שתף קטע נבחר

"כוכבת" הבגרות באזרחות: ענבל גבריאלי

המקרה שבו לא איפשרה חברת הכנסת לשעבר, ענבל גבריאלי, לערוך חיפוש בביתה בחולון, לאחר שאביה נעצר, הופיע בבחינת הבגרות באזרחות. אמנם שמה לא הוזכר במבחן, אבל לא נותר מקום לספק להבין כי מדובר במקרה הזה

תלמידי התיכון שנבחנו היום (ב') במבחן הבגרות באזרחות, התבקשו להשיב על שאלה שמזכירה מאוד את המקרה שבו חברת הכנסת לשעבר, ענבל גבריאלי, לא איפשרה לחוקרי המשטרה לערוך חיפוש בביתה כאשר נתלתה בטיעון שהדבר מנוגד לחסינותה כחברת כנסת.

 

בשאלה הממוקדת, בפרק הראשון במבחן השווה 14 נקודות, התבקשו התלמידים להתייחס לפרשת חסינותה הפרלמנטרית של גבריאלי. התלמידים נדרשו להצביע על סוג החסינות שבו השתמשה "חברת הכנסת" וגם להתייחס לביקורת הציבורית הענפה בעקבות המעשה. 

 

 

במבחן עצמו, לא הופיע שמה המפורש של גבריאלי. וכך נשאלו התלמידים "שוטרים הגיעו לביתו של חשוד בהעלמת מס ובידם צו של בית משפט. מטרתם הייתה לערוך חיפוש בבית כדי להחרים מסמכים הדרושים לחקירת העניין. חברת הכנסת שהבית הוא בית משפחתה מנעה מהשוטרים לערוך את החיפוש בטענה כי גם היא מתגוררת בבית זה ויש לה חסינות".

 

התלמידים התבקשו לזהות על איזה סוג של חסינות התבססה חברת הכנסת. המבחן לא חסך שבטו ממעשיה של הח"כית לשעבר - בהמשך השאלה הובאה ביקורת של איש ציבור על מעשיה של גבריאלי והתלמידים נדרשו להשיב על איזה מובן פורמלי או מהותי הוא ביסס את ביקורתו.

 

גבריאלי מנעה את החיפוש וזכתה לביקורת נוקבת

 

במהלך חקירת "פרשת גבריאלי", שהותרה לפרסום בחודש פברואר, נערכו חיפושים בבתי החשודים כדי לנסות לאתר חומרים מפלילים. בין העצורים בפרשה היה גם שוני גבריאלי, אביה של חברת הכנסת, שנעצר בחשד להלבנת הון, ניהול הימורים בלתי חוקיים והעלמות מס בסך עשרות מיליוני שקלים. בנוסף לשוני גבריאלי נעצרו גם בנו שלומי, אחיו ראובן, העבריין מאיר אברג'יל ויורם צרפתי. 

 

בין היתר הגיעו חוקרי המשטרה לביתו של שוני גבריאלי, אביה של ענבל, ברחוב תל-חי בחולון. אלא שכאשר ביקשו להיכנס לבית כדי לערוך חיפוש, התייצבה גבריאלי בפתח ומנעה זאת מהם. גבריאלי הציגה תעודת חבר כנסת ואמרה לחוקרי המשטרה שהבית הוא ביתה ושהם לא יכולים להיכנס בגלל החסינות שלה. השוטרים, שלא רצו להסתבך עם חברת הכנסת, עזבו את המקום.

  

דרישתה של גבריאלי, עוררה ביקורת רבה מצד אישי ציבור, פוליטיקאים ומשפטנים, שכן מגוריה באותה עת היו מחוץ לבית הוריה בחולון.

 

ענבל גבריאלי, אמרה בחודש פברואר, בתגובה לטענות נגדה: "החוק במדינת ישראל מעניק חסינות לכל חבר כנסת מפני חיפוש בבית בו הוא מתגורר. הצגתי עובדה זו בפני השוטרים שביקשו לערוך חיפוש בביתי והם בחרו לכבד את החסינות ואת החוק - ובצדק".

 

מהמשטרה נמסר אז, שבעקבות דרישתה השוטרים עזבו את המקום בלי לערוך חיפוש ופנו ליועץ המשפטי לממשלה כדי לבקש אישור. מהמשטרה נמסר עוד כי "לא היה מדובר באחד המקומות הקריטיים לחקירה ולכן השוטרים עזבו את המקום מבלי שפנו מיידית לבקש אישור לחיפוש".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
שאלה בבגרות. ענבל גבריאלי
צילום: אתר הכנסת
צילום: אבי כהן
האב. שוני גבריאלי
צילום: אבי כהן
מהחדשות למבחן הבגרות (ארכיון)
צילום: זום 77
מומלצים