שתף קטע נבחר

ארה"ב הטילה אמברגו נשק על ונצואלה

מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה על עצירת כל עסקאות הנשק עם ענקית הנפט הדרום אמרקנית, בטענה כי היא לא משתפת פעולה המלחמה בטרור. מוקדם יותר האשים הנשיא הוונצואלי את בוש בביצוע רצח עם וטען כי עליו להישפט בהאג

ארצות הברית הטילה הערב (יום ב') סנקציות על ונצואלה, במסגרתן חסמה את כל עסקאות הנשק עם ספקית הנפט הגדולה. זאת, בטענה כי ונצואלה אינה עושה די על-מנת לעזור לארצות הברית במלחמתה בטרור.

 

מדובר בצעד המחריף את יחסי שתי המדינות ומדרדר אותם לשפל כמוהו לא ידעו מזה עשורים. הוא ככל הנראה מהווה תוצאה ישירה של האיבה הגלויה בין נשיא ונצואלה הוגו צ'אבז ובכירי וושינגטון, שנסובה בעיקר על מחירי הנפט.

 

בנוסף לנושא הכלכלי, ארצות הברית מודאגת מקשריה של ונצואלה עם קובה ואיראן, שתי מדינות המממנות ארגוני טרור ברחבי העולם. מחלקת המדינה האמריקנית טענה אף כי ונצואלה לא מצליחה למנוע את אימוני כוחות הגרילה הקולומביאנים באדמתה.

 

ונצואלה מצדה טוענת מזה זמן מה כי ארצות הברית מתכננת לפעול נגדה בשל אי-הסכמות בנושאים הקשורים למלחמה בטרור. עם זאת, היא הבהירה כי שלטונותיה משתפים פעולה עם שלטונות קולומביה בכל הנוגע למלחמה בגרילה וכי אינה מקיימת קשרים עם מדינות המסייעות לטרור אנטי-אמריקני.

 

צ'אבז: "בוש רוצח עם"

 

זמן קצר קודם לפרסום ההחלטה האמריקנית התבטא צ'אבז בחריפות נגד הנשיא ג'ורג' בוש, האשים אותו בביצוע רצח עם וטען כי יש להעמיד אותו לדין בבית המשפט הבינלאומי. הדברים נאמרו לאחר שעיתונאי ה-BBC פנה לצ'אבז במהלך מסיבת עיתונאים עם ראש עיריית לונדון ועימת אותו עם דברי בוש לאחר פיגועי ה-11 בפסטמבר: "או שאתם איתנו במלחמה בטרור, או שאתם נגדנו".

 

בתגובה התפרץ צ'אבז הזועם ואמר "אתה משווה אותי לרוצח העמים הגדול ביותר החי כיום ובהיסטוריה של האנושות, נשיא ארצות הברית - רוצח, משמיד עמים, בלתי מוסרי - איש שראוי להשלח להישפט בבית הדין הבינלאומי. אני לא יודע למה אתה מתכוון כשאתה משווה אותי לנשיא בוש".

 

"האם אני פלשתי לאיזו מדינה?" המשיך צ'אבז, "האם הוונצואלים פלשו לאן-שהוא? האם אנחנו הפצצנו ערים? האם עשינו שימוש ב-CIA על-מנת להרוג נשיא? האם אנחנו הגנו על טרוריסטים בוונצואלה? זה בוש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מוחרם. צ'אבז
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
נעלב? בוש
צילום: איי פי
מומלצים