שתף קטע נבחר

"העונש של עו"ד שפר - עידוד לפגוע בילדים"

ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד, הזדעזע נוכח העונש הקל שספג הפרקליט הבכיר שניצל מינית בן 11 - חצי שנת עבודות שירות: "אדם שרצח נפש של ילד יוצא עם עונש כאילו סגר מרפסת בלי רשיון"

"זהו אחד מפסקי הדין המזעזעים ביותר שזכורים לנו, למרות שהיינו צריכים לכאורה להתרגל למצב הזה. יש התחשבות יתר באנשים שפגעו בילדים ומצד שני התעלמות מוחלטת מהילדים שנפגעו", כך אמר היום (ג') ל-ynet ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד, בעקבות העונש שהוטל על עורך הדין אייל שפר - חצי שנה עבודות שירות בלבד - וזאת לאחר שהורשע בניצול מיני של ילד בן 11. העונש המירבי על עבירה מסוג זה הוא שבע שנות מאסר.

 

הבוקר פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי שפר (37) קיים לפני 12 שנה - החל מהתקופה בה למד משפטים ועד שהוסמך כעורך דין - פגישות עם קטין, במהלכן ליטף אותו בכל חלקי גופו, נישק אותו נגע בו במקומות אינטימיים. כאשר הגיע הקטין לגיל 16 החל שפר להיפגש עימו בדירה שכורה, בה ביצע בו מעשים מגונים. סמוך לנישואיו הפסיק את הפגישות עם הנער ושנתיים לאחר מכן הצטרף לאחד מהמשרדים היוקרתיים בישראל, בראשו עומד שר המשפטים לשעבר, עו"ד יעקב נאמן.

 

העובדה ששפר עבד בצמוד לבכירי המשפטנים בישראל סייעה לו במשפטו והיה לה משקל רב בעונש הקל שקיבל לבסוף. במהלך המשפט העידו לטובתו שמונה עדי אופי שתיארו אותו כאדם רגיש, ערכי והגון. זאת ועוד - הסניגור שייצג אותו היה לא אחר מאשר עורך הדין דוד ליבאי, גם הוא שר המשפטים לשעבר. סוללת העדים, בנוסף להיסטוריה האישית שהציג שפר (בין היתר - תקיפה מינית על ידי שני נערים כשהיה בן 11), שכנעו את השופט ירון לוי מבית משפט השלום ברחובות, להטיל עליו במסגרת עיסקת טיעון חצי שנת עבודות שירות ופיצוי בגובה 100 אלף שקלים לקטין. 

 

הבוקר הזדעזע ד"ר קדמן לקרוא על ההתחשבות של בית המשפט בשפר. "אני מזהיר את מערכת המשפט שאם היא לא תעשה את תפקידה - אנשים יקחו את החוק לידיים. זה מצב שאני חרד ממנו, אבל יש גבול למשבר האמון של הציבור במערכת המשפט.

 

"על פי תפיסתנו אדם שעבר עבירות חמורות מסוג זה רצח נפש של ילד והעונש שניתן להטיל עליו הוא של עשרות שנות מאסר. בסופו של דבר הוא יוצא עם עונש כאילו סגר מרפסת ללא רישיון. עושה רושם שבמערכת המשפט הישראלי עבירות הקשורות בכסף חשובות יותר מנפשם של ילדים".

 

ד"ר קדמן סבור שמעבר לעונש הקל שקיבל שפר, מעניקה החלטת בית המשפט אור ירוק להמשך ביצוע עבירות נגד קטינים: "מה המסר לתוקפים? רק תגיד שאתה מתחרט ותצא בזיל הזול. יש בזה עידוד לפגוע בילדים. מסר נוסף הוא לילדים עצמם - אנחנו מלווים מאות ילדים ורואים כמה קשה להם להתלונן ומה עובר עליהם בחקירה ובבית משפט. זה עינוי דין שנמשך שנים, אז מה בסופו של דבר אומר הילד לעצמו? למה בכלל התלוננתי?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב גלאי
קדמן. אור ירוק לפושעים
צילום: יואב גלאי
צילום אורן אגמון
נאמן. המלצות חמות
צילום אורן אגמון
צילום: אלי אלגרט
ליבאי. סניגור בכיר
צילום: אלי אלגרט
מומלצים