שתף קטע נבחר

קרב בכנסת: מי יבחר את השופטים?

הכנסת תבחר היום את נציגיה לוועדות למינוי שופטים, דיינים וקאדים. על שני המקומות בוועדה לבחירת שופטים מתחרים חברי הכנסת נוקד, ארדן ורן כהן - כשברקע שר המשפטים מנסה לצבור כוח. גם בוועדת הדיינים שמח: במפד"ל טוענים שקדימה "מכרה" את המינויים לחרדים תמורת חיזוק הקואליציה. ובוועדה למינוי קאדים: איוב קרא נגד מגלי והבה

הכנסת תקיים היום (ב') הצבעה חשאית לבחירת נציגי הכנסת לוועדות למינוי שופטים, דיינים וקאדים. הוועדה למינוי שופטים נחשבה תמיד ליוקרתית ולחשובה מבין השלוש אלא שהפעם היא חשובה במיוחד: בשנה הקרובה תמנה הוועדה חמישה שופטים חדשים לבית המשפט העליון וכולם רוצים להשפיע על עיצוב דמותה של הערכאה המשפטית העליונה.

 

בוועדה למינוי שופטים ישנם תשעה חברים: שלושה שופטי עליון, שני נציגים של לשכת עורכי הדין, שני שרי ממשלה - שר המשפטים חיים רמון ושר הפנים רוני בר-און ושני נציגים מהכנסת, שייבחרו היום. את המינוי היוקרתי מטעם הכנסת יקבלו רק שניים מבין שלושת המתמודדים: חברי הכנסת גלעד ארדן (ליכוד), רן כהן (מרצ) ואורית נוקד (עבודה).

 

שר המשפטים חיים רמון רוצה מאוד להטביע חותם על דמותו העתידית של בית המשפט העליון ומעדיף את ח"כ נוקד. בכנסת רווחת הדעה כי נציגי השופטים בוועדה ולפחות נציג אחד של לשכת עורכי הדין מתאמים ביניהם את המועמדים בהם יתמכו ורמון, אומרים גורמים בכנסת, רוצה עמדת כוח מולם. "מול החזית הזו רמון מעדיף את בחירתה של ח"כ נוקד על פניו של רן כהן, שעמדותיו קרובות יותר לאלו של השופטים", אומרים גורמים בכנסת.

 

אם הוועדה לבחירת שופטים מהווה את כרטיס הכניסה לעולם המשפט והפוליטיקה, אז הוועדה למינוי דיינים מהווה כרטיס כניסה לעולם הרבני-דתי. זמן רב חלף מאז הצליחה הוועדה להגיע להסכמות על מינוי דיינים חדשים ולכן אמורה הוועדה שתמונה בקרוב לבחור בתוך שנה תשעה דיינים חדשים. על פי המסתמן בשלב זה לחרדים - ש"ס ויהדות התורה - מובטח רוב בוועדה על חשבון נציגי הציונות הדתית, שיידחקו החוצה.

 

"מוכרים את הוועדה לחרדים"

 

נציג האופוזיציה בוועדה, ח"כ ניסן סלומיאנסקי, טוען כי קדימה רקחה דיל עם החרדים שיזכו כפי המסתמן לרוב שיעניק להם את השליטה מלאה על זהות הדיינים החדשים . "המצב קריטי, במידה והדיל של קדימה והחרדים יצליח זו תהיה בכייה לדורות. צריך להבין כי הבחירות הבאות יתקיימו רק עוד 15 שנה", מתריע סלומיאנסקי.

 

בוועדה למינו דיינים ישנם עשרה חברים: שר המשפטים חיים רמון, שני הרבנים הראשיים לישראל, נציג ממשלה - השר אלי ישי ושני חברי כנסת. אם תחזיות הדיל הפוליטי של המפד"ל יתממשו הרי ששני נציגי הכנסת יהיו חברי הכנסת יצחק וקנין (ש"ס) ומשה גפני (יהדות התורה), שנראה שהם בעלי הסיכויים הטובים ביותר להיבחר. למתמודדים האחרים - חברי הכנסת זהבה גלאון (מרצ),דוד טל (קדימה) וניסן סלומיאנסקי (מפד"ל) מסתמן סיכוי קטן יותר. 

 

יושב ראש המפד"ל, זבולון אורלב, מוטרד: "יש מקום לדאגה רבה שקדימה והעבודה עלולות לתת יד להשתלטות המפלגות החרדיות על הוועדה למינוי דיינים. הם מקריבים את העגונות ומסורבות הגט על מזבח חיזוק הקואליציה. ומוכרים את הועדה למפלגות החרדיות".

 

בחזית השלישית - הוועדה לבחירת הקאדים, מתנהל קרב קטן על בחירת נציגי העדה הדרוזית. חבר הכנסת לשעבר איוב קרא מנסה לשוב לוועדה, הפעם על תקן נציג שאינו חבר כנסת מכהן. אלא שחבר הוועדה, חבר הכנסת מגלי והבה (קדימה), פועל במרץ למינויו של יוסף איסמעיל על חשבונו של קרא. כך שגם בגזרה הזו נראה שיהיה מעניין. 

פורסם לראשונה 02/07/2006 23:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
נוקד. רמון תומך
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
רמון. רוצה עמדת כוח
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: גיל יוחנן
אורלב. מוכרים את הוועדה
צילום: גיל יוחנן
צילום: מאיר פרטוש
גלאון. סיכויים נמוכים
צילום: מאיר פרטוש
צילום: אתר הכנסת
קרא. רוצה לחזור
צילום: אתר הכנסת
מומלצים