שתף קטע נבחר

ברכה ייעץ: בלי גבולות 67', אל תוותרו על השיבה

במפגש עם עיתונאים פלסטינים ברמאללה אמר חבר הכנסת מוחמד ברכה כי על הפלסטינים לסרב לאפשרות של הקמת מדינה "בגבולות הקטנים מאלו של 67'" תמורת ויתור על זכות השיבה. "אנחנו, הפליטים במולדתנו, צריכים להיאבק למען זכות השיבה", אמר ברכה. עוד טען כי ישראל מרעיבה את הפלסטינים וכי "יש לבודד את הכיבוש ופשעיו"

יו"ר חד"ש, חבר הכנסת מוחמד ברכה, הזהיר אתמול (יום ד') את הפלסטינים שלא יתפתו לקבל מדינה מצומצמת ולוותר בכך על זכות השיבה. ברכה, שהיה אורחו של משרד ההסברה הפלסטיני ברמאללה, השתתף בפרויקט המכונה "פגוש את העיתונות", במסגרתו הופגש עם שורה של כתבים פלסטינים ששאלו אותו שאלות.

 

השיחה הייתה בסימן "יום הנכבה", אך עסקה בשורה של נושאים הקשורים בסכסוך הישראלי-פלסטיני. חבר הכנסת ברכה התייחס במהלך השיחה לחשש שמא הפלסטינים יוותרו על זכות השיבה כדי לקבל מדינה, שלדבריו תהיה מזערית וקטנה יותר מגבולות 67'. במהלך דבריו הוא אף עקץ קבוצות ואישים פלסטינים שנפגשים מדי פעם עם גורמים ישראלים ו"מתנדבים לוותר, מדי פעם בפעם על זכות השיבה בלי שאיש יסמיך אותם לכך. זהו נושא מאוד מסוכן".

 

ברכה הגדיר עצמו כ"פליט במולדתו" ואמר "אנחנו, הפליטים במולדתנו, תפקידנו הוא לא רק להיאבק למען זכות השיבה, אלא גם לשמור על הזיכרון בתודעה ועל שמות המקומות הערביים. ישראל לא רק גוזלת את האדמה, אלא גם מחליפה שמות כדי למחוק את ההיסטוריה".

 

בהתייחסו למצב הכלכלי המידרדר ברשות הפלסטינית האשים ברכה את ישראל כי היא מנסה להרעיב את הפלסטינים כדי לגרום להם לזנוח את שאיפותיהם הלאומיות. "ישראל פועלת להרעיב את העם הפלסטיני כדי שהוא יעסוק אך ורק בהשגת הלחם שלו, מתוך כוונה להוריד את הציפיות של העם הפלסטיני", הוא אמר. ברכה אמר עוד כי ישראל ניצלה את מאזן הכוחות בעולם כדי "לצמצם את השיח על זכויות הפלסטינים משיח על מדינה וזכויות עם לגיטימיות לדיבורים על מפת הדרכים, שאפילו היא אינה מוצגת כעת בצורתה המקורית". 

 

מצבה הכלכלי של הרשות זכה להתייחסות נרחבת וברכה תקף גם את הבנקים הערביים במדינות ערב שאינם מעבירים כספים לרשות הפלסטינית. לדבריו, "הבנקים הערבים נתונים תחת לחצים מצד בנקים אמריקנים, בעוד שהבנקים האמריקנים נשענים על הון ערבי אדיר. למרות זאת בעלי ההון הערביים אינם מאיימים למשוך את ההון הזה מאותם הבנקים".

 

במהלך השיחה, התייחס חבר הכנסת ברכה לחמאס ורמז כי התנועה גורמת לבידוד הפלסטינים. במסגרת זו קרא לארגונים הפלסטינים לעצב אסטרטגיה אחידה על בסיס העקרונות הקבועים של העם הפלסטיני ובמרכזם הקמת מדינה פלסטינית על כל אדמת 67' ובכלל זה ירושלים וכן פתרון לבעיית הפליטים. זאת כדי ליצור מצב שיאפשר "חזרה למשא ומתן ובידוד הכיבוש ופשעיו, במקום לבודד את העם הפלסטיני". 

 

חבר הכנסת ברכה נשאל גם על הצהרתו מהעת האחרונה של יו"ר רע"מ-תע"ל, חבר הכנסת איברהים צרצור, שאמר כי אין מניעה שהמתנחלים יישארו לגור בגדה המערבית לאחר נסיגת ישראל. בהקשר זה אמר ברכה כי הוא מתנגד בתוקף להצהרות הללו. "אלו הצהרות בלתי אחראיות ומסוכנות למדי. הוא (צרצור) עוסק בנושא טרם זמנו ומדבר על המתנחלים כאילו הם בעלי בית ואדמה ולא כגזלנים. המסוכן והמרגיז ביותר הוא שהוא משווה בין המתנחלים לבינינו – אנחנו הפלסטינים בישראל. אנחנו איננו מתנחלים, אלא חיים במולדתנו מדורי דורות".


פורסם לראשונה 17/05/2006 23:11

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ברכה. "פליט במולדתי"
צילום: גיל יוחנן
צילום: חגי אהרון
צרצור. "הצהרות מסוכנות למדי"
צילום: חגי אהרון
מומלצים