שתף קטע נבחר

הירשזון: מסגרת האשראי תוגבל כמתוכנן

שר האוצר הכחיש את טענת יו"ר ועדת הכנסת, רוחמה אברהם, לפיה התקנה המגבילה את מסגרת האשראי של לקוחות הבנקים תידחה בשלושה חודשים

יושבת ראש ועדת הכנסת, רוחמה אברהם, אמרה הבוקר (ג') כי הגיעה להסכמה עם שר האוצר, אברהם הירשזון, לפיה כניסתה לתוקף של התקנה המגבילה את מסגרת האשראי של לקוחות הבנקים תידחה בשלושה חודשים. ההוראה היתה אמורה להיכנס לתוקף ב-1 ביולי.

 

עם זאת, שר האוצר מכחיש את הפרסום לפיהם הגיע לסיכון כלשהו לפיהם הגיע לסיכון כלשהו בעניין דחיית יישום התקנה הנוגעת למסגרת האשראי. דובר השר אף מסר ל-ynet כי לעת עתה התקנה תיכנס לתוקף כמתוכנן ב-1 ביולי. זאת למרות שמוקדם יותר נמסר מהשר כי אכן יש מגעים מתקדמים בנושא. ההערכות בכנסת הן כי בבנק ישראל נעמדו על הרגליים האחוריות והפעילו מכבש לחצים על שר האוצר על מנת שיחזור בו מהחלטתו.

 

רוחמה אברהם אמרה היום, כי על פי ההסכמה, במהלך תקופה זו יוקם צוות שיגבש מסגרת וכללים לקביעת מסגרות האשראי שיותאמו למשק, וכי על בנק ישראל יוטל להגיע להסדר שיותאם לכלל חשבונות הבנק בישראל.

 

ח"כ אברהם כבר דחתה פעם את התקנה. בפעם הראשונה היא עשתה זאת ערב הבחירות כאשר בישיבת סיעת קדימה אמרה לרה"מ כי יש לדחות את התקנה ולאפשר לציבור להיערך אליה, ובעיקר למנוע מצב בו הבוחרים יגיעו לקלפי כאשר חשבון הבנק שלהם מוגבל.

 

היום צפויה היתה ועדת הכנסת לאשר פטור מחובת הנחה להצעת חוק של מספר חברי כנסת, שביקשה לדחות את התקנה. 

 

גורמים בכנסת מותחים ביקורת על התנהלות של יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ משה כחלון, שקיים לפני שבוע דיון מקיף בנושא שבסופו הוחלט כי ח"כ ברוורמן יעמוד בראש ועדת משנה שתגיש המלצותיה בפני הוועדה. אולם עוד לפני שח"כ ברומורמן הספיק לקיים ישיבה ראשונה, יצא כחלון בהצהרות בתקשורת על צורך בהתערבות בחקיקה שתדחה את התקנה.

 

גורם בועדת הכספים אמר הבוקר: "כולם עשו סיבוב פופוליסטי על חשבון התקנה כאשר היה ברור אין כל אפשרות להתערב בנושא ע"י חקיקה, ולמעשה גם אין צורך בכך".

 

 

הוראת בנק ישראל לפיה לא ניתן יהיה לחרוג יותר ממסגרת האשראי אמורה להיכנס לתוקף ב-1 ביולי, לאחר שהיא נדחתה בחצי שנה. עם זאת, בתחילת השבוע הודיעו מספר ח"כים כי בכוונתם לבצע הליך חקיקה מהיר על מנת לעכב את ביצוע ההוראה. טענתם היתה כי גם הציבור עדיין לא ערוך לכך וכי ההוראה תפגע במשקי בית רבים וגם בעסקים קטנים.

 

להמן מצידו אמר השבוע כי אין צורך לדחות את הרפורמה וכי היא לא מחייבת את הקטנת המינוס.


פורסם לראשונה 27/06/2006 10:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יואב להמן. עוד דחייה?
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: חגי אהרון
רוחמה אברהם. "יוקם צוות"
צילום: חגי אהרון
מומלצים