שתף קטע נבחר

הוליווד לאונ' חיפה: פעלו נגד משתפי קבצים

צעדים משפטיים נגד משתפי סרטים פיראטיים בישראל: לידי ynet הגיע מכתב ששלחו אולפני הקולנוע הגדולים לאוניברסיטת חיפה ובו הם מבקשים לפעול נגד סטודנט ששיתף קבצים בניגוד לחוק

חברת אולפני הסרטים והטלווויזיה של NBC Universal שלחה מכתב לאוניברסיטת חיפה ובו היא מבקשת לפעול נגד משתפי קבצים לא חוקיים שניצלו לרעה את רשת האוניברסיטה לשיתוף סרטים בניגוד לחוק, כך נודע ל-ynet.

 

במכתב התראה אחד מופיעים פרטי קובץ של סרט שזכויות היוצרים שלו שייכים לאולפנים, אשר הופץ דרך רשת שיתוף קבצים על ידי סטודנט מהאוניברסיטה. נוסף על כך, מופיעים במכתב פרטי IP של סטודנט המואשם בהפרת זכויות היוצרים.

 

נוסח המכתב (בתרגום חופשי לעברית)

 

"הגיע לידינו מידע לפיו הרשת של אוניברסיטת חיפה היא ספקית השירות של כתובת ה-IP המצויינת במכתב, בה נעשתה הפצה לא מאושרת של חומרים השייכים לאולפנים בצורה של העלאה, הורדה, החלפה של הקובץ, או כל פעולה מקבילה אחרת (..) זוהי הפרה של זכויות יוצרים המוגנים על פי חוקים לאומיים ועל פי הסכמים בינלאומיים.

 

"שימו לב כי NBC Universal והשותפות שלה הן בעלות הזכויות הבלעדיות של סרטים ותוכניות, בהם הסרט המצויין במכתב זה (שם הסרט שמור במערכת).

 

"למרות שדרכים משפטיות אחרות עומדות בפני החברה, אנחנו מאמינים כי קהילת האינטרנט מרוויחה כאשר העניינים הללו נפתרים באמצעות שיתוף פעולה. אנחנו ממריצים אתכם לנקוט בפעולות על מנת לעצור את ההפרה ולהודיע לנו על התוצאות (..) אנא שלחו לנו תגובה והודיעו לנו מה הצעדים שנקטתם".

 

בעקבות הפנייה, האוניברסיטה שלחה מכתב לסטודנט, ובו נכתב כי "כפי שניתן לראות מהתלונה המצורפת, מהמחשב הביתי שלך נעשתה העתקה/מסירה לא חוקית של חומר המוגן על ידי זכויות יוצרים של חברת NBC Universal, דבר האסור על פי חוק".

 

התראה ראשונה נגד גולשים

 

ככל הנראה, שיתוף הקבצים שיוחס לסטודנט בוצע, לכאורה, ממחשבו האישי, באמצעות החיבור לרשת האוניברסיטאית. בעקבות קבלת המכתב, האוניברסיטה ביקשה מהסטודנט להימנע מהתקנה של תוכנות לשיתוף קבצים. הסטודנט אמר ל-ynet בתגובה: "לא אמשיך לעשות את מה שהם טוענים שעשיתי במכתב שהתקבל".

 

ארגון א.ל.י.ס, המייצג את אולפני הסרטים הגדולים, הכריז בעבר מאבק משפטי נגד אתרי שיתוף הקבצים הגדולים בעברית והביא לסגירתם. אתרים אלה שימשו כאינדקסים שהפנו גולשים להורדת סרטים וסדרות ברשתות שיתוף קבצים כמו eDonkey ופרוטוקול ביטורנט, אך כאן מדובר בפנייה ישירה של אולפנים אמריקנים לספק אינטרנט ישראלי (אוניברסיטת חיפה, לצורך העניין) בגלל פעילות פיראטית המיוחסת למשתף קבצים.

 

באוניברסיטת חיפה מאשרים

 

במסגרת המלחמה בשיתוף הקבצים שלחו אולפני הסרטים מכתבים לספקיות אינטרנט, ולאוניברסיטאות בארצות הברית המספקות שירותי אינטרנט לסטודנטים שלהן. בתחילת החודש דווח כי MPAA המאגדים את אולפני הסרטים, ו-RIAA המאגדים את אולפני המוזיקה שלחו מכתבים ל-40 אוניברסיטאות בארה"ב, בו ביקשו מהגופים למנוע את ההפרות הללו ברשתות שלהן. בעקבות הפנייה, חלק מהאוניברסיטאות התקינו תוכנות סינון נגד שיתוף קבצים פיראטי וחלקן רכשו מנויים על שירותים חוקיים להורדת מוזיקה כמו נאפסטר 2.0 עבור כל הסטודנטים שלהן, על מנת להימנע מתביעות. שירותים כאלה עדיין לא זמינים בישראל.

 

מאוניברסיטת חיפה אישרו את קבלת המכתב. ד"ר אמיר גילת, ראש מערך תקשורת דוברות והסברה מוסר: "האוניברסיטה אכן קיבלה מכתב המסב את תשומת לבה לכך שנעשתה הפרה של זכויות יוצרים, באמצעות רשת המחשבים שלה. מיד עם קבלת המכתב, שיגר אגף המחשבים, מכתבי התראה למשתמשים שהפרו את זכויות היוצרים והם אף הוזהרו בעל פה שהם ינותקו מרשת המחשבים של האוניברסיטה, אם ימשיכו בפעילותם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים