שתף קטע נבחר

צילום: עמית מגל

11 פצועים במתקפה בצפון; שני חיילים נחטפו

בפיקוד הצפון חששו מניסיון של חיזבאללה להסיט את תשומת הלב מעזה ללבנון - ומסרים חריפים הועברו מירושלים לביירות. הבוקר התממש הסיוט, עם קולות ירי שנשמעו היטב בכל הגזרות. 6 תושבים ו-5 חיילים נפצעו. חיזבאללה: חטפנו שני חיילים, הם הועברו למקום בטוח וישוחררו רק במסגרת עסקת שבויים כוללת. כוחות נכנסו למרדף קרקעי בתוך לבנון, מטוסים תוקפים מהאוויר. תושבי הגליל המערבי במקלטים

סיוט במערכת הביטחון: בעוד העיניים נשואות דרומה אל רצועת עזה, לעבר גלגוליו השונים של מבצע "גשמי קיץ", לפציעתו של מוחמד דף ולגורלו של החייל גלעד שליט - חיזבאללה שוב מושך את תשומת הלב ואת האש לגבול הצפון, וגם בידיו מוחזקים חיילים חטופים.

 

דיווחים נוספים:

 

"בהתאם להתחייבות שלקחה על עצמה תנועת חיזבאללה לשחרר את האסירים והעצורים, הצליחה התנועה בשעה 9:05 הבוקר לשבות שני חיילים בגבול עם פלסטין הכבושה. השניים הועברו למקום בטוח", הודיע היום הארגון הלבנוני, שנתיים וחצי אחרי עסקת השבויים, בהודעה שפורסמה בתחנת הטלוויזיה שהוא מפעיל, "אל מנאר".  

 

לחיזבאללה אף הייתה הצעה קונקרטית, שכורכת את שתי פרשות החטיפה - בצפון ובדרום: שחרור שלושת החטופים תמורת שחרורם של אלפי אסירים, כולל אלה הלבנונים שעוד מוחזקים בידי ישראל. במחנות הפליטים בלבנון ובשטחים הגיבו לידיעות בצהלות שמחה.

 

בצה"ל מאשרים כי שני חיילים נעדרים. החטיפה עצמה התרחשה בשעת בוקר. תחת הרעשה כבדה, ש"הדליקה" את כל הגזרה, נורו פגזי אר-פי-ג'י לעבר האמר צה"לי. במקום נמצאו עקבות, כתמי דם ופרצה בגדר.    


צילום: רועי סגלי

  

ההפגזות נשמעו היטב בכל הגזרות. תושבי הגליל המערבי התעוררו הבוקר (יום ד') לקולות רמים של חילופי אש משני צידי הגבול, במה שהיה כנראה פעולת הסחה, שנועדה להסוות על חטיפת החיילים. בגזרה המערבית של הגבול נפצעו שישה בני-אדם, אחד מהם באורח בינוני והשאר קל. הם פונו לבית-החולים בנהריה. בנטועה ובזרעית הסמוכות לגדר דווח על קולות ירי מנשק קל וכבד. דווח על נפילה של לפחות שתי פצצות מרגמה.

 

עוד חמישה חיילים נפצעו מן הירי, ובסך-הכל מבין הפצועים ישנו אחד במצב קשה, שניים בינוני והשאר קל. במוצבי צה"ל הועלתה הכוננות. מטוסי חיל-האוויר חגו בשמי לבנון ותקפו מספר יעדים. בשטח מתנהל מרדף קרקעי בחיפוי מטוסים, בניסיון לאתר את החיילים הנעדרים.   


 

עמית טנא (23), תלמיד ישיבת הסדר בקריית-שמונה, סיפר על הדרמה בעירו: "לא הייתה אזעקה, אבל המשטרה המליצה לכולם לרדת. אני לא שמעתי הודעות במערכת הכריזה, אבל שוטרים הסתובבו ברחובות והמליצו לרדת למקלטים. אני פה חמש שנים והיו הרבה פיצוצים, כך שלצערי אנחנו רגילים. אנחנו חוזרים לשגרה וללימודים, מקווים שיהיה שקט".

 

"קיבלנו הוראה להכניס את כל התושבים לחדרי הביטחון ולמקלטים", מסר ראש מועצת שלומי, גבי נעמן. "כמובן שהדאגה הראשונה שלנו היא לילדים בגנים ובקייטנות", הוסיף. ראש מועצת מעלה יוסף, אבי קרמפה, שמע מהתושבים על "פטריות עשן באזור מוצבי חיזבאללה שמצדו הלבנוני של הגבול".

 


מרדף קרקעי (צילום: אחיה ראב"ד)

 

בני בן מובחר, ראש מועצת מבואות החרמון: "אנחנו עם היד על הדופק ומחכים, בתוך היישובים לא היו נפילות, אבל כן היו נפילות בכל האזור. כל החקלאים הוחזרו ליישובים מפחד שייפגעו בשטחים הפתוחים. אנחנו מחכים, מאוד דרוכים, כל כיתות הכוננות הוקפצו. הילדים נשארים בינתיים במסגרות שלהם. צריך רק לחכות ולראות מה יהיה".

 

חלק מהילדים בקייטנת המתנ"ס בשלומי היו בעת הפיצוץ הראשון בבריכת השחייה. ילדים בוגרים יותר השתתפו בטקס אזכרה ליהודית כהן, בת המקום שנהרגה בפיגוע של חיזבאללה לפני ארבע שנים. "איך שנגמר הטקס הייתה הנפילה הראשונה", סיפר ל-ynet בשעות הבוקר מנהל הקייטנה, אבי ביטון. "אספנו את כל הילדים, אלה שהיו בבריכה ואלה שהיו בפעילויות חוץ אחרות. כולם הלכו לראות סרט במקום ממוגן במתנ"ס. אין מה לעשות, אנחנו מתורגלים. רק חלק קטן מההורים הגיע לקחת את הילדים, כי הם יודעים שאפשר לסמוך עלינו ושהילדים ממוגנים".

 

ישראל הזהירה את ביירות

 

לפני כחודש וחצי התלקחה הגזרה הצפונית, בעקבות ירי מאסיבי של קטיושות לעבר יישובים בישראל. התושבים מצאו עצמם שוב במקלטים, ובתגובה הפגיז צה"ל את מוצבי חיזבאללה הפרוסים לאורך הגבול. לאחרונה, על פי הדיווחים, העבירה ישראל מסר חריף לממשלת לבנון דרך האמריקנים וגורמים נוספים, בעקבות התרעות על כוונות "לחמם" את הגבול הצפוני בעוד עזה בוערת.

 

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, אף ניסה לבחוש בקלחת הפלסטינית, כאשר "המליץ" לחוטפיו של גלעד שליט שלא לשחררו אלא בתמורה לעסקה נרחבת של חילופי שבויים ואסירים.  

 

"החזית הצפונית" כולה, כפי שזו מכונה בישראל, מעורבת עד צוואר מבחינתו של צה"ל בפרשת החייל החטוף - שוב ושוב מאשימים בירושלים את בכירי החמאס בדמשק בתכנון החטיפה, ומפנים אצבע מאשימה - וגם גיחות של מטוסי קרב - לעבר ארמונו של אסד.


פורסם לראשונה 12/07/2006 09:32

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג, רועי נחמיאס ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
גבול הצפון, הבוקר
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: איי פי
כל העיניים צפונה: נסראללה
צילום: איי פי
מומלצים