שתף קטע נבחר

ארה"ב תחדש את יחסיה הדיפלומטים עם לוב

מזכירת המדינה האמריקנית הודיעה שלוב תוסר מרשימת המדינות תומכות טרור. לאחר תקופת המתנה של 45 יום, תוסר לוב מהרשימה וארה"ב תשלח שגריר לטריפולי

ארצות הברית תכונן יחסים דיפלומטים מלאים עם לוב ותסיר אותה מרשימת המדינות התומכות בטרור. כך הכריזה הערב (יום ב') מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס. הסרתה הרשמית של לוב מהרשימה אמורה להתבצע לאחר תקופת המתנה של 45 ימים.

 

בהצהרה מטעמה של רייס נכתב כי "החלטנו לנקוט בפעולות אלה מתוך הכרה במחויבותה המתמשכת של לוב להתנערותה מהטרור ובשיתוף הפעולה יוצא הדופן שהעניקה לארצות הברית ולקהילה הבינלאומית כולה בנוגע להתמודדות עם איום הטרור".

 

לאחר שהיחסים הדיפלומטים ימוסדו, ארצות הברית תשלח לטריפולי שגריר רשמי שיחליף את נציגה במקום. 

 

ההתקרבות ביחסי שתי המדינות התאפשרה לאחר שלפני שלוש שנים, לאחר פלישת הכוחות האמריקנים לעיראק ונפילתו של סדאם חוסיין, הודיע שליט לוב מועמר קדאפי כי הוא מסיר את תמיכתו בטרור.

 

בהצהרה מפתיעה נוספת הכריז אז קדאפי כי הוא מוכן לוותר על תכניות הטילים וייצור הנשק להשמדה המונית של מדינתו. זאת, לאחר שבמשך שנים ארוכות היווה את אחד האיומים הגדולים על מדינות המערב, מנודה בידי הקהילה הבינלאומית.

 

בתחילת שנת 2004 לוב מסרה את רכיבי ומסמכי הנשק להשמדה המונית, שנלקחו למתקנים אמריקנים בטנסי. מאוחר יותר באותה שנה הסירה ארצות הברית את אמברגו הסחר שהטילה על לוב והתירה לאזרחיה לבקר במדינה.

 

פריצת דרך נוספת התקיימה בספטמבר שעבר, כאשר שר החוץ הלוסי עבד אל-רחמן שלר'ם טען כי מדינתו תספק לאמריקנים מידע בנוגע לפיצוץ מטוס פאן-אם מעל סקוטלנד בשנת 1988. סוכן ביון לובי הורשע במעשה וממשלתו של קדאפי הסכימה לשלם למשפחות ההרוגים פיצויים בסך 2.7 מיליארד שקלים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים