שתף קטע נבחר

תפס את כולם עם הגב לקיר / פרשנות

כמה הערות מהירות המתחייבות מהודעת ההתפטרות של ראש הממשלה אהוד ברק הערב

1.
ראש הממשלה נואש מהשגת הסכם זריז עם הפלשתינים. במהלך מסיבת העיתונאים שאל אותו העיתונאי נחום ברנע מה השתנה בין הלילה הזה, לבין הלילה בו הודיע על הקדמת הבחירות, לפני שבוע וחצי. ברק מרח את התשובה, ולא הסביר את מקור הזיג זג. הדעת נותנת שאז הניח ברק כי יוכל להגיע להסכם עם ערפאת. בימים האחרונים דיווחו העיתונים על נתיב מו"מ חשאי שניהל גלעד שר עם הפלשתינים. יש להניח שהשיחות הללו נכשלו. ברק הבין שלא יהיה לו הסכם שיוכל להציג לציבור לפני הבחירות.

2.
מצב זה הביא אותו לשאלה הנוראה – עם מה הוא בא לציבור בבחירות? ברק מאוהב בכלכלה, הוא יכול לדבר על הגידול בצמיחה לילה שלם, אבל כל עוד יורים על גילה זה לא יזיז לאף אחד. באין הישג אמיתי שאפשר להציג לציבור, הוא חייב להיות המועמד הפחות גרוע. ברק יודע שמול בנימין נתניהו אין לו סיכוי. מול אריק שרון יש. ההתפטרות הזריזה מסלקת את נתניהו מהשטח. לא כל כך פשוט לשנות את חוק יסוד הממשלה. ההתפטרות נותנת לו זכות מדהימה בדמוקרטיה: לבחור את היריב. הוא בחר.

3.
שלוש שעות לפני הודעת ראש הממשלה התראיין אברהם בורג ב"פגוש את העיתונות" של שלי יחימוביץ. הוא לא אמר במפורש שיתמודד, אבל לכולם היה ברור. גם לברק. יכול להיות שגם עכשיו ינסה אברהם בורג להתמודד, אבל עכשיו יהיה לו הרבה יותר קשה.

4.
גם שמעון פרס שוקל התמודדות. פרס, האיש שאף פעם לא הפסיד בסקרים, מסוחרר ממה שכתוב עליו בעיתון. הוא רוצה להתמודד. בלוח זמנים של 60 יום, יתקשה אפילו פרס להרים את הכפפה.

5.
מרבים בימים האחרונים לדבר על שיטת הבחירות הישנה לעומת החדשה. ראש הממשלה תופש את כולם עם המכנסים למטה על סמך סעיף אבסורדי בחוק, הקובע כי במקרה של התפטרות ראש ממשלה, יכול להתמודד בבחירות רק מי שמכהן כחבר כנסת. העניין הוא שאת הסעיף הזה ירשה השיטה החדשה מהשיטה הישנה. גם שם, בישנה, נקבע כי רק חבר כנסת יכול לכהן כראש ממשלה. פוליטיקאים בהקפאה דאגו תמיד, גם כשפרשו כביכול מהפוליטיקה, להשאר חברי כנסת. כך עשה בן גוריון כשהלך לשדה בוקר, כך עשה רבין ב-77, כך עשה שמיר ב-96, כך עשתה גולדה ב-67, וזה השתלם לה. היא טענה שהתעייפה, אין לה כוח יותר להיות פעילה פוליטית, היא רוצה לצאת לפנסיה. היא הלכה הביתה, אבל נשארה בכנסת. כעבור שנתיים נפטר לוי אשכול, וגולדה, שהייתה חברת כנסת נשכחת ולא פעילה, מונתה לראש ממשלה. ביבי נתניהו, אמן התחכום הטלוויזיוני, דילג על הסעיף הזה בחוק, וזה עלול לעלות לו ביוקר.

6.
ברק סיפר בהתרגשות על ארוחת הערב בליל שישי עם נאווה והילדים, שם, כנראה, נפלה ההכרעה. מדעני מדינה עוד יחקרו מה הגישה נאווה לאורחת ערב שגרם לכל האנדרלין הזה לזרום בעורקיו של ברק, ולכנס כבר במוצאי שבת מסיבת עיתונאים, שכל תפקידה לתפוש מערכת פוליטית שלמה, עם הגב לקיר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון
ברק: ההחלטה להתפטר בארוחת ערב עם נאוה
צילום: ארכיון
מומלצים