שתף קטע נבחר

ברק כמו תמיד, בתוך עצמו / פרשנות

ברק לקח על עצמו את ההחלטה, ואת האחריות הבלעדית לכשלון. כמו ברק, הוא מעדיף אפילו להיכשל לבד מאשר לעבוד עם אחרים

לא רבים צפו את התפטרותו של אהוד ברק מראשות הממשלה, ובמבט לאחור, זו חוכמה קטנה מאוד לומר שהמהלך הזה מתאים לאופיו. אבל זה המצב בדיוק: יותר מכל ברק אוהב לשחק על מגרש ריק, להחליט החלטות לבדו, לשנות (או לחשוב שהוא משנה) את המציאות באופן חד-צדדי ולהשאיר את כולם (או לחשוב שהוא משאיר את כולם) פעורי פה. אם בשורה התחתונה המהלך משפר את מצבו ומצבנו, זה כבר סיפור אחר.
ברק הסתכל על הסקרים, קרא את עיתוני סוף השבוע, שמע את הקולות ההולכים ומתגברים במפלגתו שלו, וידע מה מחכה לו בחודשים הבאים: עינוי פומבי מתמשך, בדרך לכשלון הבלתי נמנע בבחירות. לכל הפחות, כך נראה, הצעד שנקט מקצר את תקופת העינוי לחודשיים בלבד. גם זה, כמובן, לא בטוח: בימים הקרובים תרגוש הזירה הפוליטית ותסער, עד שיוכרע אם יהיו בחירות כלליות. אם יהיו, יצבור ברק אולי נקודות כמי שניסה למנוע את רוע הגזירה הציבורית.
אלה יהיו הנקודות היחידות שיצבור. צילו של בנימין נתניהו ימשיך לרחף מעל ברק, גם אחרי ההתפטרות. המהלך לשינוי החוק, שיאפשר לנתניהו להתמודד, החל מייד עם הודעתו של ברק, וקשה להתמודד עם הטענה שזהו רצון העם. אם יהיו בחירות כלליות, תיתפס ההתפטרות גם כנסיון תחמני להימנע מהעימות עם נתניהו, והמסר של הליכוד יהיה שאהוד שוב ניסה לברוח.

התמודדות פנימית

הבחירות לראשות הממשלה בלבד אולי ימנעו התמודדות בתוך מפלגת העבודה – אחד מבכירי המפלגה אמר לאחר ההודעה שעכשיו פשוט אין זמן לשום דבר – אבל ישאירו אותו באמת לבד. ברק לקח על עצמו את ההחלטה, ואת האחריות הבלעדית לכשלון. כמו ברק, הוא מעדיף אפילו להיכשל לבד מאשר לעבוד עם אחרים.
בשורה התחתונה, ויהיו המהלכים הבאים אשר יהיו – אחרי הפתעת ההתפטרות, מעטים יסתכנו בנבואה מה יקרה הלאה – לא משתנה הרבה. סיכוייו של אהוד ברק להיות ראש ממשלת ישראל ביוני 2001 ממשיכים להיות נמוכים (בבחירות רק לרשות הממשלה, צריך לזכור, יצביעו הערבים בעד מועמד ערבי או שלא יצביעו כלל). מועמד הליכוד, יהיה מי שיהיה, מוביל עדיין בהפרש ניכר. נשארנו רק עם עוד מהלך של האיש המשוקע בתוך עצמו שמנהיג אותנו בשנה וחצי האחרונות, ועדיין משוכנע שהוא רואה קדימה טוב יותר מכל אדם אחר.

צ'ט עם עפר שלח על התפטרות ברק - ביום א' ב-13:00 ב-ynet

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תמיד לבד. ברק
צילום: רויטרס
מומלצים