שתף קטע נבחר

בפיתוח: גלימה בלתי נראית

מדענים בבריטניה ובארצות הברית מפתחים גלימה שתאפשר לאנשים העוטים אותה להפוך לרואים ובלתי נראים. נשמע בדיוני, אך חוקרים מתעקשים שהפיתוח בהחלט אפשרי

גלימה הנמצאת בפיתוח תאפשר לאנשים העוטים אותה על גופם להפוך לרואים ובלתי נראים, בדומה לגלימה שהארי פוטר ירש מאביו.

 

על אף שהתיאור הזה נשמע בדיוני לחלוטין, מדענים בבריטניה ובארצות הברית סבורים כי גילו את הדרך שתאפשר להם לפתח גלימה כזו. בשלב זה, הם מתכננים את הפיתוח ומפתחים את החומרים המיועדים לגלימה כזו.

 

החומרים הדרושים לפיתוח הגלימה אינם נמצאים בטבע, בניגוד למתואר בבית הספר לקוסמות ולכישוף הוגוורטס. חומרים אלה אמורים להסיט את הקרינה האלקטרומגנטית סביב עוטה הגלימה, ולגרום לו להיראות בלתי נראה.

 

פנדרי ועורכי המחקר הנוספים מעוניינים להשתמש בחומרים מלאכותיים עם מקדם שלילי, הנקראים Meta-Materials. זאת, בשל נטייתם "למסך" קרינה אלקטרומגנטית – כמו גלי רדיו ואור – לכל כיוון.

 

גלימה שעשויה מחומרים אלה, ומעוצבת בהתאם ברמה מיקרוסקופית, לא תחזיר אור או תטיל צל. במקום זאת, האור וכל הצורות האחרות של קרינה אלקטרומגנטית פשוט ינועו סביב הגלימה, כאילו לא נתקלו בה מעולם. מתבונן מהצד יוכל להביט דרך הגלימה.

 

דגמים ראשוניים: בעוד שנה וחצי

 

"האם מדובר במדע בדיוני? באופן תיאורטי, התשובה היא לא. ניתן לעשות את זה אך הדבר תלוי ביכולות הפיתוח שלנו", אמר ג'ון פנדרי, פיזיקאי בקולג' המלכותי של לונדון. על אף שהגלימה עדיין אינה קיימת, הוא סבור כי גירסאות ראשונה שלה יהיה זמינות לכל המוקדם בעוד 18 חודשים.

 

פרטים אודות המחקר, אשר פנדרי הוא אחד מעורכיו, התפרסמו במהדורה המקוונת של כתב העת "סיאנס". גם מדענים שאינם משתתפים במחקר סבורים כי הוא מאפשר להפוך את האי-נראות ליעד בר השגה.

 

"מדובר ברעיון ובמחקר מעניינים מאוד, הנשענים על בסיס מתמטי ופיזיקלי איתן", אמר נאדר אנגטה, פרופ' להנדסת חשמל ומערכות באוניברסיטת פנסילבניה. אנגטה ערך מחקר משלו בתחום האי-נראות באמצעות חומרים חדשים שפיתח.

 

"כן, בהחלט ניתן לגרום לאדם להיראות בלתי נראה אם יעטה גלימה מחומרים אלה", אמר פטנג'לי פארימי, פיזיקאי ומהנדס מאוניברסיטת Northeastern במסצ'וסטס, שאינו משתתף במחקר.

 

הסוכנות לפרויקטי מחקר מתקדמים בפנטגון (DARPA) תמכה במחקר, לאור ההשלכות של טכנולוגיה בלתי נראית בתחום הצבאי.

 

אך בעוד הארי פוטר עוטה את הגלימה, עולה על המטאטא ומעופף ברחבי הוגוורטס, המילים גלימה בלתי נראית לא תואמים את המציאות המתהווה, אמר פנדרי. "אם להיות מציאותיים, גלימה כזו תהיה עבה למדי. 'שריון בלתי נראה' זו הגדרה טובה יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הארי פוטר. גם דני דין
צילום: אורן אגמון
מומלצים