שתף קטע נבחר

האם הטלפונים החכמים יהרגו את נגני המוזיקה?

נגני המוזיקה ייעלמו בהדרגה לטובת מכשירים משולבי טלפון. המגוון גדול, אבל העולם מחכה למשולב הסודי של אפל

רבים בעולם הטכנולוגיה הבידורית מאמינים כיום, כי נגני ה-MP3, כפי שאנחנו מכירים אותם, עומדים להיעלם בקרוב.

 

כיורשים אפשריים מסומנים הטלפונים הסלולריים והנגנים עם הדיסק הקשיח. הסלולריים אומנם יתקשו להתמודד, בחזית הגודל, בנגנים הזעירים הנפוצים

היום, אבל הם מציעים נגישות מרבית של טלפון וכמובן – את האפשרות לבצע שיחות טלפון.

 

במקביל, ממשיך להתפתח שוק הנגנים הגדולים, אלה שמגיעים עם דיסק קשיח ומסך גדול, שמאפשרים לא רק להשמיע מוזיקה אלא גם לצפות בווידיאו.

 

אבל לפני שנגני המוזיקה מחזירים את נשמתם לבורא, הנה סקירה של כמה נגנים, שלא פוחדים להתמודד ראש בראש מול הסלולר.

 

משתף הפעולה

 

Hyon הוא נגן שמתמודד עם המתחרה העיקרי שלו, הסלולרי, בדרך מאוד קואופרטיבית. מלבד האפשרויות שמציע כל נגן מוזיקה ראוי לשמו, משלב ה-Hyon קישוריות Bluetooth, שמאפשרת לו להישאר מחובר אלחוטית לטלפון הנייד. כך הוא הופך לבן לוויה נאמן של כל מי שיש לו טלפון עם Bluetooth אבל ללא יכולות מוזיקליות, או עבור מי שמעדיף להשתמש בנגן MP3 נפרד מהטלפון.

 

ל-Hyon יש תכונות כמו של טלפון: הוא יכול לקבל שיחות והודעות ישירות מהסלולר ואפילו ליזום שיחות עם הנגן בעזרת בקרת החוגה והתצוגה. בזמן קבלת שיחה המוזיקה נעצרת, וניתן לשוחח בעזרת הנגן עצמו בלי להוציא את הטלפון. פיצ'ר חביב: כשהנגן מורחק מהטלפון הסלולרי אליו הוא מקושר, הוא משמיע אזעקה – מה שמונע "אימוץ" לא חוקי על ידי עוברי אורח.

 

סקייפ מוסיקלי

 

הסקייפ שלי בא איתי: המכשיר הבא הוא פחות נגן, ולגמרי לא טלפון סלולרי. Skype Flash phone הוא בבסיסו טלפון סקייפ, שהוסיפו לו אפשרות של נגן מדיה נייד. הטלפון משתמש בזיכרון הפלאש כדי לאחסן את קבצי המדיה, וכולל מסך צבעוני שמשמש לאתחול הטלפון כמכשיר VOIP או לשם הצגת תמונות וקטעי וידאו, ואפילו כדי לקרוא ספרים במכשיר. עם זאת, הטלפון מגיע עם 128/256 מ"ב זיכרון בלבד – נפח זיכרון קטן יחסית, שהופך את אופציית הנגן למשנית.

 

אבל מה שחשוב הוא יכולת הסקייפ. אפשר להשתמש בטלפון בכל מחשב המחובר לאינטרנט, אפילו אם תוכנת סקייפ אינה מותקנת בו כלל! ברגע שמחברים את הנגן-טלפון למחשב הוא מעביר אליו ישירות את התוכנה, את הגדרות החשבון וכל השאר, והמשתמש מרגיש כאילו הוא מול המחשב האישי שלו.

 

ההיברידי של סמסונג

 

בניגוד למגמה הרווחת של טלפונים ש"לומדים" להיות נגנים, מתפתחת גם מגמה הפוכה של נגנים ש"לומדים" להיות טלפונים. סמסונג מכירה היטב את

 שני צידי המתרס, כיצרנית של טלפונים סלולריים וגם של נגנים ניידים. ה-SPH-S4300 שלה בנוי להיות בראש ובראשונה נגן מוזיקה, ורק אחר כך טלפון סלולרי.

 

לפי סמסונג מדובר בנגן קבצים שהפך לטלפון, כשהוא משמר את הנוחיות של נגן MP3 ומשקל גוף של פחות מ-80 גרם.

 

בניגוד לטלפונים ייעודיים, כמו ה-ROKR של מוטורולה או הווקמן של סוני אריקסון, שמציעים טלפון עם פונקציונליות עשירה, הסמסונג מציע קצת פחות יכולות. גם המבנה שלו צר וארוך, ואופייני יותר לנגנים קומפקטיים מאשר לטלפונים ממש.

 

למכשיר יש כפתורי בקרה חיצוניים, שמתאימים לנגן מוזיקה, אבל סיבוב של ציר הטלפון מגלה לוח מקשים המאפשר לבצע שיחות.

 

בגלל העיצוב הדקיק, הלוח מעוצב בשני טורים של כפתורים במקום הסידור הנפוץ של שלושה טורים. למרות שהוא מכוון ישירות לשוק נגני ה-MP3 הקטנים, הטלפון מציע שלל תכונות מרשים כמו 1 ג'יגה של זיכרון מובנה, מצלמה 1.3 מגה פיקסל, רדיו FM ואפשרות להקלטה. ניתן לטעון עליו שירים דרך הרשת הסלולרית כיאה לטלפון נייד, או באמצעים יותר מסורתיים כמו חיבור USB 2.0 למחשב.

 

51 גרם בלבד

 

הסיני הקטן: היצרן הסיני של KOOOK BM3 מחשיב אותו לנגן בעיקר בגלל מימדיו הזעירים (משקל של 51 גרם בלבד), אבל הוא גם יודע לבצע שיחות ממש. חיצונית, הנגן מזכיר יותר טלפון. יש בו לוח מקשים מסורתי, אם כי קטנטן, ותכונות בסיסיות של מכשיר GSM. יש פאנלים צבעוניים מתחלפים והוא מצויד בחיבור USB וכרטיס זיכרון מסוג טראנס פלאש, וכולל גם רדיו FM.

 

אבל כולם מדברים על ה-iPod

 

המילה האחרונה בשוק שמורה למלך הבלתי מעורער של נגני ה-MP3, זה שכל כך הרבה כתרים כבר נקשרו לראשו ונהנה ממבול של יחסי ציבור. מדובר, כמובן, ב-iPOD הסלולרי של אפל. המוצר הזה – שעדיין לא ברור אם לא יישאר בגדר שמועה בלבד – לא רק שלא הוכרז רשמית, אין גם שום מידע אמין על תכונותיו, אם וכאשר יופיע. אבל בינתיים הוא הספיק לייצר כזה רף של ציפיות, שקשה להאמין שאפל תוכל לעמוד בהן.

 

למרות זאת כדאי לזכור, שמאז הופיע ה-iPOD הראשון בשוק השכילה אפל להמציא אותו כל פעם מחדש, ולשמר את ההובלה לא רק בנתוני המכירות אלא גם בחדשנות טכנולוגית וביצירתיות מפתיעה. באפל ודאי גם הפיקו לא מעט לקחים מהרומן הקצר שלהם עם מוטורולה וה-ROKR המשותף, שעבר סירוס בגלל הגבלות שכפו עליו שני ה"הורים". יש למה לחכות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ה-SPH-S4300 של סמסונג בנוי להיות בראש ובראשונה נגן מוזיקה, ורק אחר כך טלפון סלולרי
מומלצים