שתף קטע נבחר

הפתח: מכריזים מלחמה על שדרות

הריגתם של שני ילדים ונער והניסיון להרוג בכיר בגדודי חללי אל-אקצה הולידו איומי נקם: "אנו מכריזים מלחמה על שדרות ועל כל ההתנחלויות הציוניות", אמרו בזרוע הצבאית של הפתח. גורמי צבא: עימאד חמאד, שהיה היעד להתנקשות, תכנן להחדיר מחבלים מסיני

איומי נקם לאחר הסיכול הלא ממוקד בעזה: גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, קראה לכל חוליותיה להכריז על כוננות תגובה לתקיפת צה"ל ברצועה בעקבות פעולת ההתנקשות שבה נהרגו אמש (ג') שני ילדים ונער. "אנו מכריזים מלחמה על שדרות ועל כל ההתנחלויות הציוניות. לא יהיה ביטחון לציונים על אדמתנו", נאמר בהודעת הגדודים. גורמי צבא מסרו שהיעד לפעולה היה עימאד חמאד (36), בכיר בגדודי חללי אל-אקצה, שתכנן להחדיר מחבלים מסיני לישראל. 

 

אבו אחמד, ממפקדי גדודי חללי אל-אקצה, אמר ל-ynet שארגונו נחוש להמשיך בירי הרקטות לעבר שדרות והם משלימים את היערכותם למתקפה כוללת נגד ישראל מתוך הרצועה באמצעות רקטות, בתוך הגדה ובפיגועי התאבדות בתוך ישראל.

 

אבו אחמד אמר שאנשי גדודי חללי אל-אקצה והארגונים הפלסטינים יעשו כל מאמץ כדי להעלות את פלסטין הכבושה כולה באש. "אינשאללה נביא לכך שהציונים יטעמו את מה שמשפחת רלייה והמשפחות הפלסטיניות האחרות טעמו בימים האחרונים. שום הוראה להפסקת הרקטות או להפסקת הפיגועים לא תשכנע אותנו לפני שנגיב לפשעי האויב". אבו אחמד מכחיש את הדיווחים שארגונו פעל להחדיר מתאבדים מתוך סיני ואמר שמדובר ב"תעמולה ישראלית שנועדה להצדיק את ניסיונות החיסול".


פינוי הנפגעים מזירת האירוע (צילום: איי.אף.פי) 

 

שלושה ילדים - מוחמד רוקה בן 6, אחותו נידא בת ה-5 ובילאל אל-היזי בן 16 - נהרגו בפעולת התנקשות של חיל האוויר בחוליית מחבלים במחנה הפליטים ג'בליה בצפון הרצועה. עוד 15 בני אדם נפצעו. חליל רוקה, דודו של הילד שנהרג, סיפר לסוכנות איי.פי שהילד מוחמד שיחק בחזית הבית, ואז נפגע. צה"ל מסר כי הוא "מצר אם נפגעו בפעולה אזרחים שאינם מעורבים בפעילות טרור" והוסיף ש"האחריות מוטלת על ארגוני הטרור ועל ממשלת חמאס".

 

בחיל האוויר החלו לתחקר את פעולת ההתנקשות הכושלת. קצין בכיר הסביר ל-ynet כי "מתחקיר ראשוני שערכנו, בעת ירי הטילים לא זוהו כל אזרחים סביב הרכב או בקרבתו, גם כאשר הטילים היו בדרכם לעבר המטרה לא זוהתה כל התקהלות". הוא הסביר שהמקום שנבחר לפגוע ברכב היה אזור שאינו הומה אדם. שני הטילים שנורו במטח אחד פגעו במכונית בצורה מדויקת. "אנחנו עדיין לא יודעים האם האזרחים נפגעו כתוצאה מפיצוץ שאירע ברכב או מסיבות אחרות".

  

בזרוע הצבאית של הפתח אישרו שאחד הבכירים ניצל בניסיון ההתנקשות: "אנו קוראים לכל לוחמינו לפעול ולהכות באופן כואב באויב בכל מקום כדי שיידע שדמם של השהידים שלנו יקר. אנו קוראים לכל הארגונים הפלסטינים להאיץ את הפעולות נגד הכובש". גורמי צבא אמרו שחמאד תכנן פיגועי טרור רבים והיה מעורב במימון ובהקמת תשתית עבור מערך הירי הרקטי של גדודי חללי אל-אקצה.   


המכונית שנפגעה (צילום: רויטרס)

 

גורמי צבא: היעד להתנקשות ניהל קשרים עם חיזבאללה

 

חמאד, קצין מודיעין ובילוש במשטרה הפלסטינית, עבר הכשרות רבות בתחום הביטחון והחל את דרכו הטרוריסטית בראשית שנות ה-90, כאשר שימש מפקד ועדות ההלם של הפתח בצפון עזה. במסגרת זו פעל לגייס ולהכשיר חוליות צבאיות רבות. בסוף 2002 עבר חמאד לפעול במסגרת ועדות ההתנגדות העממית ושימש כקצין המודיעין והקשר של ג'מאל אבו סמהדנה, שבו התנקשה ישראל באחרונה.

 

בתפקידו זה הקים רשת קשרים ענפה עם חיזבאללה מלבנון וכן עם גורמי טרור רבים בשטחי הרצועה והגדה. במחצית 2004 שב חמאד לפעול במסגרת גדודי חללי אל-אקצה, ביסס עצמו כאיש הקשר המרכזי בין גורמי החיזבאללה לשטח. בפעילותו זו עסק בקידום ובתכנון פיגועים, בהם חטיפת אזרחים ישראלים לצרכי מיקוח ואיסוף מודיעין על ריכוזי חיילים ואזרחים.

 

בערב פסח האחרון, 12 אפריל 2006, עמד חמאד מאחורי שיגור שני מחבלים שנהרגו בעת שהיו בדרכם לביצוע פיגוע התאבדות בבסיס צה"ל הסמוך לגדר המערכת. חמאד עמד גם מאחורי הברחת כמויות גדולות ביותר של אמצעי לחימה לשטחי הרצועה לשימוש ארגונו. בשבועות האחרונים תכנן פיגוע גדול במעבר קרני וכן החדרת מפגעים מתאבדים דרך סיני לשטח ישראל.


פורסם לראשונה 20/06/2006 23:10

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
התוצאה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
המונים התגודדו מסביב למכונית
צילום: רויטרס
מומלצים