שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפגנות לציון 39 שנות כיבוש: דברו עם חמאס
  ברמאללה ובתל אביב נערכו הפגנות לציון 39 שנים לכיבוש הישראלי בשטחים. הפעילים קראו לחידוש המשא ומתן ולדיאלוג עם ממשלת חמאס. אלוני: אם ישראל רוצה שלום יש לה עם מי לדבר. אבנרי: השיגעון הדמוגרפי הוא מחלת הרוח של ישראל. תנועת שלום עכשיו לא לקחה חלק באירוע, מזכ"ל התנועה: "מתקשים להשתתף באירוע שאינו בעל אופי ציוני"

  בתל אביב ובראמללה נערכו הערב במקביל (שבת) הפגנות לציון 39 שנים לכיבוש הישראלי בשטחים - יום השנה לכיבוש השטחים יחול בעוד יומיים ב-6.6.

   

  המפגינים בשתי הערים קראו ל"סיום המצור על העם הפלסטיני" ולדיאלוג עם ממשלת חמאס. ברמאללה השתתפו בהפגנה כמה מאות בני אדם ומארגני האירוע טוענים כי למקום הגיעו פעילי שמאל מרחבי הארץ. המארגנים טוענים כי בהפגנה בתל אביב, שהתקיימה ברחבת מוזיאון תל אביב לאחר צעדה מכיכר רבין, השתתפו כ-2,000 בני אדם. במשטרה טוענים כי לא יותר מ-500 מפגינים השתתפו באירוע.

   

   

  צילום וידאו: רויטרס

   

  ברמאללה עמדה ההפגנה גם בסימן המצב ברשות הפלסטינית והדוברים הדגישו את הצורך ללכד את הפלגעים הפלסטינים ולהימנע מעימותים פנימיים. המפגינים קראו לראש הממשלה, איסמעיל הנייה ,וליו"ר הרשות, אבו מאזן, לפעול באחריות היסטורית לשמירה על אחדות העם הפלסטיני. המפגינים גם קראו לקהילה הבינלאומית "להסיר את המצור על העם הפלסטיני ולכבד את בחירתו הדמוקרטית". הדוברים בהפגנה גם הזהירו מתוכנית ההתכנסות של ראש הממשלה אולמרט והדגישו כי פתרון הסכסוך חייב להיות  מושג במסגרת משא ומתן בין הצדדים.   


  הצעדה בתל אביב (צילום: ירון ברנר) 

   

  אורי אבנרי, שהשתתף בעצרת, קרא לממשלה לנהל משא ומתן עם החמאס. "עוד יומיים ימלאו 30 שנה לכיבוש וזו הפגנה בראש ובראשונה נגד הכיבוש ולמען פתיחת משא ומתן עם הממשלה הפלסטינית – דיאלוג עם החמאס". אבנרי התייחס בשיחה עם ynet גם לאולטימטום שהציב שר הפנים לבכירי חמאס שהינם תושבי מזרח ירושלים. "זו שערורייה שאין כדוגמתה. זו אוכלוסיה שחיה 1,300 שנה בירושלים ומתייחסים אליהם כאל עולים שאפשר לגרש, זה אבסורד. אם יצליחו לגרש את אבו טיר, יכולים לגרש 250 אלף איש. זו סכנה איומה וזה חלק מהשיגעון הדמוגרפי הכללי שהפך למחלת רוח של המדינה".

   

  תמר גוז'נסקי אמרה כי יש לכבד את הבחירה הדמוקרטית של הפלסטינים. "אנחנו בחרנו ממשלה, הפלסטינים בחרו ממשלה וחרם על הממשלה הפלסטינית לא פותר שום בעיה. לראייה מה שקורה בשדרות. עוד לא שמעתי שאולמרט הציע משא ומתן והנייה סירב".  


  הפגנות ברמאללה הבוקר (צילום:איי.אף.פי)

   גם גוז'נסקי התייחסה להחלטת שר הפנים בעניין בכירי חמאס. "כששמעתי על ההחלטה לא ידעתי אם לצחוק או לבכות. ב-67' ישראל סיפחה באופן חד צדדי את ירושלים המזרחית וכפתה על אבו טיר ומשפחתו להיות אזרחי ישראל, אף אחד לא שאל אותם. עברו 39 שנים ועכשיו אומרים לו – עכשיו אנחנו לא רוצים שתהיה אזרח ישראל. ישראל אפשרה לחמאס ולאבו טיר להשתתף בבחירות, אז מה רוצים עכשיו? זו שלומיאליות ממדרגה ראשונה".  

   

  "לאיזה שפל עוד יכולה המדינה לרדת?"

   

  בהפגנה השתתפו פעילים מכמה אירגוני שמאל, מלבד ארגון "שלום עכשיו". מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, אמר שתנועתו מחשיבה עצמה תנועה ציונית ועל כן מתקשה לקחת חלק באירוע שאינו בעל אופי ציוני. "אתה לא רואה פה דגלי ישראל אלא דגלי פלסטין. חשוב לנו שלהפגנות בתוך ישראל יהיה אופי ציוני".

   

  פעילים בהפגנה צעקו סיסמאות נגד שר הביטחון עמיר פרץ וביניהן: "פרץ, פרץ שר הביטחון! כמה ילדים הרגת היום?". אופנהיימר גינה את הסיסמאות והסביר מדוע בכל זאת השתתף בעצרת. "יש מקום למחאה חריפה ובוטה, אבל בשביל לדבר לדעת הקהל, הפגנה שכזו צריכה להתאים לרוח דעת הקהל. אני לא חושב שצריך להתעלם מהשינוי במדיניות הישראלית, פרץ הוא לא מופז. אני לא מקבל את הצורה שבה המסר מועבר, אבל אני נוכח בהפגנה כי אני מזדהה עם העיקרון הכללי של הפסקת הכיבוש והיציאה מהשטחים".  

   

  שולמית אלוני מתחה בנאומה ביקורת חריפה על מדיניות ישראל בשטחים. "לאיזה עוד שפל יכולה מדינת ישראל הכובשת לרדת? לאיזה עוד שפל יכול הצבא שנקרא צבא הגנה לישראל לרדת? איזה עוד דברים אפשר לעשות בחקיקה נבזית?". אלוני התייחסה לפסיקת בג"ץ נגד איחוד משפחות של פלסטינים וערבים ישראלים ואמרה:"אמר השופט שאלה אנשים מארץ אויב, מי האויב? מי שולט שם? מי גוזל את האדמות?".  

   

  אלוני קראה גם היא לדיאלוג עם חמאס. "אמרו שאין עם מי לדבר כשהיה ערפאת, הכשילו את אבו מאזן. עכשיו יש חמאס ולכן אפשר לעשות ככל העולה על רוח קציני הצבא. אני חושדת בשר הביטחון החדש שהוא הולך באותה דרך רעה ומבצע פשעי מלחמה. יש ממשלה נבחרת שנבחרה בדרך דמוקרטית, לכן אם מדינת ישראל אמנם רוצה שלום, ויש לי ספק בכך, שתדע שיש עם מי לדבר".  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הפגנות לציון 39 שנות כיבוש: דברו עם חמאס"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר
  מפגינה בתל אביב
  צילום: ירון ברנר
  צילום: ירון ברנר
  אלוני. לאיזה שפל?
  צילום: ירון ברנר
  צילום: ירון ברנר
  אבנרי. השיגעון הדמוגרפי מסוכן
  צילום: ירון ברנר
  צילום: ירון ברנר
  גוז'נסקי. חרם על הממשלה לא יעזור
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים