שתף קטע נבחר

יעלון: ההתנתקות נבעה ממצוקה אישית של שרון

בעוד כוחות צה"ל חוזרים לעזה, תוקף הרמטכ"ל הקודם בחריפות את ההתנהלות שהובילה לפינויה. "אלה שיזמו והובילו את ההתנתקות לא היו בעלי רקע באסטרטגיה או בביטחון. הם היו יועצי תדמית, ספינולוגים". בראיון ל"הארץ" מוסיף יעלון: "גם כשמנסים להוריד את הפלסטינים מגבנו - הם דוקרים". אייל ארד: "לא צריך להגיב לדבריו של אדם מתוסכל"

"אין ספק שההתנתקות נכשלה. הכישלון הזה נובע מכך שביסוד ההתנתקות היה רעיון חסר שחר. היא לא נבעה מתוך ניתוח אסטרטגי מעמיק אלא מתוך מצוקה פוליטית ואישית של מי שהיה אז ראש ממשלה, אריאל שרון". כך מאשים הרמטכ"ל לשעבר, משה (בוגי) יעלון, בראיון לעיתון "הארץ".

 

יעלון, שלפני ההתנתקות כהונתו לא הוארכה בשנה כמקובל, הוסיף כי "ההתנתקות היתה בעצם משחק ישראלי פנימי שהתעלם מהנעשה מחוץ לישראל. הייתה פה התנתקות מהמציאות וההתנתקות מן האמת".

 

בשיחה עם העיתונאי ארי שביט, סיפר הרמטכ"ל הקודם: "המהלך כולו יצר תקווה מדומה שלא הייתה מבוססת אסטרטגית ולא הייתה מבוססת עובדתית. ההתנתקות הייתה במידה רבה ספין תקשורתי. גם אלה שיזמו אותה והובילו אותה לא היו בעלי רקע באסטרטגיה, בביטחון, במדינאות או בהיסטוריה. הם היו יועצי תדמית. הם היו ספינולוגים. ומה שהאנשים האלה עשו הוא להכניס את ישראל לבועה וירטואלית המנותקת מהמציאות באמצעות ספין תקשורתי ענק אשר עכשיו הולך וקורס לנגד עינינו.

 

"הכשל המחשבתי העומד ביסוד ההתנתקות הוא זה: העובדה שאין עם מי לדבר בצד השני אין פירושה שאנו יכולים להתעלם מהצד השני ומההשלכות של המעשים שלנו עליו. העובדה שאפילו הנהגת הפתח לא מוכנה להכיר במדינת ישראל כבמדינה יהודית, ומחויבת לתוכנית השלבים אין פירושה שאפשר להתעלם מכך שבריחה תחת אש נתפשת ככניעה ומעודדת טרור".

 

הוא הוסיף כי "ההתנתקות הייתה טעות אסטרטגית מהמעלה הראשונה. היא הביאה לניצחון החמאס. היא נתנה רוח גבית לטרור. היא הזינה את המאבק הפלסטיני למשך שנים. היא יצרה תחושה אצל האיראנים ואצל האחים המוסלמים ואצל אל קאעידה שאפשר לנצח את ישראל. שישראל היא באמת חברת קורי עכביש כפי שנסראללה טוען או עץ רקוב כפי שאחמדניג'אד טוען. ועל כן ההתנתקות לא רק פגעה בנו קשות, אלא גם באסטרטגיה האמריקנית האזורית של מלחמה בטרור. היא יצרה תחושה באיסלאם הקיצוני שכפי שהוא הביס את הסובייטים באפגניסטאן הוא הביס אותנו בעזה ויביס אותנו גם בתל אביב. כך, כפי שהוא כבר ערער פעם מעצמה עולמית, הוא יערער כעת את המערב על ידי הבסתה של ישראל".

 

"כמו חיה חלשה בטבע" 

 

לדבריו, "כעת אנחנו נמצאים ברצועה בתרחיש דרום לבנון. נכנס לעזה נשק רב. נכנסו חומרי נפץ תקניים. נכנסו קטיושות. יש טילים נגד מטוסים. יש טילים נגד טנקים. יש טילי גראד. כתוצאה מההתנתקות ומהאופן שבו היא בוצעה יש ברצועה גורמי חיזבאללה, גורמי אל קאעידה וגורמי טרור איראני. בדיוק כפי שהזהרתי רצועת עזה והופכת לחמאסטאן, חיזבאללסטאן ואל קאעדסטאן.

 

"הציבור הישראלי תמך ברובו בהתנתקות גם משום שעיוורו אותו וסימאו אותו וסיממו אותו וגם מפני שיש בו רצון אמיתי להשתחרר מעול הסכסוך ולחלק את הארץ. אבל עלינו להבין שגם כאשר אנו מנסים להוריד את הפלסטינים מגבנו הם לא יורדים מגבנו אלא דוקרים אותנו.

 

"אסור לנו לרמות את עצמנו. אנחנו חיים במזרח התיכון. אנחנו לא יכולים להתבצר מאחורי גדרות וחומות. לכן אין באמת חד צדדיות. גם כאשר אין הידברות עם שכנינו יש אתם אינטרקציה. כל צעד שלנו משליך עליהן. וכאשר הצעדים הם נסיגה ונסיגה ונסיגה אנחנו משדרים חולשה. ומי שמשדר חולשה במזרח התיכון הוא כמו חיה חלשה בטבע: מתנפלים עליו. לא מניחים לו אלא מתנפלים עליו".

 

ומה אומרים על כל זה ה"ספינולוגים"? "לא צריך להתייחס לדבריו של אדם מתוסכל", אמר ל-ynet אייל ארד, ששימש יועץ תקשורת לשרון. גם ראובן אדלר, מקורבו של ראש הממשלה לשעבר והאסטרטג המוביל של קדימה בזמן הבחירות, בחר שלא להגיב על הדברים.

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
יעלון. ספינולוגים
צילום: צביקה טישלר
צילום: איי אף פי
שרון. "בגלל מצוקה פוליטית ואישית"
צילום: איי אף פי
צילום: צביקה טישלר
ארד. מתוסכל
צילום: צביקה טישלר
מומלצים