שתף קטע נבחר

"הניאו-נאצים - ארגון השנאה הגדול בארה"ב"

הליגה למניעת השמצה, העוקבת אחר ארגוני שנאה, קובעת כי התנועה הניאו-נאצית בארצות הברית צברה כוח ועקפה בגודלה את קבוצות הימין הסהרורי האחרות. לתנועה סניפים ב-32 מדינות והיא עורכת כנסים פומביים בהם פעיליה מציגים סמלים נאצים, וצועקים בקצב אחיד "זיג הייל" תוך הצדעה במועל יד

התנועה הניאו-נאצית בארה"ב שבסיסה בעיר מיניאפוליס, הפכה להיות ארגון השנאה הגדול ביותר בארה"ב. הליגה למניעת השמצה קובעת כי התנועה הסוציאליסטית הלאומית האמריקנית (NSM), הידועה במדים הנאצים של חבריה ובהצגה בפומבי של סמלים נאצים כולל צלבי קרס, הצליחה לעבור את הקבוצות האחרות בימין הסהרורי הן במספר החברים והן בפעילות.

 

התנועה הניאו-נאצית בארצות הברית מונה גרעין של כ-300 פעילים, אך יש לה נוכחות ב-32 סניפים במדינות ברחבי ארצות הברית. התנועה עושה שימוש יעיל ברשת האינטרנט, לרבות רדיו ושירותי "חדשות" המיועדים לגזענים לבנים. פעילי התנועה עורכים כנסים פומביים בערים שונות בארה"ב, ומקיימים מסע חסר תקדים להגדלת בסיס התמיכה שלהם, בעיקר בקרב גזענים גלוחי-ראש.

 

הפעילים הניאו-נאצים מאשימים את היהודים בהשתלטות על הבית הלבן, באחריות למלחמה בעיראק ובניסיון ללחוץ את הנשיא בוש להיכנס למלחמה באיראן. בין השאר הם משווקים הקיץ משחק וידאו אנטישמי חדש בשם “ZOG Shooter”. ראשי תיבות ל-“Zionist Occupied Government”. במשחק יורים בנציגי "הממשלה האמריקנית הנשלטת על ידי הציונים".

 

הליגה למניעת השמצה, העוקבת אחר התפתחות ה-NSM, טוענת כי התנועה קיימה השנה אירועים פומביים בערים שונות בארה"ב, כשחבריה לובשים מדים נאצים וצועקים "זיג היל" תוך הצדעה במועל יד. לקבוצה זו הצטרפו גזענים לבנים אחרים מהקו-קלוקס-קלאן וקבוצות גזעניות אחרות במצעדים נגד יהודים, שחורים, היספאנים, מהגרים והומוסקסואלים. אחת ההצלחות הגדולות של התנועה הייתה בהפצת סרטון וידאו של כינוסיהם באמצעות דואר אלקטרוני והצגתו באתרי וידאו מקובלים.

 

בתוך כך מופצים בימים אלה ברשת האינטרנט מספר קטעי וידאו המציגים עצרת של ה-NSM בעיר לנסינג שבמדינת מישיגן ב-22 באפריל השנה. בקטע הוידאו הבלתי ערוך של העצרת מופיעים יושב ראש התנועה קליף הארינגטון, ופעילים בכירים נוספים המוכרים לליגה נגד השמצה ולארגונים היהודיים בארה"ב. אחד הפעילים, מייקל בולדווין, אף מחלל את דגל ישראל במהלך האירוע.

 

בנאומיהם משתלחים הדוברים בזה אחר זה ביהודים ובישראל, וכן במהגרים ובשחורים, ומאשימים אותם בכל הקשיים בהם נתקלת ארצות הברית. הדוברים לבושים במדים המזכירים את מדי הנאצים ועונדים סרטי זרוע ועליהם צלב קרס.

 

הסרטון צולם בידי אנשי התנועה והופץ על ידיהם ברשת. הדוברים בעצרת מתייחסים בנאומיהם להפגנה שהתקיימה בדיוק באותה עת בצידה השני של הכיכר, של פעילי אנטי-נאצים שהניפו שלטים בגנות ה-NSM והקו-קלאס-קלאן ובמחאה על התעמולה הגזענית שלהם. הפגנה זו צולמה גם היא והסרטון הופץ באינטרנט.

 

הניאו נאצים פעלו באחרונה בערים נוספות כמו סיאטל, אורלנדו, ויורק בפנסילבניה. בקיץ הזה מתכוונת התנועה לפעול בערים קטנות במדינות וושינגטון, קנטקי ואוהיו. בין היתר מתכוונים הניאו-נאצים לערוך בחודש אוגוסט בצפון קרוליינה קונצרט עם שירי שנאה ליהודים ומיעוטים אחרים.

 

הליגה למניעת השמצה קובעת כי מהמעקב עולה שהתנועה הניאו-נאצית מחליפה את "הברית הלאומית", שהיתה התנועה הקיצונית הגדולה ביותר בארה"ב במשך שני עשורים. "הם נכנסו לחלל הריק שנותר ומנצלים את הטכנולוגיות של האינטרנט להפיץ את הסמל המסחרי שלהם – אנטישמיות ושנאה", אומר אברהם פוקסמן, העומד בראש הליגה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
גלוחי הראש - גרעין התמיכה
צילום: רויטרס
ניאו-נאצים. צוברים כוח
צילום: איי פי
מומלצים