שתף קטע נבחר

משרד החקלאות: אין מנוס מעדכון מחירי מוצרי החלב
בדיון בנושא עליית מחירי מוצרי החלב שבפיקוח בשיעור של 4%, אמר נציג משרד החקלאות כי "עדכון המחירים מתחייב". יו"ר הוועדה: על הממשלה לבחון מחדש את הצעד

הממשלה לא צפויה לחזור בה מההעלאה הצפויה של 4% במחירי החלב ומוצריו שבפיקוח, ומהכוונה לצמצם את מספרם של המוצרים שבפיקוח. בדיון בנושא שנערך היום (ב') בוועדת הכלכלה אמר איציק בן-דוד, סמנכ"ל ייצור וכלכלה במשרד החקלאות, כי "עדכון המחירים מתחייב על-מנת לפצות את המחלבות על ייקור התשומות המשמשות לייצור המוצרים".

 

בן-דוד מסר לוועדה כי 20 מוצרי חלב נמצאים כיום תחת פיקוח, והם מהווים 30% מסל מוצרי החלב בשוק ומוגדרים כמוצרי חלב בסיסיים, כמו חלב שתייה

בשקית ובקרטון, גבינת קוטג', גבינה קשה, תוצרת ניגרת (אשל, גיל, שמנת) וכן שני סוגי מעדני חלב בסיסיים. לדבריו, מחיר המטרה שהוזל לאחרונה מנע את העלייה של מחירי החלב ומוצריו שבפיקוח.

 

ח"כ משה כחלון, יו"ר הוועדה, הביע בדיון פליאה על כך שהבשורה ל"מדיניות רגישה" עם אוריינטציה חברתית מובהקת של הממשלה החדשה הינה העלאה של מוצרי יסוד כמו הלחם והחלב. ועדת הכלכלה תובעת מהממשלה לבחון מחדש את הצעד, וח"כ כחלון המליץ לממשלה במהלך הדיון לצמצם את מוצרי החלב הנמצאים בפיקוח. לדבריו, בכוונתו להניח על שולחן הכנסת הצעת חוק להפחתת המע"מ למוצרים הבסיסיים כמו חלב ומוצריו, לחם, עוף ומוצרים נוספים שיעמדו בקריטריונים של "מוצרי יסוד".

 

ח"כ רונית תירוש מקדימה הציעה להקטין את מספר המוצרים הנמצאים היום בפיקוח על-מנת להגיע לאספקה בסיסית של מוצרים באוכלוסיה, וליצור מחיר אחיד לרשתות השיווק ולמכולות.

 

ח"כ יצחק וקנין מש"ס טען בדיון שאין הצדקה להעלאת מחיר החלב כפי שקורה כל שנה בחודש מאי, מכיוון שמחיר התשומות בתקופה הזו כלל לא עלה. ח"כ וקנין הציע להפחית את ההנחה שרשתות השיווק מקבלות מתנובה ולמנוע העלאת מחיר החלב ומוצריו.

 

ח"כ יורם מרציאנו מסיעת העבודה ציין שבזמן שמדינת ישראל זוכה למקום הראשון במימדי העוני, אין מקום להעלאת המחירים והוא מתכוון להתנגד נחרצות להצעת הממשלה. שמעון יפרח יועץ כלכלי לשר התמ"ת אלי ישי, הביע את התנגדות השר לעליית המחירים.

 

רונן שחורי, סמנכ"ל בחברת טרה, אמר במהלך הדיון כי  "העלייה של 20% בתשומות גורמת לכך שהענף משלם 20% יותר על התשומות בייצור. אנחנו נמצאים בתעשייה שמנסה להתקיים בכבוד ומבקשים שלא להפסיד על המוצרים האלו".

 

במענה לטענות של ציון יסעור, יו"ר קמ"ע (מכולות עצמאיות), על הנחות משמעותיות הניתנות על-ידי תנובה לרשתות השווק ביחס למכולות, ציינה שולה פסח, מנהלת אגף כלכלה בתשלובת החלב של תנובה, כי ההנחות ניתנות לפי היקף המכירות והן פחות מ-10%. לדבריה, "עלייה סבירה במחירים תשמור על רווחיות סבירה של היצרנים".

 

לפני כחודש, כזכור, אישר משרד התמ"ת את עליית מחירי הלחם האחיד בשיעור של 7%. הדבר עורר סערה גדולה אך לאחר מספר ימים היא שככה, והצרכן ממשיך לשלם יותר על הלחם. זה, ככל הנראה, גם מה שיקרה עם מוצרי החלב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים