שתף קטע נבחר

עובדות או שקרים? מילון המאחזים של ולרשטיין

"הלווין האמריקני למעלה תמיד מתבלבל בין הגמלים של הבדואים בסביבה לבין הכבשים במאחזים", מוסבר בחוברת שהפיץ בכיר מועצת יש"ע, פנחס ולרשטיין, שטוען כי התקשורת מציגה תמונה מטעה בנוגע למאחזים. הוא מכה על חטאה של הנהגת המתנחלים בפינוי עמונה ומציע על כן "להיערך להגעה של עשרת אלפים איש לפחות" לפינוי הבא

יותר משהאמריקנים רוצים בפינוי המאחזים, רוצה בכך ממשלתו אולמרט - פרץ. כך גורס חבר מועצת יש"ע, פנחס ולרשטיין, בחוברת חדשה שפרסם במטרה "לבאר מושגים" בנוגע למאחזים. בחוברת הסביר ולרשטיין, כי "התמונה החד צדדית שמביאה התקשורת ומכבסת המילים של הפוליטיקאים יוצרת תמונת מצב מבלבלת ומאוד לא מדויקת. אפילו לרבים מתושבי בנימין לא ברור מי בדיוק נגד מי, ולמה לנו שוב ושוב לעבור על החוק".  

 

את החוברת שזכתה לכותרת "המאחזים: בין עובדות לשקרים, מילון מושגים", פתח ולרשטיין בהסבר, לפיו "ממשלת אולמרט נחושה לפנות בקרוב עשרות 'מאחזים בלתי חוקיים'. האמנם 'מאחזים'? האמנם 'בלתי חוקיים'"?

 


מתוך החוברת (צילום: גיל יוחנן)

 

הוא אף פירט מושגים בולטים בנושא והחוברת מלווה בקריקטורות. לדוגמא: מתנחל יושב בשטחים תחת הכיתוב: "הלווין האמריקני למעלה תמיד מתבלבל בין הגמלים של הבדואים בסביבה לבין הכבשים במאחזים".

 

תחת המושג "חיים רמון" נכתב: "זהו השר העומד היום בראש וועדת השרים לענייני המאחזים. הוא נחוש לפנות בהקדם האפשרי את כל המאחזים שהוקמו לאחר מרץ 2001, ולגבי 26 המאחזים האלה הוא לא מוכן אפילו לדבר או להתפשר. בשונה מקודמיו, גם בממשלות שמאל מובהקות, הוא מוכן לפנות בקור רוח מאות משפחות מביתן ולא משנה לו מה מחיר המאבק. אחרי שנפנה את כל המאחזים האלה, אומר רמון, תבואו ונראה אם יש מה לדבר על שאר המאחזים".

 

בחוברת טרחו לבאר גם את התאריך מרץ 2001. "זהו התאריך שבו נתלית ממשלתו של אולמרט כדי לומר 'אין לנו ברירה, אנחנו חייבים לפנות'. בשנת 2003 התחייב דב וייסגלס במכתב לקונדוליזה רייס שכל המאחזים שנבנו מאז מרץ 2001 יפונו. אולמרט טוען שהאמריקאים נושפים לנו בעורף: 'הבטחתם, למה אתם לא מקיימים? זה מבחן לאמינותו של ראש הממשלה'".

 

אך ולרשטיין מטיל ספק: "האמנם? ולמה איש לא מזכיר שהרבה התחייבויות פלסטיניות ואחרות שניתנו גם הן - נשכחו זה מכבר. האמנם רק על המאחזים יקומו יפלו יחסי ישראל ארה"ב? האם אי אפשר לטעון לרגישותה של החברה הישראלית הקרואה לאחר ההתנתקות? מי באמת לוחץ על מי? תמוה", פסק.

 

בקריקטורה שמעטרת את העמוד נראה אדם רכוב על חמור, תחת הכיתוב: "פעם אנשים חיפשו בבנימין אתונות ומאז לא מפסיקים לחפש אותנו בפינות".

 

לגבי המושג המרכזי, מאחזים, הוסבר: "מי שמדמיין לעצמו שמאז מרץ 2001 הוקמו מקסימום צריף פה, קראוון שם בראש גבעה נידחת – טועה לחלוטין. מדובר בשכונות צמודות ליישובים ובהם עשרות משפחות בבתי אבן, וכן ביישובים לכל דבר, ובהם בסך הכל מאות משפחות. כולם הוקמו בשיתוף פעולה מלא, לעיתים אף ביוזמתם של שרי הממשלה ובסיועם".

 

ולרשטיין הדגיש, כי "רק מאחזים בודדים הוקמו על קרקע שאינה אדמת מדינה. אלו הם המאחזים האסטרטגיים, והם הוקמו במקום שבו הוקמו משיקול ביטחוני אסטרטגי בעל חשיבות רבה".

 

בהתייחס לדו"ח טליה ששון נכתב: "על עורכת הדין הזו הטיל אריאל שרון לבחון את סוגיית המאחזים הבלתי מורשים ביהודה ושומרון. ששון החליטה להגדיל ראש ובדו"ח שהגישה סימנה כבלתי חוקי כל מקום יישוב שהליכי התכנון והבנייה בו לא הושלמו החל מ-1990".

 

צו תיחום: "כדי להקל על פינוי המאחזים יכול אלוף הפיקוד לחתום על צו הוראת שעה מיוחד, המכונה צו תיחום. החוק המטפל בבנייה בלתי חוקית רגילה בכל רחבי ישראל אינו מספיק לו, כי בצו במיוחד יש בסמכותו להפעיל כל מיני סעיפים דרקוניים..."  

 

בסוף החוברת נכתב: "על פי תמונת המצב הנראית כרגע, ניגרר בעוד שבועות מעטים למאבק נוסף על המאחזים. שוב ינסו לטשטש את הכוונות הפוליטיות במסווה של 'אי חוקיות', אבל מי שקרא בעיון את המושגים שבאיגרת זו מבין מיד שאי החוקיות היא רק תירוץ לאג'נדה פוליטית מובהקת".

 

ולרשטיין הוסיף: "אני מאמין בכוחה של היערכות נכונה למאבק - לשנות את רוע הגזרה... בעמונה ראינו מאבק נחוש שהותיר צריבה חדה בתודעה הישראלית, אבל לצערי אין מנוס מלהודות שרובנו, רוב תושבי מטה בנימין המבוגרים שגורל המאחזים יקר לליבם, לא היינו שם כדי להוביל את המאבק ולקבוע את אופיו. עלינו להיערך להגעה של עשרת אלפים איש לפחות. זה הזמן לנער את המאבק מהמטות ביישובים, להתחיל לשנס מותניים ולהיות מוכנים לתרום זמן וכוחות כדי שנוכל לבלום את המגמה, בטרם תהרוס מאות בתים ותשליך לרחוב עשרות משפחות, ומי יודע היכן ייעצר כדור השלג".

 

לפני כשבועיים הוציאה תנועת "שלום עכשיו" לקסיקון התנחלויות במסגרת שבוע הספר שנקרא "עכבר ההתנחלויות". על מילון המושגים שהוציא ולרשטיין אומרים ב"שלום עכשיו" כי מדובר בחיקוי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך החוברת
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
ולרשטיין. לא להתבלבל
צילום: גיל יוחנן
צילום: חיים צח
רמון כמושג
צילום: חיים צח
צילום: איי פי
עמונה. הכאה על חטא
צילום: איי פי
צילומי לווין. אין הבדל בין עז לגמל
מומלצים