שתף קטע נבחר

הקהילה היהודית באיראן נגד מבצע צה"ל בעזה

במכתב שהפיצו באינטרנט כתבו ראשי הקהילה: "אין שום סיבה הגיונית לפעולות ההרג שמבצעים החיילים הישראלים בחטיפת אנשי השלטון והפצצת אזורים מאוכלסים". הם יצאו בקריאה למנהיגים יהודים להשמיע קול זעקה בנושא. משרד החוץ האיראני: "ישראל תישרף באש שהיא הבעירה"

"הקהילה היהודית באיראן מגנה את הפרת זכויותיהם של הפלסטינים ברצועת עזה על ידי הציונים ומביעה על כך צער", כך נכתב היום (א') בהודעת שמפורסמת באתר האינטרנט הרשמי של הקהילה היהודית באיראן. על המכתב חתומים ראש הקהילה היהודית באיראן, הארון ישעיאא'י, ונציג היהודים בפרלמנט האיראני, מוריס מועתמד. לדבריהם, "אין שום סיבה הגיונית לפעולות ההרג שמבצעים החיילים הישראלים, להענשת העם הפלסטיני,חטיפות אנשי השלטון והפצצות של אזורים מאוכלסים".

 

במקביל להודעת הקהילה היהודית, פרסם גם דובר משרד החוץ האיראני, חמיד-רזה אספי, גינוי לפעולת צה"ל ברצועת עזה. "אם חוזרים קצת אחורה בהיסטוריה אפשר לראות שהמשטר הציוני הוא זה שהחל את כל הבעיות ולדעתנו לבסוף הוא יישרף מהאש שהוא עצמו הבעיר", אמר. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות איסנ"א, אספי אמר את הדברים במסיבת עיתונאים בטהרן והוסיף כי האירועים החמורים בשטחים הם תוצאה של המדיניות המוטעית והתוקפנית של המשטר הציוני.

 

"המשך ההתנגדות העממית הפלסטינית גורמת למשטר הציוני לבצע פשעים כאלה", הוסיף אספי. "בימים אלה, המשטר הציוני חוטף אנשים חפים מפשע בלי שום סיבה ומתרץ זאת בנפילתו בשבי של החייל". הדובר טען כי האירועים האחרונים בשטחים נובעים מהמדיניות המוטעית של המשטר הציוני וקרא לעולם להתנגד לכך: "למרבה הצער, הארגונים הבינלאומיים שותקים בניגוד לכל קריטריון בינלאומי. אנחנו חושבים שעל הקהילה הבינלאומית להפעיל לחץ על המשטר הזה כדי שיחדול ממעשיו".

 

"לפעולות צה"ל אין כל קשר עם עקרונות האמונה היהודית"

 

ובחזרה להודעת הקהילה היהודית באיראן. "אנחנו מגנים את התנהגותם האלימה של המנהיגים הישראליים ובטוחים שהעם הפלסטיני יגן בנחישות על קיומו ועל זכויותיו הלגיטימיות והטבעיות", כתבו ראשי הקהילה. "אנחנו מגנים את ההתנהגות התוקפנית וסבורים כי היא תסבך את המצב בכל יום שעובר. התנהגות כזאת עלולה להביא לשפיכות דמים בקרב נשים וגברים חפים מפשע ובקרב ילדים תמימים".


מתפללים במסגד בהפגנות נגד ישראל בסוף השבוע (צילום - רויטרס)

 

לטענת ראשי הקהילה היהודית באיראן פעולותיה של ישראל מנוגדות ליהדות: "אנו מודיעים שלפעולות אלה אין שום קשר עם עקרונות האמונה היהודית, עם מצוותיו של משה רבנו ועם הספר הקדוש. פעולות אלה מנוגדות לאמונה היהודית.

 

"אנחנו קוראים ליהודים המכובדים ברחבי העולם להשמיע את קול זעקת המחאה שלהם ביחס להתנהגות החיילים והמנהיגים הישראליים באוזני האנשים בעולם. על היהודים מוטלת המשימה יותר מכל אחד אחר שלא להרשות למדיניות ההרפתקנית הזאת לרמוס את הערכים המוסריים והאנושיים של התרבות היהודית".

 

אתמול דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית על ראיון שנתן ראש הקהילה היהודית ישעיאא'י, לכתב השבועון הרוסי "גאזטה". במהלך הראיון, בתשובה לאחת השאלות אמר ישעיאא'י כי איראן אינה מכירה בלגיטימיות של מדינת ישראל ו"אנחנו שותפים לעמדה הזו. אנחנו תושבי איראן".

 

עוד אמר ישעיאא'י כי העיתונאים הזרים טועים כאשר הם מדווחים שהיהודים באיראן נמצאים תחת לחץ השלטון האיראני ומנועים מלהביע את דעותיהם. הכתב שאל אותו על יחסי היהודים והמוסלמים והוא ענה: "אנחנו מתפללים בעברית אבל מדברים זה עם זה בפרסית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
ההפגזה בעזה
צילום: איי אף פי
נציג היהודים בפרלמנט, מוריס מועתמד
צילום: רויטרס
נשיא איראן. קיבל חיזוק
צילום: רויטרס
מומלצים