שתף קטע נבחר

מינוי השופטים: רמון ניצח - נוקד וארדן בוועדה

שר המשפטים חיים רמון זכה לניצחון בבחירת נציגי הכנסת לוועדה לבחירת שופטים - ח"כ ארדן וח"כ נוקד נבחרו על פני ח"כ כהן מה שיאפשר לרמון ליצור חזית משלו בוועדה. ח"כ סלומיאנסקי מונה במפתיע לוועדה למינוי דיינים: "זה ניצחון על הקואליציה שניסתה למכור הוועדה לחרדים". ובוועדת הקאדים: הליכוד נגד צרצור

בתום יום רווי תככים ומזימות פוליטיות בחרו חברי הכנסת את נציגיהם לוועדות למינוי שופטים דיינים וקאדים. תוצאות הבחירות לנציגי הכנסת לוועדה למינוי שופטים לא הפתיעו במיוחד: חברי הכנסת אורית נוקד (עבודה) וגלעד ארדן (ליכוד) גברו על חבר הכנסת רן כהן (מרצ) וייצגו את הכנסת בוועדה.

 

מדובר בניצחון של שר המשפטים חיים רמון, שיוכל עתה להוות גורם מרכזי בבחירת זהותם של חמישה שופטים חדשים לבית המשפט העליון .בכנסת רווחת הדעה כי נציגי השופטים בוועדה ולפחות נציג אחד של לשכת עורכי הדין מתאמים ביניהם את המועמדים בהם יתמכו ורמון, אומרים גורמים בכנסת, רוצה עמדת כוח מולם. "מול החזית הזו רמון העדיף את נוקד וארדן על פני כהן, שעמדותיו קרובות יותר לאלו של השופטים", אומרים גורמים בכנסת.

 

חבר הכנסת גלעד ארדן אמר לאחר בחירתו: "אני מודה על האמון הרחב שניתן בי בכהונתי כחבר הוועדה בכוונתי לפעול לכך שרק הטובים ביותר ייבחרו לכס השיפוט. בנוסף, אשאף לחזק את אמון הציבור בבית המשפט העליון".

 

חבר הכנסת רן כהן, שהפסיד בהצבעה, אמר כי הוא שבע רצון מכך ש-48 חברי כנסת הביעו בו אמון, במיוחד על רקע "הדיל בין הקואליציה לאופוזיציה".

 

ועדת הדיינים: סלומיאנסקי ניצח בניגוד לתחזיות

 

הבחירות לנציגי הוועדה לבחירת דיינים היו הסוערות ביותר וזאת בשל אי-הסכמה בין הקואליציה לאופוזיציה. ח"כ דוד טל,נציג קדימה, ממשיך לספוג הפסדים פוליטים לאחר שנכשל מינויו לסגן שר ביקש טל להתנחם כחבר בוועדה כה משפיעה אלא שהקואליציה ובעיקר קדימה לא עזרו לא בהתמודדות.

 

ח"כ ניסן סלומיאנסקי (מפד"ל) הפך למנצח הגדול של ההתמודדות זאת לאחר שאמש טען כי קדימה והחרדים רקמו דיל נגדו וכי הקואליציה מתכוונת "למכור את הוועדה לחרדים כדי לזכות לתמיכתם". סלומיאנסקי לא ויתר ובמהלך כל היום עבר בין חברי הכנסת וניסה לשכנע כל אחד מהם באופן אישי לתמוך בו. "הוא מפעיל לחץ בלתי מתון על המוח עד שאין ברירה אלא להצביע עבורו", סיפר אחד מחברי הכנסת. 

 

נראה שהשיטה והחריצות השתלמו לסלומיאנסקי, שנבחר לוועדה שעומדת למנות תשעה דיינים חדשים בשנה הקרובה, לאחר שבמשך שנים רבות לא הצליחה להגיע להסכמות ולמנות דיינים חדשים.

 

יו"ר סיעת הליכוד, חבר הכנסת גדעון סער, אמר כי "בחירתו של סלומיאנסקי בניגוד לעמדת הקואליציה מהווה ניצחון לאופוזיציה ותבוסה לקואליציה, שניסתה להשתלט על שני המקומות בוועדה ונבלעה בקלפי בהצבעה חשאית".  

 

ועדת הקאדים: הליכוד נגד צרצור

 

במהלך בחירת נציגי הכנסת לוועדה למינוי קאדים התחוללה דרמה כאשר ראש הפלג הדרומי בתנועה האיסלאמית ויושב ראש סיעת רע"מ-תע"ל, חבר הכנסת איברהים צרצור, לא נבחר לוועדה למרות שמבחינת ניסיונו כשיח הוא נחשב מתאים. במקומו של צרצור נחבר חבר הכנסת ואסל טהא מבל"ד.

 

גורמים בכנסת אומרים כי "חברי הכנסת הצביעו כאות מחאה נגד צרצור בעקבות תמיכתו בחמאס". הליכוד, למשל, התגייס כאיש אחד נגד מינוי צרצור ואחד מחברי הכנסת אף אמר: "שאיסמעיל הנייה יעזור לו".

 

בחירת הנציגים לוועדה למינוי קאדים דרוזים, הנחשבת בדרך כלל לשולית מבין הוועדות, כמעט גרמה לדחיית ההצבעות במליאה. מפלגת העבודה "שכחה" להציג את המועמד מטעמה לתפקיד והדבר גרר משבר קואליציוני בינה לבין קדימה. אפילו ראש הממשלה, אהוד אולמרט, פינה זמן מסדר יומו הביטחוני העמוס וניסה לשכנע את יושבת ראש הכנסת, דליה איציק, לדחות את ההצבעה. אלא שהיא סירבה ובסופו של דבר נבחר לתפקיד יוסף איסמעיל, מועמד חיצוני מטעם חבר הכנסת מגלי והבה, שגבר על חבר הכנסת לשעבר איוב קרא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
רמון. השיג חזית
צילום: חיים צח
צילום: אלכס קולומויסקי
סלומיאנסקי. שכנוע אישי
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: ירון ברנר
סער. ניצחון לאופוזיציה
צילום: ירון ברנר
צילום: חיים צח
איציק. לא ויתרה
צילום: חיים צח
צילום: חיים הורנשטיין
צרצור. נשאר בחוץ
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים