שתף קטע נבחר

יונה יהב: לא מתנגד לשיבת פלסטינים לחיפה

בראיון לעיתון הערבי-ישראלי "כול אל ערב" אמר ראש עיריית חיפה כי אינו מתנגד לשיבה של פליטים פלסטינים לעיר במידה שהדבר ייעשה במסגרת הסכם שיביא לסיום הסכסוך. "אני כואב מאוד את מצבם של הפליטים", אמר יהב שהוסיף כי הדרך היחידה לפתרון הסכסוך היא ניהול משא ומתן

התשובה להגירה השלילית? ראש עיריית חיפה, יונה יהב, אומר כי אינו מתנגד לשיבתם של פליטים פלסטינים לחיפה במסגרת הסכם שתחתום הממשלה לסיום הסכסוך עם הפלסטינים.

 

בראיון שערך עימו כתב העיתון הערבי-ישראלי "כול אל-ערב", זידאן חלאילה, המתפרסם היום (ו') נשאל ראש העיר יהב "האם אתה מקבל ולו באופן תיאורטי ועקרוני את שיבתם לבתיהם של רבבות ערבים אשר היגרו מחיפה בשנת 48'?". יהב השיב: "באופן עקרוני אין לי מניעה שחלק מהתושבים הפלסטינים ישובו לחיפה במסגרת הסכם שיהיה מקובל, ייחתם על ידי ממשלת ישראל ויסיים את הסכסוך עם העם הפלסטיני".

 

יהב הוסיף כי הוא מבין את כאבם של הפליטים הפלסטינים. "אני אומר לך בכל הכנות שאני כואב מאוד את מצבם של הפליטים ומקווה שבעייתם תיפתר, משום שאבי טעם את טעמה המר של הפליטות והאובדן לאחר שנמלט מגרמניה", אמר יהב.

 

במסגרת הראיון נשאל יהב כיצד הוא סבור שניתן להפסיק את שפיכות הדמים בין שני העמים וענה: "אוי לנו אם לא יהיה שלום. אין לנו מנוס אלא להתקרב, לדבר ולנהל משא ומתן כדי למצוא פתרונות שקיימים וניתנים לביצוע. אין שום צידוק לעולם להמשיך בשפיכות הדמים משום שהם נשפכים לשווא".

 

יהב אמר כי יש לקחת דוגמה ממנהיגי העבר של חיפה. "בואו וננקוט במדיניות ובעמדות של מנהיגי העיר הזאת. למשל כפי שעשה ראש העיר המנוח חסן שוקרי שכיהן בתפקיד בשנים 1928-1940 כאשר הלך אל מנהיגי העדה היהודית, הכניס אותם למועצת העיר ומינה מהם מזכיר לעירייה. בשנת 1934 הוא הפך את השפה העברית לשפה רשמית לצד השפה הערבית למרות שהיהודים היו מיעוט. זה איש עצום וחכם שכולם אהבו אותו וצריך לקחת ממנו דוגמה".

 

יהב נשאל עוד האם יש בכוונתו לעודד משפחות וזוגות צעירים ערביים מהכפרים והערים הסמוכות לעבור להתגורר בחיפה והאם אינו חושש מגידול בשיעורם של הערבים בעיר. "איני חושש מגידול בשיעורם של הערבים בעיר. מספרם עומד היום על כ -35 אלף איש והם מהווים כ-13 אחוז מתושבי העיר. אני מעדיף שיבואו אלינו ערבים משכילים רבים", השיב יהב.

 

דובר עיריית חיפה, צחי טרנו, מסר ל-ynet בתגובה לדברים: "שאלת הכתב היתה האם יהב יסכים לחזרת הפליטים לחיפה במסגרת הסכם בין ממשלת ישראל לפלסטינים ותשובתו היתה שהוא יקבל כל הסדר שממשלת ישראל תגיע אליו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
יהב. אין מניעה
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים