שתף קטע נבחר

תל-אביב: אלפים הפגינו נגד המלחמה

אלפי פעילי שמאל הגיעו לכיכר רבין וקראו להפסקת אש מיידית. "ילדים רוצים לחיות בביירות ובקריות" אמרו, וזכו למטח קללות מצד עוברי אורח. בנוסף, תגרות אלימות פרצו בין המפגינים לבין קומץ מתנגדים

אלפי פעילי שמאל, בהם אזרחים ערבים רבים, צעדו הערב (שבת) מכיכר רבין בתל-אביב לרחבת הסינמטק כדי למחות על המלחמה בלבנון. המפגינים נשאו שלטים נגד המלחמה וקראו להשגת הפסקת אש בהקדם. לדבריהם, יש לערוך חילופי שבויים עם חיזבאללה להשבת שני החיילים שנחטפו ללבנון, ולקיים עסקה גם עם החמאס להחזרתו של רב"ט גלעד שליט.

 

 

המפגינים דרשו מחיילי צה"ל לסרב לקחת חלק בפעילות בלבנון, וקראו: "חייל הקשב! חובה לסרב!". בין הסיסמאות הנוספות שנשמעו: "הכיבוש הוא אסון, צאו מיד מלבנון", "אולמרט סיכם עם בוש להמשיך את הכיבוש" ו"ילדים רוצים לחיות בביירות ובקריות".


"אולמרט ובוש סיכמו להמשיך את הכיבוש" (צילום: אלי אלגרט)

 

המשתתפים, בהם ח"כ מוחמד ברכה, ח"כ ג'מאל זחאלקה וחברי כנסת ערבים אחרים, נשאו דגל פלסטיני ודגלים אדומים ועליהם סמל הפטיש והמגל הקומוניסטי. בהפגנה גם הונפו שלטים עליהם נכתב "שלום עכשיו", אולם הארגון הבהיר כי הוא לא נטל חלק באירוע.

 

שרת החינוך לשעבר, שולמית אלוני, נאמה בהפגנה ואמרה כי "הממשלה נתנה לכוחות ההרסניים של הצבא לסחוף אותנו להרג. אי אפשר שצבא ההגנה יהיה צבא כיבוש והרג. צריך להזמין כוחות בינלאומיים, להגיע למו"מ ולעשות שלום".

 

"חיזבאללונים"

 

מול המפגינים הרבים עמדו תחילה שתי צעירות בלבד, שיצאו נגד הקריאה להפסקת אש. השתיים, דנה לוי מאיחוד הלאומי ודנה אורן מהעבודה, נשאו דגל ישראל ושלט צהוב עליו נכתב: "בוגדים נמאסתם". מאוחר יותר הצטרפו כעשרים מפגינים, כשברשותם דגלי ישראל ודגלים של חטיבת גולני.

 

כמו כן, תגרות ידיים פרצו בין המפגינים לבין קומץ מתנגדים למחאה, וחלק מהנהגים שלא השתתפו בחרו להביע את תמיכתם או את מורת רוחם באמצעות צפירות. חלק מהאזרחים הזועמים שעברו בסמוך לכיכר גידפו את המפגינים וכינו אותם "חיזבאללונים". אחרים השליכו שקיות עם זבל לעבר פעילי השמאל וקראו לעברם: "ערבי טוב זה ערבי מת", ו"הלוואי ויפול עליכם טיל".

 

כוחות גדולים של יס"מ ומשטרה איבטחו את האירוע, והרחיקו את המתנגדים להפגנה מאזור העצרת ברחבת הסינמטק.

 

למרות העימותים, מארגני המחאה אמרו כי הם מופתעים מכמות האנשים שהגיעה לאירוע, ומעודדים מההתעוררות בציבור הרחב נגד המלחמה.

 

בתחילת השבוע, בערב יום א', התקיימה בתל-אביב הפגנה נוספת נגד תקיפות צה"ל בלבנון ובעד משא ומתן עם חיזבאללה. כאלף מפגינים צעדו משדרות ח"ן לכיוון רחוב המלך ג'ורג', ושלושה מהם נעצרו לאחר שהתקדמו למרות ניסיונות השוטרים לעוצרם. לדברי המפגינים, "נכון שחיזבאללה עשה דבר שלא ייעשה, אבל זו תגובת יתר. כל מה שקורה הוא תוצאה של אי רצון לשלום ושימוש מיותר בכוח".


פורסם לראשונה 22/07/2006 19:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
מחאת השמאל
צילום: אלי אלגרט
צילום: אלי אלגרט
"הכיבוש הוא אסון". המפגינים
צילום: אלי אלגרט
מומלצים