שתף קטע נבחר

יהדות התורה מפנימה אופוזיציה - ותוקפת את ש"ס

במפלגה החרדית-אשכנזית הפנימו את העובדה שהמפלגה תישאר באופוזיציה. ח"כ גפני תקף את השר אדרי שאמר בכנסת שהסיבה לאי ההצטרפות היתה מחלוקת על חלוקת התפקידים

ביהדות התורה הגיעו למסקנה שהמפלגה לא תצטרף לקואליציה. במקום לנסות להצטרף הכוח לממשלתו של אולמרט, הסירו חבריה את הכפפות במטרה לערער את יציבות הקואליציה השברירית ובדרך גם להביך את ש"ס.

 

על עומקו של הנתק בין יהדות התורה לראש הממשלה אפשר ללמוד מהוויכוח הקולני, שהתפתח במליאת הכנסת בין השר יעקב אדרי (קדימה) לח"כ משה גפני (יהדות התורה).

 

הכל החל כאשר השר אדרי טען שיהדות התורה לא מצליחה להגיע להסכמות על כניסה לקואליציה, בשל מחלוקת פנימית על תפקידים. ח"כ גפני ששמע את הדברים, לא נשאר חייב. "אני מצטער שאתה לא מעודכן – לא היה אפילו דיון אחד על נושא התפקידים בסיעת יהדות התורה. היו שתי סוגיות מרכזיות שעליהן יש עד עכשיו ויכוחים: האחת היא קצבאות הילדים, השניה - חוק החינוך. אלו שני הנושאים המרכזיים שעליהם אנחנו מתווכחים כבר כמה חודשים. לצערי, קדימה מנהלת את המשא ומתן באופן שלומיאלי. מעולם לא היה דיון על תפקידים", אמר ח"כ גפני.

 

השר אדרי, שלא נותר חייב, השיב: "אין לי ספק שאתם העליתם את נושא הקצבאות. אבל כאשר אני מדבר איתכם אחד-אחד, ובאין רואה, אני שומע את הדברים". מי שניסה לחמם את האווירה היה ח"כ גדעון סער (ליכוד) שחייך להנאתו. 

 

"מצעד הבריחה של ש"ס"

 

הקרע הגלוי שנוצר בין אולמרט ליהדות התורה, הוציא החוצה את המתיחות בין המפלגה המייצגת את החרדים האשכנזים לש"ס. אתמול בהצעת האי אמון שהגישה סיעת יהדות התורה נגד קיום מצעד הגאווה בירושלים, יצאו חברי הכנסת של ש"ס מהמליאה בעת ההצבעה. ח"כ גפני כינה את הנושא "מצעד הבריחה של ש"ס".

 

"לא הבנתי את מצעד הבריחה של ש"ס, למה ש"ס ברחו? מה מצעד הבריחה הזה?", אמר ח"כ גפני, "אני השתכנעתי מהנאומים של חברי ש"ס, גם במליאת הכנסת וגם בוועדת הפנים ואיכות הסביבה, ולא הבנתי למה היה מצעד הבריחה הזה. האמת, גם השתכנעתי ממסע הפרסום של ש"ס שילד רעב אינו לומד. השתכנעתי, ואני באמת סבור שילד רעב אינו לומד. המצב החברתי של הממשלה הקודמת ושל הממשלה הנוכחית באמת גורם לכך שיש הרבה מאוד ילדים רעבים, שבגלל זה הם גם לא לומדים".

 

לאחר חילופי דברים במליאה, המשיך ח"כ גפני בהתקפתו. "אני רוצה לפנות אליהם ולשאול, האם הם העלו בדעתם שהם הצביעו בעבור מפלגה שתברח כאשר יעלה נושא כמו זה שהיה כאן קודם? מישהו שהצביע ש"ס העלה בדעתו שבנושא כזה ש"ס תברח? האם מישהו העלה בדעתו שאם ש"ס תצטרף לקואליציה היא תיקח את משרד התקשורת כדי לעזור ליזמים הגדולים, אנשי התקשורת? האיש שהצביע ש"ס, זה שהילד שלו רעב, אין לו שום קשר לזה. האם מישהו מעלה בדעתו שמי שהצביע ש"ס ציפה שיושב-ראש התנועה שלו, שאותו הוא שלח לכנסת, יהיה סגן ראש הממשלה ושר התמ"ת?".

 

בכיר בש"ס אמר ל-ynet בתגובה: "האשכנזים עדיין לא הפנימו כי חלפו להם מן העולם הימים בהם היינו צרכים את תמיכתם הרבנית. נגמרו ימי הרב שך ובדור הזה הם בטח לא יחזרו. שישתו מים וינוחו, אותנו הם כבר לא מפחידים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
ויכוח קולני. גפני
צילום: צביקה טישלר
צילום: אוריאל הרשקו
לא מעודכן? אדרי
צילום: אוריאל הרשקו
מומלצים