שתף קטע נבחר

פרץ: לא נאפשר לחיזבאללה לחזור לקו הגבול

שר הביטחון אמר בוועדת חוץ וביטחון כי "לבנון משלמת את מחיר הראש הקטן מול חיזבאללה. לא נאפשר לחיזבאללה לחזור לקו הגבול של ישראל, מי שצריך להיות שם זה צבא לבנון". ח"כ רן כהן מתח ביקורת על היקף הפעולה והזהיר: "אסור לשקוע בבוץ הלבנוני". לעומתו, ח"כ איתם שיבח את פרץ: "הוא יכול להיות ההפתעה האסטרטגית מול נסראללה"

"אנו רואים בלבנון נושאת באחריות לטרור היוצא משטחה. זהו פועל יוצא של ההססנות הלבנונית. לבנון משלמת את מחיר הראש הקטן אשר איפשר לחיזבאללה לעשות בלבנון כבתוך שלו". כך אמר הבוקר (ה') שר הביטחון לחברי ועדת חוץ וביטחון.

 

לדבריו, "בתום האירועים הללו איננו מתכוונים לאפשר לחיזבאללה לחזור אל קו הגבול של ישראל, זה חד משמעי מבחינתי, מי שצריך להיות שם זה צבא לבנון. אני מצפה ממשלת לבנון להתפרס לאורך הגבול. אנחנו לא נאשר לחיזבאללה לשבת על גבולותיה של מדינת ישראל", אמר.

 

 

השר התייחס להתקפת הקטיושות על גבול הצפון ולאיום שיגור הרקטות לעומק העורף הישראלי ואמר: "ארגוני הטרור מבססים בין היתר את ההיערכות שלהם על חולשתו כביכול של העורף הישראלי. בין היתר הם לקחו שיקול זה בהכרעתם ליצור את הפרובוקציה האחרונה. יחד עם חברי הכנסת שכאן אני פונה לכל אזרחי ישראל ואומר להם שעמידת תושבי הצפון ואזרחי המדינה היא חלק מרכזי ביחסים שיתפתחו בין מדינת ישראל לארגוני הטרור מכאן ואילך".

 

הוא הוסיף: "אני מבקש לחזק מכאן את ידי לוחמי צה"ל הן בגבול הצפון והן אלה שפועלים עתה בעזה, שם יש שינויים מאוד משמעותיים לטובתנו במניעת יכולות השיגור של הקסאמים וביעדים אשר הצבנו לנו בדרום. אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחות החללים ולמשפחתה של האזרחית שנהרגה בנהריה. מכאן אני מחזק גם את כוחם של בני משפחות החטופים ואומר גם למשפחת שליט: 'אין לנו שום כוונה לשכוח את גלעד' אנו נפעל בכל הדרכים העומדות לרשותנו כדי להביאם הביתה.

 

"בשעות ובימים הקרובים תתייצב מדינת ישראל כולה מאחורי הכוחות הפועלים בשטח. זה היה קורה במוקדם או במאוחר. זאת היא שעת מבחן אך גם שעת כושר לשנות את משוואת היחסים שבין ישראל לארגוני הטרור", אמר.

 

ועדת חוץ וביטחון התכנסה בלשכתו של שר הביטחון בתל אביב, על פי בקשתו של יו"ר הוועדה, צחי הנגבי, השוהה עתה בחו"ל. את הדיון, אליו הגיעו כל חברי הוועדה, ניהל חבר הכנסת עתניאל שנלר מקדימה.

 

רן כהן: הפעולה רחבה מדי, אסור לשקוע בבוץ הלבנוני

 

רוב חברי הוועדה הביעו תמיכה בצעדי הממשלה נגד לבנון, ותמכו בהחלטה למנוע מחיזבאללה להתפרס לאורך גבול הצפון. לעומתם, ח"כ רן כהן (מרצ) מתח ביקורת על היקף הפעולה. "איבדנו את כושר ההרתעה בגלל הכשל של צה"ל. את זה צריך להחזיר, אבל ממשלת ישראל מרחיבה שלא לצורך את היקף המלחמה בלבנון, וההרחבה הזו עלולה לסבך אותנו. אנו חייבים להתמקד בשחרור החטופים ובהחזרת כושר ההרתעה של צה"ל נגד חטיפות. איני מבין כיצד הפצצה של שדה התעופה בביירות מביאה לפתרון בעיות אלה. שר הביטחון מוביל אותנו, לעניות דעתי, לא למקום הנכון. 

 

"אני מאוד מאוד מזהיר מפני שקיעה בבוץ הלבנוני, אני מאוד מקווה שראש הממשלה ושר הביטחון מודעים לזה ומבינים שלציבור הישראלי נמאס עד כלות משקיעה בבוץ הלבנוני", אמר. פרץ הגיב לדבריו ואמר כי "שחרור אסירים פלסטינים יכול להיות רק בהסדר מדיני כולל".

 

פרץ סקר בפני החברים את סדרת הפעולות בהן תנקוט ישראל: בשלב הראשון נגד חיזבאללה על הגבול ובהמשך נגד תשתיות המשרתות את החיזבאללה וממשלת לבנון. "חיל האוויר יכול להפוך את שהיית חיזבאללה בלבנון לבלתי אפשרית", אמר אחד מחברי הוועדה.

 

יו"ר מרצ, ח"כ יוסי ביילין, הביע תמיכה במבצע הצבאי אך ביקש משר הביטחון לדעת מה מטרות המדויקות של המבצע. "הפגיעה בחיזבאללה מוצדקת אולם בסופו של דבר נצטרך להגיע להבנות, כולל עם סוריה. גם שחרור החטופים צריך להיות פועל יוצא מהבנות אלה", אמר.

 

איתם: פרץ יכול להיות הפתעה אסטרטגית מול נסראללה

 

ח"כ יובל שטייניץ (ליכוד) קרא לצרף לפגיעה בנמל האוויר של לבנון פגיעה דומה בנמלי הים. זאת כדי למנוע אספקה ותגבורת אמצעי לחימה לחיזבאללה דרך הים ולהגביר את הלחץ על ממשלת לבנון. "זו הדרך היעילה ביותר לגבות מחיר ממשלת לבנון ולשפר את ההרתעה הישראלית", אמר.

יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, אמר שהוא תומך נמרצות במדיניותה של ממשלת ישראל.

 

ח"כ אפי איתם (האיחוד הלאומי), שיבח את פרץ בסיום הדיון. "אני מתרשם ששר הביטחון יכול להיות ההפתעה האסטרטגית הבאה מול נסראללה. נדמה לי שכששר ביטחון, שהוא איש של שלום, יוצא למלחמה, אז כל העם אחריו. לפעמים מטאטא חדש הוא מטאטא טוב", אמר.


פורסם לראשונה 13/07/2006 10:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
פרץ בוועדה. "ראש קטן"
צילום: עופר עמרם
צילום: אמיר כהן
רן כהן. "פרץ מוביל אותנו למקום לא נכון"
צילום: אמיר כהן
צילום: איי פי
כוח צה"ל בגבול הצפון
צילום: איי פי
צילום: עופר עמרם
איתם. "מטאטא חדש"
צילום: עופר עמרם
מומלצים