שתף קטע נבחר

אושרה הצעת חוק: עובד זמני - לתשעה חודשים בלבד

ועדת העבודה אישרה הצעת חוק המגבילה העסקת עובדים זמניים בחברות כוח האדם

ועדת העבודה והרווחה אישרה היום את חוק חברות כוח האדם. החוק מגביל את התקופה בה מותר להעסיק עובדים דרך חברת כוח אדם, ומשפר מאוד את מעמדם. החוק, אותו הציע ח"כ עמיר פרץ, יו"ר ההסתדרות, יובא להצבעה שנייה ושלישית בכנסת בשבוע הבא. אם יאושר ייכנס לתוקפו תוך חצי שנה. הסיכויים לאישור החוק גברו השבוע לנוכח המשא ומתן לצירופו של פרץ לקואליציה.
לפי החוק, כל עובד זמני יזכה מיום תחילת עבודתו לתנאים השווים לשאר העובדים. במקומות בהם נהוגים הסכמי עבודה קיבוציים, יהנה העובד הזמני מכל הזכויות הקיבוציות. למשל, חשמל חינם בחברת החשמל.
בחלק ממקומות העבודה יש הסכמים דור ב' ודור ג', לרוב באישור ההסתדרות. הסכמים אלו מנציחים תנאי עבודה גרועים יותר לעובדים חדשים לעומת הוותיקים יותר. במקרים כאלו יקבלו עובדי חברות כוח האדם את התנאים הגרועים יותר.
לפי החוק, יחושב הוותק לעובד החל מהיום הראשון לעבודתו. מצב כזה יפסיק נוהג לפיו כאשר מוחלפת חברת כוח האדם באותו מקום עבודה, העובדים נשארים אך מאבדים את הוותק שצברו בחברת כוח האדם שהוחלפה.
החוק גם ימנע פיטורי העובד הזמני רק לשם חידוש עבודתו דרך חברת כוח האדם לאחר מספר חודשים, וזאת במטרה למנוע מהעובד צבירת וותק וזכויות פיצויים.
הדיון בהצעת החוק ארך היום 7 שעות. נציגי הממשלה הציעו להאריך את תקופת ההעסקה הזמנית המותרת ל- 3 שנים. חברי הכנסת רובי ריבלין ואופיר פינס דרשו תקופה של שנה שלמה. ואילו ח"כ חיים כ"ץ מסיעת עם אחד, סיעתו של עמיר פרץ, דרש תקופה של 3 חודשים בלבד. לבסוף התקבלה פשרה של 9 חודשים, וח"כ עמיר פרץ יכול היה להכריז: "זהו יום הכרזת העצמאות לעובדים בישראל".
לפי הערכות שונות של ההסתדרות וחברות כוח האדם, ישנם 150 עד 200 אלף עובדים המועסקים על ידי חברות כוח אדם, קרוב למחציתם עובדי ממשלה.
יהושוע אדיר, מנכ"ל חברת כוח האדם הגדולה 'דנאל', מזהיר מפני חוק ש"ישפוך את התינוק עם המים".אדיר הביע צער על כך שוועדת העבודה לא חיכתה עד להשלמת החוק שמכין משרד העבודה והרווחה: "לצערי נוצר מצב של תוהו ובוהו. הממשלה החזיקה עובדים זמניים לתקופות של 5 וגם 7 שנים, ולא זאת הייתה המטרה. ואולם, הצעת החוק של עמיר פרץ יכולה להרוס את כל הענף, ולהפוך אותנו לחברת השמה בלבד. עובדה שכל משרדי הממשלה התנגדו להצעה בצורה גורפת", אמר.
"לדעתי, מוסיף אדיר, "אם הכנסת תאשר את ההסתייגויות לפיהן תוארך התקופה המותרת לשנה, ובאישור של משרד העבודה גם לחצי שנה נוספת, תהיה בחוק זה ברכה, והוא יאפשר לעבוד בהגיון".

לפנייה לכתב/ת
ארכיון ידיעות אחרונות
פרץ. הכרזת עצמאות לעובדים
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים