שתף קטע נבחר

הפנטגון חושף: כך התעללו חיילים בעצירים בעיראק

דו"ח של משרד ההגנה האמריקני חשף את שיטות החקירה השערוריירתיות בהן השתמשו חיילים אמריקנים בעיראק. בין האמצעים: מניעת שינה, השמעת מוזיקה רועשת, שימוש בכלבים וחקירת עצירים כשהם עירומים. בכיר בפנטגון: ההמלצות לשיפור הנהלים יושמו

משרד ההגנה של ארצות הברית פרסם הלילה (שבת) דו"ח המפרט מקרים שונים של התעללויות בעצירים בעיראק ובאפגניסטן במהלך השנים 2003 ו-2004. מהדו"ח עולה כי חיילים אמריקנים, בין היתר, מנעו מעצירים לישון, השתמשו במוזיקה רועשת במהלך חקירות, הפשיטו לפחות עצור אחד ובמקרה אחר אילצו עציר לאכול לחם בלבד במשך 17 ימים ברציפות.

 

הדו"ח, שחלקים רבים ממנו נותרו חסויים, מסכם כי הטיפול בעצירים היה שגוי אך לא בלתי חוקי ומשקף מחסור במשאבים מתאימים והיעדר פיקוח. איש מהחיילים המעורבים בתקריות לא נענש בעקבות דו"ח החקירה, שפרטים ממנו פורסמו בהתאם לבקשת האיגוד האמריקני לזכויות האזרח.

 

המידע שפורסם סוכם בשני דו"חות חקירה. דו"ח אחד סיכם את חקירתו של תת-אלוף ריצ'רד פורמיקה אשר בדק את פעילות הכוחות המיוחדים בעיראק. את החקירה השנייה ניהל תת-אלוף צ'ארלס ג'ייקובי, בנוגע לטיפול בעצירים באפגניסטן.

 

כמה מהמקרים פורסמו כבר בעבר ואף נבחנו על-ידי חברי הקונגרס, אך מדובר בפעם הראשונה שהמסמכים מפורסמים לציבור הרחב. עם זאת, שמות ומיקומים ספציפיים, המזהים חיילים ויחידות, נשארו חסויים.

 

הדו"ח של פורמיקה, אשר הוגש בנובמבר האחרון בתום חקירה שנמשכה למעלה משנתיים, המליץ למשרד ההגנה לערוך כמה שינויים, בהם שיפור אימון החיילים המשרתים במתקני הכליאה ועדכון הנהלים.

 

בכיר במשרד ההגנה הגיב לביקורת שנשמעה בארה"ב לפיה הדו"ח מתפרסם שנתיים אחרי כתיבתו, ומסר כי כל ההמלצות בדו"ח יושמו זמן קצר לאחר שכתיבתו הושלמה.

 

פורמיקה, אשר בדק טענות של התעללות מצד כוחות מיוחדים שהחזיקו עצורים במתקנים זמניים שהוקמו בחופזה סמוך למקום מעצרם, מצא כי באופן כללי, התנאים "לא התאימו לרוח עקרונות אמנת ז'נווה". הדו"ח מונה כמה שיטות חקירה בהן נעשה שימוש: הרעבה, מניעת שינה, השמעת מוזיקה רועשת, צעקות, השארת עצורים במצבים פיזיים מלחיצים ועוד. הדו"ח ביקר גם את נוהג חקירת העצירים כשהם ערומים וקבע כי הנוהג "אינו מכובד".

 

פורמיקה דחה טענות עצירים להתעללויות חמורות יותר כגון אונס, מעשי סדום ואלימות. בדו"ח נכתב כי הטענות לא עלו בקנה אחד עם בדיקות רפואיות שנערכו למתלוננים וכי גם גרסאותיהם השתנו לאורך הזמן ולכן לא ניתן להחשיבם כאמינים.

 

הדו"חות פורסמו פחות משבוע לאחר ששלושה עצירים במתקן הכליאה בגואנטנמו התאבדו. הפרשה העלתה מחדש טענות כי החיילים במקום מתעללים בעצירים. לפני למעלה משנתיים נחשפה פרשת ההתעללות בעצירים בכלא אבו גרייב בעיראק לאחר שפורסמו תמונות בהן נראו חיילים משפילים עצירים ומאיימים עליהם באמצעות כלבים.

 

הדו"ח של ג'ייקובי, אשר נשלח במאי 2004 לחקור את הטיפול בעצירים באפגניסטן, לא מצא כל ראיה לטיפול לקוי בעצירים מצד חיילי צבא ארה"ב. עם זאת, קבע ג'ייקובי כי קיימת בעיה "באכיפה הולמת של נהלי החקירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שימוש בכלבים בחקירות (ארכיון)
צילום: רויטרס / וושינגטון פוסט
תמונות ההתעללות באבו גרייב (ארכיון)
צילום: רויטרס
כלא אבו גרייב בעיראק
עציר עיראקי באבו גרייב (ארכיון)
צילום: רויטרס / וושינגטון פוסט
התמונות מאבו גרייב (ארכיון)
צילום: רויטרס / וושינגטון פוסט
מומלצים