שתף קטע נבחר

בעיראק, הומוסקסואליות היא מוות

"הרבה מהחברים ההומואים שלי נרצחו" סיפר קרזן לכתב הטיימס הלונדוני. הוא היה אמור להיות הבא בתור. החמושים כבר העבירו למשפחתו את "גזר הדין", אך הם ובנם נמלטו. ללא כסף ודרכון, אין לדעת מה יעלה בגורלו. הוא לא היחיד. בעוד בעולם מציינים את יום המאבק בהומופוביה, בעיראק יודעים ההומואים שגורלם נגזר בידי חכמי הדת ואנשי המיליציות

ברחבי העולם ציינו היום (ד') את היום הבינלאומי למאבק בהומופוביה בהפגנות, עצרות ואירועים שונים. ה"טיימס" הלונדוני בחר ביום זה להביא את סיפורם של ההומואים בעיראק, אלה שעבורם "הומופוביה" היא לא אפליה המעוגנת בחוק או קללות וגידופים. היא עונש מוות.

 

כך למשל קרזן, סטודנט לאמנות בן 23, בהיר שיער וחייכני. את איומי הרצח המופנים אליו קיבלו בני משפחתו כאשר חמושים במדי משטרה דפקו על דלת ביתם שבבגדד. המסר שנכתב על הפתק המאולתר היה חד וברור: קרזן הומו ולכן עליו למות.

 

בעיר בה שולטות המיליציות השיעיות לא ניתנת לבני המשפחה שום ברירה. הם יודעים שאם לא ימסרו את בנם ההומו לידי התליינים - ישלמו על כך בחייהם. החמושים שאיימו על קרזן ובני משפחתו שייכים לקבוצה בשם "בריגדת הזאבים", המזוהה עם המועצה העליונה של המהפכה האיסלאמית בעיראק. את הוראותיה היא מקבלת ישירות מאנשי הדת הקיצונים.  איש לא מתנגד לה.

 

בבגדים צמודים ומבט עדין, קרזן התבלט בשכונה השיעית בה התגורר. זה היה רק עניין של זמן עד שהגיעו אליו החמושים. "הרבה מהחברים ההומואים שלי נרצחו", הוא סיפר לכתב הטיימס. "האיומים האלה מאוד רציניים".

 

למזלו של קרזן משפחתו בחרה לתמוך בו ויחד עמו נמלטה לאחד הפרברים המרוחקים, אליו טרם הגיעו זרועותיה הארוכות של המיליציה השיעית. הוא אומנם הסתפר וצבע את שערו לשחור, אך עדיין לא מעז לצאת לרחוב. משפחתו אינה עשירה וכמו רבים מהעיראקים הוא אינו מחזיק בדרכון, כך שהאפשרות לברוח למדינה זרה אינה קיימת עבורו. קיים רק הפחד.

 

"מחזירים את עיראק לימי הביניים"

 

עלי חילי ניהל מועדון לילה להומואים בבגדד, אך נמלט לבריטניה לאחר שקיבל איומים רבים על חייו. "יותר מ-40 הומואים נרצחו בחודשים האחרונים", סיפר. "החמושים נכנסים לחדרי צ'ט באינטרנט כדי לאתר אותם ולקבוע פגישות רומנטיות שמסתיימות בהוצאתו להורג של הקורבן".

 

הוא סיפר על כרים ועלי, זוג אוהבים שהותקף באישון לילה. כרים ניצל מפגיעת רימון-יד, אך עלי נורה למוות כאשר ניסה להימלט. חיידר פאיק, טרנסקסואל בן 40, הוכה והוצת בספטמבר האחרון. עמר, צעיר בן 27, נחטף ונורה בראשו לפני חודשים אחדים. בשאר, בן 34, נמצא במחבוא. החמושים כבר רצחו שניים מבני משפחתו וכעת הם מאיימים להמשיך במסע ההרג עד שיסגיר עצמו לידיהם.   

 

השלטונות בעיראק טוענים כי הם בודקים את המקרים, אך חילי לא מאמין. לטענתו, האייתוללה עלי ססיטאני בכבודו ובעצמו אחראי לרציחות. זאת, לאחר שבשנה שעברה פירסם באתר האינטרנט שלו כי "צריך להרוג את ההומואים". לדברי חילי, לאחר לחץ ציבורי גדול הסיר סיסטאני את ההלכה הקוראת להרוג הומואים, אך הותיר על כנה את ההלכה הקוראת להעניש לסביות בחומרה.

 

"אני לא חושב שזה היה יכול לקרות בימי סדאם", אמר. "אין בלבי שום אהבה לנשיא הקודם, אבל המשטר הנוכחי רודף את ההומואים. הם מחזירים את עיראק לימי הביניים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
פחד ברחובות עיראק (ארכיון)
צילום: איי אף פי
צילום: תומריקו
רחוקה הדרך לבגדד. מצעד הגאווה (ארכיון)
צילום: תומריקו
מומלצים