שתף קטע נבחר

יועצו של קצב: "הכל שמועות ורכילויות"

"היו מספר שיחות בין הנשיא לבין עובדת לשעבר. במהלך השיחות האלה, הנשיא חש שהדברים אולי על הגבול האפשרי של עבירה. הוא לא הרגיש נוח איתם, ושנשיא המדינה מרגיש לא נוח עם משהו הוא מתייעץ". כך אומר ל-ynet יועצו המדיני של הנשיא קצב, אבי גרנות, שיוצא לראשונה בגלוי להגנתו. לדברי גרנות, הפרסומים בתקשורת אודות פרשת הנשיא והפקידה היו "ניפוח ומיחזור של שמועות"

היועץ יוצא להגנה: ביום שבו הודיע מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, על הקמת צוות חקירה שיחקור את פרשת "הנשיא והפקידה", מחליט אחד מאנשיו הבכירים של משה קצב לדבר בגלוי בסוגיה. האיש, היועץ המדיני של הנשיא, אבי גרנות, יוצא בשיחה ל-ynet להגנתו של קצב, וטוען כי הפרשה כולה נופחה לחלוטין.

 

לא בטוח אם דבריו של גרנות ישכנעו את הצוות המשטרתי בן חמשת החוקרים, שבראשו יעמוד ראש היחידה הכלכלית של המשטרה, תת ניצב יואב סגלוביץ' - אבל הוא נחוש להבהיר: "הסיבה שאני מבקש לדבר לציטוט היא שדברים יצאו מכלל פרופורציה והיגיון. אני מרגיש כל כך מתוסכל, וכל כך נורא עם העובדה שיש כל מיני מקורות, כביכול, ועובדים שאמרו או לא אמרו. אני מוכן לדבר בשם מלא עם תואר מלא ולהגיד בדיוק איך הדברים מתנהלים - ולא צריך לצטט כאן לא א' לא ג' ולא ד'", מסביר גרנות.

 

וכך הוא טוען: "היו מספר שיחות בין הנשיא לבין עובדת לשעבר. במהלך השיחות האלה, הנשיא חש שהדברים אולי על הגבול האפשרי של עבירה. הוא לא הרגיש נוח איתם, וכשנשיא המדינה מרגיש לא נוח עם משהו - הוא מתייעץ. אגב, אנחנו מתייעצים עם היועץ המשפטי לממשלה בהרבה תחומים. הנשיא חש שלא בנוח עם השתלשלות העניינים וחשב שמן הראוי לראות אם יש כאן משהו שעל פניו נראה תקין או לא תקין. הוא הכין למזוז תסקיר בכתב ובעצם הציג שאלה פשוטה - האם לדעת היועץ הדבר בעייתי".

 

אז כיצד התגלגלה הפרשה והתעצמה? גרנות מסביר: "הפנייה ליועץ המשפטי הגיעה לערוץ 2 וצוירה שם באופן אחר. הצורה שבא זה יצא יצרה עיוות מיידי, בעיקר בגלל ההדלפה הלא מדויקת. בנוסף, הפרסום בא בהפתעה והתגובה הראשונית מבית הנשיא לא ענתה להדלפה. וזה יצר פתאום כדור שלג".

 

אז טעיתם שלא הודיתם מיידית בקיום הפגישה ובנושא שלה?

 

"יכול להיות שלא קלטנו שכאן רץ מחול שדים. יכולנו לצמצם את העליהום שנוצר".

 

מהדיווחים בתקשורת מצטיירת דמות שלילית של הנשיא. איך זה מסתדר עם מה שאתה מכיר?

 

"אני מכיר את נשיא המדינה 6 שנים, לא פגשתי אדם בפוליטיקה הישראלית עם סף רגישות כל כך גבוה לאנשים - וזו אולי הסיבה שהוא לא פנה לתקשורת לפני שהוא פנה ליועץ המשפטי. כל כך טמועה בו הרגישות לעובדים, לעובדים לשעבר, הוא כותב בעצמו מכתבי המלצה, אני לא מכיר בעולם נשיא מדינה שבעצמו חותם על מכתבי המלצה. רק לאחרונה סיפר לי עובד שהוא הגיש מועמדות למכרז, הוא פנה אל הנשיא ואמר שהוא מאמין שמאוד יעזור לו מכתב המלצה ממנו, ומיד אמר הנשיא - אני אישית אכתוב, וכך עשה".

 

"אני כן חושב שברגע שהיועץ מחליט שיש סיבה לבדיקה משטרתית או חקירה משטרתית, אז באמת זו חובה שהציבור יידע על כך. אבל עד אותו רגע, כל מה שנעשה לא היתה לו הצדקה - וזה פשוט נופח בצורה מדהימה... אני קראתי בכל הכתבות ולא הצלחתי למצוא חוץ מאשר מיחזור של שמועות ורכילויות. לא הצלחתי למצוא שום דבר ממשי".

 

אולי הנשיא צריך לצאת לתקשורת ולתת סוף סוך את גרסתו המלאה? 

 

"יכול להיות. אבל לא מגיע לו לעמוד בזה. אדם עם קריירה פוליטית של 37 שנים הגיע למעמד הגבוה ביותר שבמדינת ישראל יכול אדם להגיע - ולבקש אדם כזה לעמוד בפני ציבור של עיתונאים ולהתחיל להסביר, זה לא קל, זה מאוד מאוד מאוד לא הוגן".

 

מה התחושה בבית הנשיא בימים אלה? 

 

"הבית מתפקד, והעובדה היא שלוח הזמנים של הנשיא לא השתנה... אבל האם יש עצב? אז בוודאי, כי כולנו קוראים את הכותרות ויש עצב כלפי משה קצב האיש ויש עצב כלפי מוסד הנשיאות. וכולנו אוהבים את משה קצב האיש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סער יעקוב, לע"מ
גרנות. הכל שמועות
צילום: סער יעקוב, לע"מ
צילום: יואב גלאי
הנשיא קצב. מיחזור?
צילום: יואב גלאי
צילום: יואב גלאי
הפקידה א'. "אני מרגיש מתוסכל"
צילום: יואב גלאי
מומלצים