שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הממשלה מתגייסת להצלת הבימה

  נציגי משרד התרבות, החינוך והאוצר ייפגשו מחר כדי להביא לפתרון המשבר בתיאטרון הלאומי. "אם המבנה לא ישופץ לאלתר, הוא ייסגר", מתריע ראש עיריית תל אביב

  השר אופיר פז פינס יכנס מחר, ד', פגישה דחופה בעניין המשך תפקודו של תיאטרון הבימה. בפגישה יהיו נוכחים נציגי משרד ראש הממשלה, משרד התרבות, משרד האוצר ומשרד החינוך, שינסו למצוא פתרונות תקציביים לפתרון המשבר שמאיים להביא לסגירת התיאטרון.

   

  מזה כחמש שנים מתוכנן מבנה התיאטרון הישן שבלב העיר תל אביב יפו לעבור שיפוצים נרחבים שנדחים מסיבות תקציביות. שורת הליקויים שהתגלו במבנה ארוכה וכוללת בין היתר היעדר

  חלוקה לאגפי אש כנדרש על-פי התקן, היעדר הגנה נדרשת בחרדי מדרגות המילוט והיעדר גנרטור חירום שיגבה את המערכות. בעירייה מתריעים מזה זמן כי מצב המבנה הרעוע עלול להוות סכנה במידה שלא ישופץ לאלתר. במכתב שממוען לשרת החינוך, יולי תמיר, שר התרבות, אופיר פינס ושר האוצר, אברהם הירשזון, כותב ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי: "מזה כחצי שנה אני מתריע על מצבו הקריטי של בניין התיאטרון ועל הסכנה המיידית של סגירתו והשבתתו מטעמי בטיחות. על אף הסכנה המיידית הניצבת לפתחו של הבניין ולמרות שכבר הושגו סיכומים בנושא, עדיין אנו מיטלטלים בין משרדי הממשלה השונים על מנת לממש את שהוסכם זה מכבר".

   

  חולדאי הזכיר במכתב כי האולמות במבנה רשאים לפעול עד סוף חודש אוקטובר וכי בהוראת אנשי מקצוע לא תהיינה הארכות נוספות. "כל עיכוב בתחילת העבודות מציב סימן שאלה על יכולת מימוש השיפוץ במסגרת התקציב. השאלה האחת העומדת בפנינו כעת היא האם פתרון יינתן בטרם יושבת התיאטרון הלאומי או שנאחר את המועד וכמו תמיד רק משבר יכפה אותו עלינו". חולדאי ביקש את התערבותם האישית של הנוגעים בדבר לצורך אישור התקציב עליו הוסכם.

   

  "יש לנו תוכניות מגירה"

   

  עלות השיפוצים של מבנה התיאטרון נאמדת בסכום של 76 מיליון שקל. למרות שמדובר בתיאטרון בעל מעמד לאומי, התחייב ראש עיריית תל אביב יפו למממן מחצית מעלות השיפוצים. חברת הבניין תממן 8 מיליון שקל, משרד התרבות התחייב לממן 4.5 מיליון שקל ומשרד האוצר והחינוך יממנו כל אחד 8.75 מיליון שקל. התיאטרון עצמו גייס תרומות בגובה 10 מיליון שקל מגורמים פרטיים. השר פינס אמר כי יעמוד בהתחייבותו ויעביר את הסכום המדובר כבר בימים הקרובים. "חלקו של המשרד יועבר, אבל אנחנו לא היחידים במערכה. בסופו של דבר מדובר בתיאטרון לאומי, ולכן אני מצפה שכל הנוגעים בדבר יתגייסו על מנת להביא לפתרון המשבר". השר הוסיף ואמר כי הוא רואה חשיבות עליונה בהמשך פעילותו של התיאטרון ויעשה כל שביכולתו על מנת שהשיפוצים יחלו במועד המתוכנן.

   

  מנכ"ל תיאטרון הבימה, בני צרפתי, אמר: "לתיאטרון יש רישוי הפעלה עד סוף אוקטובר. אנחנו מודים לראש העירייה על המאמצים הרבים שהוא משקיע בכדי להוציא לפועל את תוכנית השיפוצים הכוללת של הבניין. בשבועות האחרונים נפגשנו עם שרי האוצר והתרבות בכדי לקדם את ביצוע התכנית והם הביעו נכונות לסייע".

  צרפתי, שמודע למצוקת האולמות בתל אביב, הוסיף ואמר כי הנהלת התיאטרון נערכת מבעוד מועד להפעלת התיאטרון גם בתקופת השיפוצים: "יש לנו תוכניות מגירה מפורטות כיצד יפעל התיאטרון בתקופת השיפוץ. נפרסם אותם ברגע שלוח הזמנים יהיה סופי. כל פעולות התיאטרון בתקופה המדוברת יתנהלו בהיקפים מלאים".  

   

  המשבר של תיאטרון הבימה הגיע היום למושב הכנסת כשח"כ יואל חסון קרא לשר פינס לנקוט בכל הצעדים המיידיים להצלת התיאטרון הלאומי. "מעבר לחשיבות העצומה שמגלם בתוכו התיאטרון לקידום החינוך, התרבות והיצירה הישראלית, הרי שעצם העובדה כי מדי יום מגיעים מאות אנשים למבנה תיאטרון רעוע מהווה למעשה פצצת זמן מתקתקת עד האסון הבא", אמר חסון, "אני לא מבין למה היינו צריכים להגיע לדקה התשעים. אני מצפה ממך להביא לפתרון המשבר ולקדם את הנושא בממשלה. בלתי נסבל שמוסד שכזה ייסגר בגלל כמה מטפים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים