שתף קטע נבחר

המבקר: "השחיתות - סרטן בגוף המדינה"

מבקר המדינה אמר בכנס לשכת עורכי הדין כי בישראל יש יותר מניצנים של שחיתות פוליטית ויש לעקור אותם מן השורש .ומה הפתרון? עו"ד וינרוט טוען כי צריך לחזק את זרוע האכיפה ("המשטרה מרוסקת") ואילו השופטת דורנר סבורה שהפתרון הוא בשינוי יחס הציבור ("הציבור צריך לעקור מתוכו את הפוליטיקאים המושחתים")

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, אמר היום (א') כי "השחיתות הפוליטית היא סרטן בגוף המדינה, והיא הגיעה עמוק מאוד". "היו מינויים פוליטיים, לעיתים מסמרי שיער במנהל הציבורי", אמר לינדנשטראוס שהבהיר כי יש לפעול נגד התופעה באמצעות העמדה לדין.

 

"אני חושב שיש מקום להגיש כתבי אישום על מינויים פוליטיים, נגד כולם, בשיוויון מוחלט. צריך לפעול נגד כולם ולא רק נגד אחד", אמר לינדנשטראוס במושב המקדים של כנס לשכת עורכי הדין באילת. 

 

במושב, שיוחד לנושא "השחיתות השלטונית – סכנה לדמוקרטיה", דנו המשתתפים בעיקר בשחיתות בקרב הפוליטיקאים, אך חלק מהם סבורים שזהו רק קצה הקרחון. "כל עורך דין מסחרי יודע בדיוק באיזה עורקים זורמת השחיתות,  אמר עו"ד יעקב וינרוט. לדבריו,  "השחיתות המטופלת היא רק 'הקצפת' בשעה שמתחת לפני השטח ישנה שחיתות שלטונית סמויה שכלל לא מטופלת וזורמת באין מפריע".

 

המבקר לינדנשטראוס לא הסכים עם הדברים וטען כי משרדו פועל למיגור השחיתות בכל הרמות. "משרד מבקר המדינה עבר טלטלה רצינית. אנחנו עוסקים בוועדי עובדים חזקים מאוד שבהם הנפוטיזם שולט. הבנתי היא שצריך להחזיר את כוח ההרתעה למבקר המדינה גם באחריות אישית וגם בפרסום שמות ובביקורת בזמן אמת".

 

לינדנשטראוס הלין בכנס על כך שהכלים שהעניק המחוקק למבקרי המדינה אינם מספיקים. "כשדו"חות מתפרסמים ולא מבצעים את הדברים שלך זה כמו 'הכלבים נובחים והשיירה עוברת'. הדו"חות לא מספיקים. הם מוצאים מקום במשרד ממשלתי מאובק. מקימים וועדה שיכולה לקיים או לא את המלצות המבקר. לא. לא בתקופתי. אני צריך לנצל את כל הכוח הציבורי שיש ברשותי והכוח הוא בתקשורת. צריך לתת ביטוי של הרתעה למשרד מבקר המדינה", הבהיר לינדנשטראוס. 

 

המבקר סיפק בכנס הערכה קודרת לגבי מצב השחיתות בארץ. "בישראל יש יותר מניצנים של שחיתות והם גדלים. גם סטטיסטית וגם מעשית. את השחיתות הזו צריך לעקור מהשורש ביד ברזל. השחיתות הפוליטית היא סרטן בגוף המדינה והגיעה עמוק מאוד. יש מינויים פוליטיים פסולים לחלוטין של אנשים שחלק נכבד מתוכם לא מסוגל למלא את תפקידם וזה יכול להיות ברמות הגבוהות ביותר".

 

הפיתרון - המשטרה או הציבור?

 

עו"ד וינרוט אמר שהפתרון מצוי בחיזוק זרוע אכיפת החוק. "מדינת ישראל הקימה את השב"כ ואת המוסד ולא הצליחה עם המשטרה. יש לנו משטרה מרוסקת לחלוטין. אם רוצים להתמודד עם פשע צריך להתחיל בתקציב נכון ובבחירה נכונה של אנשים. צריך גם שיתוף פעולה בין זרועות החוק השונות. אי אפשר לנהל יחידה כלכלית בלי שיהיו לה נתונים ממס הכנסה לגבי עברייני מס. אין אכיפת חוק ואין שום גורם אמיתי שפועל למניעה וייבוש ביצת השחיתות".

 

השופטת דורנר לא הסכימה עם וינרוט וציינה כי כיום המשטרה חוקרת גם ראשי ממשלה, שרים וחברי כנסת. לדעתה, הפתרון מצוי דווקא ביחסו של הציבור לשחיתות. "המשפט הפלילי ומבקר המדינה הם הכרחיים אבל הם לבדם לא ימגרו את השחיתות. הציבור צריך לעקור מתוכו את הפוליטיקאים המושחתים. בשנים האחרונות היו פעולות מושחתות שנעשו בגאווה", אמרה דורנר.

 

השופטת דורנר הוסיפה כי היא דווקא אופטימית וכי היא רואה שינוי בטיפול של מערכות החוק והאכיפה בנושא השחיתות. . "אני מאמינה שהמינויים הפוליטיים כבר לא כל כך פופולאריים היום", הוסיפה השופטת דורנר. לדבריה, חשוב ש"הטובים ילכו לפוליטיקה"

 

"יש בפוליטיקה גם ישרי כפיים"

 

נציגת הפוליטיקאים בדיון, שרת החינוך פרופ' יולי תמיר, אמרה כי ישנה הכללה גורפת מוטעית לפיה כל הפוליטיקאים מושחתים. "פגשתי בפוליטיקה אנשים ישרי כפיים", אמרה תמיר שציינה כי לא הגיעה לצמרת הרשימה בפריימריז במפלגתה מכיוון שאיננה נוהגת להבטיח הבטחות לחברי מרכז העבודה 

 

תמיר סבורה שאימרתה של דורנר "הטובים לפוליטיקה" קשה ליישום. "אין שום מוטיבציה כיום להיות פוליטיקאי. הלחצים עצומים ולא משנה מה תעשה, אתה חשוד בכל דבר ואתה המושחת האולטימטיבי", אמרה השרה. שרת החינוך הוסיפה כי חקירת המינויים הפוליטיים דווקא טובה לפוליטיקאים משום שהיא מסייעת בידיהם להפעיל 'לחץ נגד' ללחצים המגיעים מצד חברי מרכז ואחרים.

 

הקהל שהשתתף בדיון העלה לסדר היום את נושא השחיתות המקומית ופעילותן של ועדות התכנון והבנייה בערים ובמועצות המקומיות. "אם יש תחום שאנחנו יודעים שיש בו בעיה רצינית זה תחום התכנון והבניה" אמר עו"ד וינרוט, שדבריו זכו לחיזוק מצד עורכי דין בקהל שסיפרו שנתקלו במקרי שוחד והטיית מכרזים, לכאורה, בוועדות.

 

"זהו הפשע לא של הסוציופט ולא הפשע המאורגן נוסח אמריקה" הוסיף עו"ד ויינרוט, "זה הפשע שדם התמצית שלו הוא הארגון והכסף. בשביל להילחם נגדו צריך משטרה חכמה עם יחידות עלית". לינדנשטראוס הסכים כי מדובר בתחום "פרוץ בו השחיתות בולטת לעין" ואמר כי במשרדו פועל כיום צוות של עשרות חוקרים הבודק את נושא ועדות התכנון והבנייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אוחיון
המבקר. מינויים מסמרי שיער
צילום: מאיר אוחיון
צילום: מאיר אוחיון
דורנר. על שחיתות וגאווה
צילום: מאיר אוחיון
צילום: מאיר אוחיון
וינרוט. המשטרה מרוסקת
צילום: מאיר אוחיון
צילום: מאיר אוחיון
תמיר. לא כולם מושחתים
צילום: מאיר אוחיון
מומלצים