נראה כי היא לא תוכל לעמוד בפרץ. ארגון Open Document הודיע מוקדם יותר החודש על הפצת תוסף המוסיף את התמיכה לחבילה.

 

האם נראה בעתיד גם עיבוד תמלילים מקוון, שירות מצגות וגיליונות אלקטרוניים ב-Office Live, במקביל או במקום החבילה המיועדת למחשב האישי?

 

"אני לא מעוניין להתייחס לשאלה הזו".

 

מכתבים פנימיים של מיקרוסופט שדלפו בעבר דיברו על הצורך של החברה להיערך לעידן של תוכנות חינם. האם נוכל לצפות ל-Windows ו-Office חינם?

 

"אני מאמין שגם בעתיד יהיה שוק גדול לתוכנות בתשלום. הניסיון מוכיח כי כאשר מספקים לאנשים שירות חיוני עבורם, הם נאותים לשלם. במקביל, נראה מודלים מגוונים כמו שירותים חינמיים המתבססים על פרסומות. בדיוק כפי שגם היום, יש עיתונים המופצים חינם וממומנים באמצעות פרסום, ויש כאלה שנמכרים בתשלום וגם רושמים הכנסות מפרסום, חלק מערוצי הטלוויזיה זמינים לצפייה חינם ואחרים מוצעים רק בתשלום דמי מנוי. שוק התוכנה לא יהיה שונה".

 

האם אתה מסכים עם הקביעה שמערכת ההפעלה מאבדת מחשיבותה ברשת?

 

"לא. מערכת ההפעלה אפילו חשובה יותר היום מבעבר. הניסיון מראה כי כל חברה שניסתה לבדל עצמה מ-Windows ופיתחה טכנולוגיה המתבססת על האינטרנט בלבד נכשלה לבסוף, כי מערכת ההפעלה תורמת להצלחת האינטרנט. למשל, טכנולוגיית ה-Flash הצליחה באינטרנט רק בזכות הזמינות שלה במערכות הפעלה ברחבי העולם, וכך גם סטרימינג וידאו. אם אין לך OS, זה פשוט לא ילך".

 

אתה טוען למעשה כי הג'אווה של סאן נכשלה?

 

"אני לא מעוניין להוסיף בעניין זה".


איך תתמודדו עם התחרות הגוברת בזירת הרשת? למה שאנשים ישתמשו דווקא במוצרים שלכם?

"אני לא חושב שהתחרות קשה היום יותר מאשר בעבר. האינטרנט מאפשר לאנשים לגשת למידע, להשוות בין מקורות, ולבנות קהילות. בזכות הרשת, קל לנו יותר לפנות ללקוחות שלנו.

 

"מיקרוסופט מאמינה בהשקעה בשירותים חדשים, אך גם השירותים הקיימים מצליחים מאוד. במקביל, אנחנו משקיעים בתחומים רבים הרבה לפני שחברות אחרות חושבות להיכנס לתחום, למשל, טלפונים סלולרים חכמים (פלטפורמת ה-Smartphone), ומציעים שירותים שמספקים ללקוחות ערך מוסף".

 

על פי פרסומים, בעקבות Vista אנו צפויים לשדרוג קטן בשם Windows Fiji או Vista R2, ולאחריו, ב-2010, תגיע Windows Vienna. מה תוכל לספר על מערכות ההפעלה הבאות?

 

"אני מעדיף להתמקד בשלב הזה בהפצה של Vista לשוק".

 

מהם היתרונות היחסיים של מיקרוסופט על פני גוגל באינטרנט?

 

"אני מעדיף לא לענות על השאלה הזו". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים