שתף קטע נבחר

"יש יורש לאבו סמהדנה, לא מגלים את שמו"

כ-30 אלף פלסטינים השתתו ברפיח בהלוויה של מפקד ועדות ההתנגדות העממית. דובר הארגון גילה כי יש כבר יורש, אך סירב לחשוף את שמו "מסיבות ביטחוניות". אחד הדוברים כינה את אבו סמהדנה - "א-זרקאווי של פלסטין" והבטיח ל"תגובה כואבת ומרעידה בישראל". בכיר בג'יהאד ל-ynet: אבו סמהדנה עסק אתמול בתכנון פיגוע משולב

כ-30 אלף פלסטינים השתתפו בצהריים (יום ו') ברפיח בהלוויתו של מפקד ועדות ההתנגדות העממית, ג'מאל אבו סמהדנה שחוסל אמש על ידי צה"ל. בתום מסע ההלוויה התקיימה תפילה מיוחדת במגרש הכדורגל העירוני. ברחבי רפיח נפרשו מאות סדרנים, חלקם חמושים, כדי לאבטח את הטקסים. דובר ועדות ההתנגדות העממית אמר בהלוויה כי הארגון בחר מזכ"ל חדש במקומו של אבו סמהדנה ו"כי מסיבות ביטחוניות הארגון לא יפרסם את שמו".

 

 

מאז שעות הבוקר התקבצו ברחובות רפיח אלפי תושבים, אליהם הצטרפו אלפי בני אדם שהגיעו מכל רחבי הרצועה להלוויתו של מי שנחשב לאחד מגיבורי הפלסטינים. לפנות בוקר חטף ההמון הזועם את הגופה מבית החולים ומאות צעדו ברחובות העיר רפיח איתה.

 

בצהריים התכנסו האלפים לתפילת יום השישי שהתקיימה במגרש העירוני. שיירה שליוותה את חברי המועצה המחוקקת הפלסטינית, בעיקר מטעם החמאס, הגיעה למגרש לתפילה. בין המשתתפים נראה שר הפנים, סעיד סיאם, מלווה בכמה שומרי ראש. את עשרות האלפים קידמו מאות חמושים שמייד עם תום התפילה וגם לפניה ירו מאות קליעים באוויר כמטחי כבוד. החמושים הבטיחו ברמקולים כי "ההתנגדות הפלסטינית תמשיך במלחמה", ואז יצאה ההלוויה לעבר בית הקברות.

 

אחד הדוברים אמר כי אין זה מפתיע שאבו סמהדנה נהרג באותו היום שבו נהרג א-זרקאווי בעיראק. "אבו סמהדנה היה א-זרקאווי של פלסטין", אמר הדובר והחמושים ירו באוויר תוך הבטחה ל"תגובה כואבת ומרעידה בישראל".

 


צועדים עם הגופה (צילום: רויטרס)

 

ה"פוסטרים" בכל מקום

 

רפיח נראתה עצובה היום. אבו סמהדנה היה מקור גאווה בעיר. הילדים שהחזיקו פוסטרים שלו ורצו ברחובות, גדלו על הסיפורים של אבו סמהדנה. העסקים בעיר היו סגורים היום, בגלל שמדובר ביום שישי ובגלל שלושת ימי האבל שהוכרזו על ידי ועדות ההתנגדות. השוטרים הפלסטינים פינו את הדרך וכמעט שלא הפגינו נוכחות אל מול הזעם של חמושי הוועדות וחבריהם מהחמאס והארגונים הנוספים.

 

התמונות של אבו סמהדנה הספיקו כבר בבוקר להיות תלויות על קירות הבתים ומכוניות תומכי הארגון בעיר. הדרך מהמגרש העירוני אל בית הקברות משובשת מעט אך האלפים ממשיכים ללוות את הגופה. בבית הקברות, השמש קופחת וגוברת גם על האהדה לאבו סמהדנה ומסביב לקבר נשארים כמה מאות בלבד לנאומי ההספדים ששום מבטיחים נקמה. אלפים נוספים התפזרו וחיפשו מחסה תחת העצים בבית הקברות.

 

ג'מאל אבו סמהדנה הוכנס לקברו. אז מבשר הדובר שמחליף כבר נבחר ושמסיבות ביטחוניות לא יפורסם שמו. בכירי הארגון, שבזה הרגע סיימו לטמון את מנהיגם בקבר, והמאות במתחם בית הקברות והאלפים שמסביב נשארים אדישים לנוכח הבשורה כמו אומרים: "מחליף אולי התמנה, אבל הוא לא יהיה כמו אבו עטאייה" (כינוי הכבוד של אבו סמהדנה). מקור הגאווה של רפיח ושל פלסטינים רבים נכנס בזה הרגע לחלקת הקבר ועימו פרק שלם בהיסטוריה של הרצועה ושל הארגונים הפלסטינים.

 

ארבעה טילים חיסלו את המיתוס של מפוצץ המרכבות והמנהרות והשאלה היא האם עם חיסולו של אבו סמהדנה צפוי להשתנות מאזן הכוחות גם בזירה הפנים פלסטינית - כאשר בתקופה האחרונה התגייסו אבו סמהדנה ואנשיו לטובת ממשלת החמאס.

 

"אבו סמהדנה עבד ברפיח על פיגוע משולב"

 

בתוך כך, גורם בפלוגות אל קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי מאשר היום ל-ynet כי אבו סמהדנה הגיע אמש למחנה ארגונו, שם נהרג, כדי לעמוד על הכנות לפיגוע משותף שתכננו מספר ארגונים פלסטינים. הגורם בזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי אמר כי אבו סמהדנה הגיע למחנה כדי לפגוש שלושה פעילים פלסטינים שהיו אמורים לצאת לפיגוע נגד יעד ישראלי.

 

על פי הגורם השלושה נמנים על פלוגות אל קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, על פלוגות צלאח א-דין, הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית שבראשן עמד אבו סמהדנה והפעיל השלישי נמנה על גדודי המוג'הידין, אחת הקבוצות השייכות לגדודי חללי אל אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח.

 

הגורם הוסיף כי אבו סמהדנה נהג להיפגש לפני כל פעולה בהשתתפות ארגונו עם הפעילים שהיו אמורים לבצע את הפיגוע. כזכור, הג'יהאד האיסלאמי התחייב להגיב על חיסולו של אבו סמהדנה.

 

התקיפה של צה"ל גררה גל של תגובות זועמות גם מצד בכירי הרשות. שר ההסברה הפלסטיני, יוסף ריזקה, אמר בראיון לרשת אל-ג'זירה בעקבות התקיפה כי "עמיר פרץ מוכיח שהוא פושע לא פחות ממופז". לדבריו, "הפשע הישראלי הזה הוא תוצאה של השתיקה והאישור האירופאי והאמריקני לאוייב להמשיך בתוקפנותו נגד העם הפלסטיני. זאת, לצד המצור שאלה מקיימים על העם הפלסטיני".

 

בראיון אחר אמר מחזיק תיק המשא ומתן באש"ף,סאיב עריקאת, כי "הפשע הזה לא תורם למאמצים להביא ביטחון, שקט ויציבות לאזור". הוא הוסיף ואמר: "מדובר בפשע נוסף המתווסף לסדרת הפשעים האחרונים של צה"ל, כשהאחרון שבהם הוא הריגתם של שלושה אנשי ביטחון פלסטינים בצפון הרצועה. אנו מגנים את הרצח וקוראים לכל הגורמים הפלסטינים להתלכד סביב מסמך האסירים שהוא בסיס טוב לאחדות הפלסטינית". 


פורסם לראשונה 09/06/2006 12:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
גופת אבו סמהדנה ברחובות עזה
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
אבו סמהדנה. מי המחליף?
צילום: איי אף פי
מומלצים