שתף קטע נבחר

זהירות - רובוטים מתאבדים

פיתוחים טכנולוגיים עלולים להוביל לכלי טיס מעופפים זעירים, שיוכלו לפגוע באוכלוסייה אזרחית. האם גורמים עויינים וטרוריסטים עלולים לעשות בהם שימוש?

חלק גדול מן הפיגועים שהעולם, וישראל בפרט, חוו בשנים האחרונות התבצעו על-ידי ארגוני טרור באמצעות טרוריסטים בשר ודם, שפוצצו מטענים של חומר נפץ שאותם נשאו על עצמם. האם עלולים ארגוני הטרור להחליף את הטרוריסטים המתאבדים ברובוטים מעופפים מונחים מרחוק.

 

 אף שתיאור זה נשמע כמדע בדיוני, הרי שטכנולוגיית השליטה מרחוק בכלי טיס מעופפים כיום היא בשלב מפותח מאוד, ואף זמינה ביותר. משמעות הדבר היא, לצערנו, ששימוש ברובוטים מעופפים לצורכי טרור היא אפשרות ריאלית, שיש להתכונן להתממשותה בעתיד. דגמים של כלי רכב מעופפים המסוגלים לשאת עד חמישים קילוגרם כבר פותחו. שימוש כזה הופך סביר עוד יותר עקב פיתוחה של טכנולוגיית מערכות לווייניות לאיתור מטרות (satellite positioning systems), המסוגלות לאתר מטרות בדיוק של מטרים ספורים. איתור ברמת דיוק זו יאפשר לכוון כלי רכב רובוטיים ולנווטם בדיוק רב למטרותיהם.

 

שירותי ביטחון ברחבי העולם כבר מביאים בחשבון את האפשרות, שארגוני טרור ישתמשו בכלי טיס רובוטיים מעופפים זעירים. בוועידה שהתקיימה לאחרונה בקלגארי, קנדה, אמר מישל גוטייה (Gauthier), ראש שירותי הביון הקנדיים, שהוא מצפה לאיום גובר והולך מכלי רכב מעופפים המונחים מרחוק, שישמשו כפצצות מעופפות.

 

אחד הקשיים הכרוכים בהתגוננות מפני כלי רכב מעופפים כאלה היא שכרגע אין דרך לגלותם באמצעות רדאר. בניסויים שנעשו, הסתבר שרדאר איננו מגלה אותם בדרך-כלל. גם כאשר הוא קולט משהו, הרי שהוא מזהה אותו כלהקת ציפורים ומתעלם ממנו.

 

כמה פיתוחים שנעשו ברחבי העולם מצביעים על סכנת השימוש באמצעי זה בעתיד על-ידי ארגוני טרור. לדוגמה, חברת ימאהה פיתחה מסוק ללא טייס שמסתו 95 קילוגרם, המסוגל לטוס בגובה של 3.6 מטרים מעל פני הקרקע. בגובה טיסה נמוך זה, המסוק הוא חסין מפני גילוי ברדאר. ברוס סימפסון, מהנדס מניו-זילנד, פיתח טיל שיוט זעיר. הוא הרכיב אותו מחומרים הזמינים לכל ובעלות של פחות מ-5,000 דולר. 

 

האם נתעורר בעתיד הקרוב למציאות מפחידה של כלי טיס רובוטיים קטנים בשירות ארגוני הטרור, כלים הטעונים בחומר נפץ קטלני ומתפוצצים בדייקנות במטרות מסוימות?

 

והאם שירותי הביטחון בעולם כבר שוקדים על פיתוח אמצעים משלהם למניעת שימוש טרוריסטי כזה, או על פיתוח אמצעים להתגוננות מפניו אם וכאשר יתממש?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מזל"ט. עלול לשמש לביצוע פיגועים?
צילום: רויטרס
מומלצים