שתף קטע נבחר

הדודה הקולית מאמריקה

ליסה אדלסטיין, הבוסית של יו לורי ב"האוס", הגיעה לפני שבוע לביקור שורשים בישראל. הזדמנות מצוינת לברר עם מי שהשתתפה גם ב"הבית הלבן", "אלי מקביל" ו"פליסיטי" איך זה להיות יהודייה בהוליווד, מה קורה על הסט של הסדרות המצליחות בעולם ומתי היא מארגנת לנו הופעת אורח

לנו, הישראלים, יש תחביב כזה לרכוב על הצלחה בינלאומית של כל ישראלי, ואפילו סתם יהודי מהתפוצות, כאילו היה אחד מבני המשפחה, כאילו מכספנו הוא מימן את הלימודים, ואנחנו היינו אלה שדחפו אותו קדימה לכיוון הארץ המובטחת. מילא כשמדובר בישראלים, תחושת הפרובינציה שלנו מובנת, אבל כשמדובר ביהודי, שבמקרה הטוב יש לו אולי איזה בן דוד בבאר שבע, אנחנו קצת, איך לומר, פתטיים.

 


אוהבת ביולוגיה, שונאת לימודים (צילום: אילון פז)

 

איכשהו דווקא במקרה של ליסה אדלסטיין נראה שמדובר בקשר דם שכדאי לטפח, והיא אולי אפילו לא תתנגד. חוץ מזה שהיא נראית מעולה, ורזה בדיוק כפי ששחקנית הוליוודית נדרשת להיות (ואפילו קצת יותר מזה, אם להיות פולנים לרגע), היא באמת נחמדה, מצחיקה וידידותית למשתמש. גם אם השם לא אומר לכם כלום, את הפנים שלה קצת קשה היה להחמיץ בעשרות תפקידי אורח בסדרות מצליחות, כמו "אלי מקביל", "הבית הלבן", "פליסיטי" ועוד. בימים אלה היא מככבת בסדרה המצליחה מאוד (בארצות הברית) "האוס", המשודרת אצלנו ב- HOT3. היא מגלמת שם את ד"ר ליסה קאדי, ומשחקת לצידו של השחקן הבריטי יו לורי.

 

מתברר אגב שלאדלסטיין יש באמת בן דוד בבאר שבע, ועוד עשרות קרובים ברחבי הארץ. יחד איתם ועם שמונה בני משפחה נוספים שהגיעו מאמריקה, הם חגגו בארץ הקודש את יום הולדתו ה-70 של אביה. "המקום האהוב עליי זה עין הוד. אני מוכנה לעבור לגור שם", היא מצהירה אחרי שבוע של תיזוז בכל רחבי הארץ ממצדה לירושלים, שם דווקא ויתרה על הנחת פתק בכותל ("כל המשאלות שלי כבר התגשמו"), ועד לצפת וחזרה לתל אביב. "כשאתה נוסע עם כל המשפחה אתה לא מקבל את הטיול שאתה רוצה. זה סוג של טיול כותרות. אבל בפעם הבאה אני רוצה לחוות את הטיול שלי כמבוגרת בעצמי, לגור בעין הוד ולהכיר אנשים", היא מעוררת תקוות.

 

בשבוע שעבר, בזמן שכולם חיפשו בנרות תמונה של אומה תורמן, היא נרגעה עם המשפחה במלון קרלטון על חוף תל אביב - לא לפני שגם אנחנו סימנו עליה בעלות. אבל אדלסטיין מגלה סבלנות כלפי ההתרגשות ההוליוודית שלנו, ומתגייסת מיד ואפילו בהתנדבות לתחושת קיבוץ הגלויות. "אחד הדברים הכי מפתיעים ומוזרים היה להבין שמהרגע שאתה עולה על המטוס אתה הרוב. זה משהו שאני לא רגילה לו. זה מדהים שכל אחד ברחוב הוא יהודי: האיש שמפנה את הזבל, נהג המונית, אפילו שחורים כאן יהודים".

 

אבל את עובדת בתעשייה שיש בה יחסית הרבה יהודים. זה לא עושה את זה יותר קל, או אפילו נותן תחושה של כוח?

 

"זה נכון שיש שם הרבה יהודים, אבל קודם כל כמעט כולם אשכנזים. וזה לא יוצר קשר מיוחד. אני מניחה שיש בהוליווד אנשים מאוד דתיים, אבל לא יודעים את זה עליהם כי זה קורה בבית שלהם. זה שיש לי שם יהודי סימן אותי לתקופה מסוימת. זה לא נפוץ כל כך היום, אבל לפני 15 שנה מיתגו אותי כיהודייה. זה מגביל את הדרך שבה אנשים רואים אותך. אתה לא דף חלק. פעם אפילו לא קיבלתי עבודה בגלל זה, והמפיק התקשר ואמר לי שראש הרשת כבר שכר שחקן יהודי לעבודה, ומבחינתו לשכור שחקן יהודי נוסף יהיה יהודי אחד יותר מדי. רוב האנשים שאומרים את זה הם יהודים בעצמם, אז זה לא באמת נותן לך יתרון כלשהו".

 

אז לפחות עכשיו במסגרת הסדרה את יכולה למלא את חובתך היהודית, ולגרום להורים שלך גאווה על כך שאת מגלמת רופאה בתוכנית.

 

"האמת היא שכן. אני אוהבת ביולוגיה, אבל אני שונאת לימודים, אז לא הלכתי ללמוד רפואה, ועכשיו אני מגלמת רופאה בטלוויזיה, סוגרת מעגל. להורים שלי היה קשה מאוד להבין את זה שלא צחקתי כשאמרתי שאני הולכת להיות שחקנית, כפי שאמרתי מאז שהייתי בת שלוש ונכנסתי לעולם שהם לא ידעו עליו כלום. הם גם זכו לקחת חלק קטן בזה כשהם באו לבקר אותי על הסט בלוס אנג'לס. כל מי שבא לבקר אותי זוכה להופיע בסדרה", היא צוחקת. "ההורים שלי הצטלמו כרופאה ואחות, וממש קיבלו קלוז-אפים. אח של אמא שלי ואשתו היו בסדרה כניצבים".

 

אבא שלך רופא גם במציאות. הרגשת שאת באה עם ידע מוקדם לתפקיד?

 

"די גדלתי בבתי חולים. הדבר המצחיק בלגלם רופאה בטלוויזיה הוא שתמיד שואלים אותי אם אנשים מבקשים ממני לאבחן מחלות. העניין הוא שתמיד אבחנתי אנשים, ועכשיו כשאני מנסה לעשות את זה, אז כולם אומרים לי - מה? את חושבת שאת רופאה אמיתית? אז בעצם איבדתי את הכוח שהיה לי".

 

אם טרם נחשפתם ל"האוס", עוד לא מאוחר לעלות על עגלת המעריצים. ד"ר האוס (יו לורי) הוא איש לא נחמד, חסר סבלנות, יהיר וסוג של מיזנתרופ, אבל רופא גאון שהמעטפת הנוקשה שלו כמובן מסתירה לב רחב. ד"ר קאדי (אדלסטיין) היתה בין הבודדים שהסכימו להעסיק אותו בבית החולים שהיא מנהלת, ומאז היחסים שלהם מתקיימים כצפוי בקונפליקטים בלתי פוסקים. לאדלסטיין יש רק מילים טובות להגיד על לורי, ונראה שלא מדובר בסתם התנחמדות לצורך יחסי הציבור. "הוא מאוד חם, נעים ומתחשב. הוא עובד כל יום כמעט 14 שעות כי הוא מופיע בכל סצינה. יש לו חיים קשים בין זה ובין זה שהפפראצי עוקבים אחריו. זה קשה".

 

מה חשבת כשפגשת אותו?

 

"שהוא אנגלי".

 

נראה שהוא דווקא עבד על המבטא לא רע.

 

"אני לא מבחינה בו, אבל אנשים אחרים מבחינים בו כשהוא מפסיק לשחק. בהתחלה הייתי מאוכזבת שהוא לא יכול היה לגלם את הדמות כאנגלי, כי אני אוהבת את המבטא האמיתי שלו. נראה לי, וזו התיאוריה שלי בלבד, שמאוד קל לא לאהוב את האוס, ואם הוא היה גם אנגלי - בכלל היה קשה לקהל האמריקאי לעכל אותו".

 

ידעת מיהו לפני שפגשת אותו?

 

"לא. ידעתי מיהו כי הסבירו לי, ראיתי קליפים קטנים של הדברים שהוא עשה. הוא מאוד מצחיק. יש לו חוש הומור יבש. בין יו לרוברט שון לנארד (ששיחק ב"ללכת שבי אחריו", ובסדרה מגלם את האונקולוג ד"ר ווילסון - נ.ב) אני פשוט לא יכולה לנשום כי אני נקרעת מצחוק".

 

ליסה מבינה דבר או שניים בסדרות עמוסות כוכבים ואגו. אחרי הכל היא עשתה סיבוב מכובד בעיר עד שמצאה את העבודה הקבועה (לפחות בינתיים) שלה ב"האוס". אדלסטיין היא ללא ספק הפוסטר גירל לסדרות המחפשות שחקנית אופי שמוכנה לכל אתגר. היא גילמה לסבית ב"אהבה ויחסים אחרים" עוד לפני שזה היה פופולרי לגלם הומואים ולסביות בטלוויזיה, היא גילמה טרנסקסואל ב"אלי מקביל", נערת ליווי יוקרתית ב"הבית הלבן" - וזו רק הרשימה המקוצרת ממש. "אני אוהבת את זה, אלה האנשים שאני מתעניינת בהם", היא אומרת.

 

זה לא מקטלג אותך?

 

"זו הוליווד. אתה העבודה האחרונה שלך. אז אם את מגלמת זונה, אחר כך תקבלי עשר הצעות עבודה לגלם זונה. אז צריך לחכות עד שהעבודה האחת שאינה זונה תגיע. כמעט לא קיבלתי את התפקיד ב'האוס' בזמנו כי ראש הרשת לא יכול היה לחשוב עליי כמשהו אחר חוץ מגבר. תחשבי איך זה גרם לי להרגיש".

 

הדמות שלך, קאדי, מתקרבת לגיל 40, בלי בן זוג, בלי ילדים. עוד מעט יגידו שהיא לסבית.

 

"באיזשהו שלב עלתה כמובן השאלה אם היא לסבית או לא, ואני התנגדתי לכך, כי אני חושבת שהרבה יותר קל לפתור את הבעיות שלה בזה, במקום להבין שהיא לא מצאה את הגבר הנכון. אני רוצה שהיא תצא עם מישהו, שתעשה קצת סקס. כולם בסדרה עשו סקס עד עכשיו חוץ מקאדי".

 

מההתחלה הרגשת שמדובר בשידוך טוב? את וקאדי?

 

"את קוראת הרבה תסריטים, ואת הופכת למומחית, ויודעת אם התסריט טוב או לא. העניין בטלוויזיה, בשונה מקולנוע, הוא שמהרגע שאת קוראת תסריט ועד שסיימת לצלם והם סיימו לערוך אותו, חצי שנה עברה והרבה אנשים עבדו על זה. דברים יכולים להשתנות והרבה פעמים הסרט נראה אחת לגמרי ממה שהוא היה כשקראת אותו. בטלוויזיה הכל מאוד מהיר, ומאוד ברור על הדף באיזה סוג של סדרה את נמצאת. ואם זה כתוב טוב, אז כמעט תמיד אפשר לדעת איך זה ייראה. בסופו של דבר צריך לבחור פרויקטים שמעניינים אותך. אני חתומה לשש שנים, אז אני צריכה להעריך שאני אעשה את העבודה הזו במשך שש שנים ואשחק עם האנשים האלה. זה הימור".

 

את מתחילה להרגיש את ההצלחה של התוכנית?

 

"את לא מבינה כמה התוכנית מצליחה במהלך העבודה היומיומית. את לא ממש מרגישה את זה, כי את פשוט הולכת לעבודה, במיוחד בלוס אנג'לס, ששם יש אלפי אנשים שעובדים בסדרות מצליחות. אולי קל יותר להיכנס למסעדה או שמקבלים טיפה של יחס בחנות, אבל אלה בדרך כלל אנשים שרוצים ממך משהו. אבל אני מתחילה להרגיש את השינוי. אני בתפקיד כשאני יוצאת מהבית. מישהו אמר לי 'היי' ברחוב, ואמר שאהב את התוכנית, ואחר כך קראתי על זה. השיחה שניהלתי איתו והשיחה שפורסמה היתה שונה. אני אוהבת לדבר עם אנשים, אבל פתאום אני מבינה בחודשים האחרונים שאולי הם יודעים עליי יותר ממה שאני יודעת עליהם, ואולי מה שאני אומרת להם יופיע פתאום מחר בעיתון".

 

יש לזה גם יתרונות?

 

"בטח. כולם נורא נחמדים אלייך. יש לי חדר נחמד במלון הזה, אנשים נותנים לי ולמשפחה שלי קצת יותר תשומת לב, ואני נהנית מזה בשבילם. האחייניות שלי מתרגשות כשמזהים אותי, וזה נעים לעשות את ההורים שלי גאים. אני שמחה שהרמה שבה אני נמצאת היא לא כזו שרודפים אחריי, כמו אחרי יו לורי, ובטח שלא כמו אחרי אנשים כמו פריס הילטון או לינדזי לוהן, שאני חושבת שהיא צעירה מאוד ותישחק בסופו של דבר".

 

את יודעת שלא מעט סלבריטאים משתפים עם זה פעולה. אנג'לינה ג'ולי היא דוגמה טובה לזה מהתקופה האחרונה.

 

"אני חושבת שאנג'לינה ג'ולי היא חסרת פחד. היא חזקה כמו פסל החירות, והיא יכול להתמודד עם זה, ואני אפילו חושבת שהיא מניעה את זה קצת וזה בסדר, כי היא עוזרת לאנשים אחרים באמצעות זה. אבל לא כולם בהוליווד ככה".

 

אז מה היעד הסופי? יש תפקיד חלומי? משהו שהכי היית רוצה לעשות?

 

"פעם בחיי הייתי רוצה לעשות קומדיה רומנטית בברודוויי. קומדיה מצליחה, לא אחת שיקטלו. אם אני מסתכלת על קריירות, אני תמיד מסתכלת על נשים שהן 10, 15 שנה מבוגרת ממני, ואני בודקת כמו מי הייתי רוצה. הייתי רוצה קריירה כמו של פרנסס מקדורמנד. אני מאוד אוהבת אותה, ואת הקריירה שלה".

______________________

"האוס", שבת 21:20 HOT3

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילון פז
"מדהים שכל אחד ברחוב פה הוא יהודי". אדלסטיין בישראל
צילום: אילון פז
לאתר ההטבות
מומלצים