שתף קטע נבחר

פולין: האפיפיור נשא דרשה בפני מאות אלפים

תחת גשם בלתי פוסק וקור, מילאו המאמינים את כיכר ורשה שבה עודד יוחנן פאולוס השני את הפולנים למרוד נגד הקומוניזם לפני 27 שנה. בדרך למרכז העיר האריך האפיפיור את דרכו כדי לעבור על יד האנדרטה לזכר גיבורי מרד גטו ורשה

האפיפיור בנדיקטוס ה-16 העושה בביקור רשמי בפולין, נשא היום (ו') דרשה בפני יותר מ-270 אלף מאמינים בכיכר ורשה. מדובר היה בין היתר במחווה לדרשה שנשא באותה כיכר קודמו בתפקיד, יוחנן פאולוס השני, בשנת 1979, אז יצא  בקריאה לבני עמו הקתולים למרוד במשטר הקומוניסטי.

 

למרות הגשם ומזג האוויר הקריר, מאמינים מכל רחבי אירופה הגיעו לכיכר כדי לשמוע את ברכותיו של האפיפיור. נאומו של בנדיקטוס ה-16 ריגש אמנם את הקהל, אך פרשנים ציינו שלא נשא תוכן פוליטי יוצא דופן ולא הלהיב את הפולנים כפי שהיה עושה יוחנן פאולוס השני.

 

"באתי כדי לעקוב אחרי צעדיו של יוחנן פאולוס השני - מילדותו ועד יציאתו המוצלחת לתפקיד האפיפיור ב-1978", אמר בנדיקטוס בפתח דבריו.

 

הוא התייחס לשינויים הגדולים שנעשו בעולם בזמן כהונתו של יוחנן פאולוס השני והודה לאל על השינויים העולמיים שהביאו לשיחרורם לחופש של עמים שלמים והשבת כבודם האבוד. כמו כן ביקש האפיפיור מהמאמינים להנחיל את הנצרות לילדיהם ולשמור על המסורת.

 

ביקור סמלי וטעון

 

בפולין יצאו מגדרם לקראת הביקור, שבעיניהם נחשב לביקור הראשון במדינה זרה שבנדיקטוס תיכנן בעצמו מאז נכנס לתפקיד. גם העובדה שאפיפיור גרמני במוצאו בא לפולין כדי לרפא את צלקות המלחמה סמלית מאוד בעיניהם.

 

אלא שעם פתיחתו נשמעו צלילים צורמים. במהלך נסיעתו של האפיפיור אתמול משדה התעופה של ורשה אל קתדרלת סנט ג'ונס שבמרכז העיר, האריך בניקטוס ה-16 את דרכו כדי לעבור ליד האנדרטה לזכרם של גיבורי מרד גטו ורשה. קהל של כמה אלפים התקבץ באזור האנדרטה, בהם מספר חסידי אומות העולם וחברים מהקהילה היהודית בורשה. רב הקהילה, מיכאל שרודיך, אמר כי ביקש מהאפיפיור לכלול בביקורו בפולין גם התייחסות ל-41 הפולנים הקתולים שהצילו יהודים בזמן השואה.

 


בנדיקטוס ה-16 מגיע לכיכר ורשה (צילום: איי אף פי) 

 

אך כאשר חלפה מכוניתו של האפיפיור ליד האנדרטה, הוא נופף בידיו לאות ברכה ולא עצר אפילו לרגע. רבים לא יכלו שלא להביע את אכזבתם. "זה חבל מאוד שהוא שנסע כל כך מהר", אמרה סופיה שיניאנסקה (80), אחת מחסידי אומות העולם שהמתינו ליד האנדרטה. "אני קצת מאוכזבת. זה היה מהיר מאוד. ראינו אותו מבצע איזושהי מחווה, אני מקווה שזו היתה ברכה". אשה נוספת שהצילה יהודים במהלך המלחמה, אנה בנדו, אמרה כי "זה היה קצר מדי, ויותר מכך, האפיפיור היה סגור בתוך המכונית. לפחות שהיה יוצא לאוויר הפתוח".

 


המאמינים הפולנים השקיעו, והגיעו עם מטריות (צילום: רויטרס) 

  

ביקורו של האפיפיור בפולין יארך ארבעה ימים, במהלכם יבקר בתחנות חייו של קודמו בתפקיד כמו בית הולדתו, הכנסיה בה שימש ככומר ובישוף והפארק בו נשא דרשה בפני קהל המונים. היום בנדיקטוס ה-16 צפוי לטוס במסוק לעיר צ'סטוחובה, שבדרום פולין, לביקור באתר ז'אסנה גורה, שם לפי המסורת הנוצרית, הופיע הסמל של מדונה השחורה. גולת הכותרת של הביקור תהיה ביום ראשון, אז יבקר האפיפיור באתר מחנה ההשמדה הנאצי אושוויץ-בירקנאו.  

 

בלי אלכוהול ופרסומות סקסיות

 

ביקור האפיפיור טיפח את ציפיות חברי הכנסייה הקתולית הפולנית, שביקשה לבדוק את הפופולריות של האפיפיור החדש, לעומת קודמו בתפקיד. דיווחים בתקשורת המקומית הגדירו את קבלת הפנים לה זכה כ"מצוצמת, אך חמה".

 

אף על פי כן, ברחובות פולין קיימת תחושה שהביקור ימים נגע לליבם של אזרחי במדינה, שהניפו את דגלי הותיקן בכל פינה. פולין. מעבר לכך, במהלך ארבעת ימי הביקור נמנעים הפאבים והמסעדות למכור אלכוהול, והצהובונים ותחנות הטלוויזיה התחייבו שלא לפרסם תמונות של נשים בעירום או עירום חלקי. אפילו שלטי פרסומות ברחובות המראים נשים בתנוחות ארוטיות הוסרו. 

 

עובדת משרד התקשורת של ממשלת פולין, ביאטה זמיג'בסקה, הסבירה את האיסור על מכירת האלכוהול: "שתייה חריפה אינה מתאימה לגישה הדתית שמייצג האפיפיור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
האפיפיור בפולין
צילום: רויטרס
מומלצים