שתף קטע נבחר

החמרה במצבו של אריאל שרון

אמש דיווח המרכז הרפואי שיבא בתל השומר כי "ביומיים האחרונים מסתמנת החמרה במצבו של ראש הממשלה לשעבר". בין הרופאים המטפלים בשרון - מומחים בטיפול במחלות זיהומיות

מצבו של ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, הוחמר - כך דיווח אמש (יום א') המרכז הרפואי שיבא בתל השומר. בהודעה שנמסרה נאמר כי "ביומיים האחרונים מסתמנת החמרה במצבו של ראש הממשלה לשעבר. הרופאים המטפלים בו מדווחים על הרעה בתפקוד הכליות ועל אגירת נוזלים בגופו".

 

מנהל בית החולים שיבא, פרופ' זאב רוטשטיין, סרב למסור פרטים רפואיים על מצבו של שרון, אך ציין רק כי "שרון מקבל את הטיפול המקסימלי שניתן לתת, אנחנו עושים עבורו הכל".

 

בדיקות שנעשו לשרון מצביעות על שינויים שחלו ברקמת המוח. רופאי בית החולים "שיבא" בתל השומר ממשיכים לערוך בדיקות על מנת לאבחן מה גרם לשינוי במצבו. הרופאים מעדכנים את משפחת שרון באופן שוטף. בין הרופאים המטפלים בשרון - רופאים המומחים בטיפול במחלות זיהומיות. גורם בכיר בבית החולים אמר כי הפגיעה בכליות לא נגרמה מסיבה של אי ספיקה כלייתית וככל הנראה גם לא בעקבות זיהום.

 

מקורביו של שרון אינם מתכוונים לנסוע בשלב זה לבית החולים. "בני המשפחה אומרים שמדובר בבדיקה אחת מתוך רבות אשר נמצאו בה סימנים לא טובים. הם אינם סבורים שמדובר במצב קיצוני. לנו לא נותר אלא להתעדכן ולעקוב". ליד מיטתו של ראש הממשלה לשעבר נמצאים בניו גלעד ועומרי וכן מספר מצומצם של חברים קרובים. בשלב זה נתון שרון לטיפול רפואי אינטנסיבי. "לא נותר לנו אלא לקוות שהרופאים יצליחו לשפר את מצבו. לא נואשנו מהאפשרות שהוא ישתקם", אמר אחד ממקורביו.

 

ניורולוג: אפשרות לכישלון בתפקוד הכבד או פגיעה בכליות

 

מנהל המחלקה הנוירולוגית בבית החולים אסף הרופא, פרופסור מרטין רביי, הסביר שלפי הסימנים שמתארים בבית החולים תל השומר, יש אפשרות שמדובר בכישלון בתפקוד הכבד או בפגיעה בכליות, שנגרמה משינויים בלחץ הדם. "אם הכבד לא פועל טוב נגרמת בצקת. אם הכליות נפגעות כל מערכת דילול הרעלים נפגעת וזה משפיע על כל המערכות כולל המוח. שרון חשוף לזיהומים, משום שהוא מונשם, לכן יכול להיות שזה מזיהום חיצוני".

 

לדבריו, ניתן לטפל בכל אחד מהגורמים להידרדרות במצבו של שרון, על ידי דיאליזה במקרה של פגיעה בכליות או על ידי מתן חלבונים במקרה של פגיעה בכבד. עם זאת הוא העריך שההתדרדרות במצבו של ראש הממשלה לשעבר לא מנבאת טובות. פרופ' רביי הוסיף שמכיוון שבתל השומר ציינו שבדיקות מוח הצביעו על שינויים ברקמת של שרון, הדבר יכול לנבוע מהצטברות נוזלים או מבצקת במוח.

 

מומחה אחר בנוירוכירורגיה אמר כי הסימנים המתוארים מצביעים על תחילתו של כשל רב מערכתי, המסכן גם את תפקוד הלב והריאות. לדבריו, סיבוך כזה היה צפוי לאור מצבו של שרון כשהוא מחוסר הכרה, מונשם ומורדם.

  

אושפז לראשונה ב-4 בינואר

 

ראש הממשלה אושפז ב-4 בינואר בעקבות שבץ מוחי קשה ומאז הוא שוכב בבית החולים חסר הכרה. הסימנים הראשונים למשבר הרפואי הגיעו כבר בחודש דצמבר, כאשר שרון עבר אירוע מוחי קל והובהל ל"הדסה". האירוע הוביל לסדרת בדיקות ולאישפוזו של ראש הממשלה למשך כמה ימים. זמן קצר לאחר מכן כינסו רופאיו של שרון מסיבת עיתונאים בה הודיעו כי במהלך האשפוז נתגלה בליבו מום מולד, והוא שגרם על פי החשד לאירוע המוחי הראשון. הרופאים קבעו גם כי על שרון לעבור צינתור שגרתי בלבו כעבור מספר שבועות, אולם ראש הממשלה עצמו לא נותר תחת השגחה במשכנו בירושלים, ועמד על כך שיחזור לביתו בחוות השקמים.

 

הצינתור נקבע לראש הממשלה ליום חמישי, ה-5 בינואר. יממה קודם לכן שרון עדיין עסק בפעילות שגרתית אולם בשעות הערב חש ברע ובסביבתו החליטו לפנותו מיד לבית החולים "הדסה" בירושלים. תחילה נשקלה האפשרות לפנותו לבית החולים "סורוקה" בבאר שבע אשר נמצא קרוב יותר לחוות השקמים, אולם בסופו של דבר התקבלה ההחלטה על ירושלים בשל העובדה שצוות הרופאים הירושלמי מכיר היטב את תיקו הרפואי של ראש הממשלה.

 

שרון הגיע אל בית החולים והוכנס לחדר הניתוח, בעקבות דימום רב במוחו. במשך שבע שעות עמלו המנתחים על עצירת הדימום וההידרדרות במצבו של ראש הממשלה. במהלך הימים הבאים עבר שרון מספר בדיקות סי-טי ושני ניתוחים נוספים, ובסופו של דבר נותר מצבו קשה אך יציב. השיפור היחסי, לעומת הימים הראשונים, לא שינה את העובדה שהכרתו של ראש הממשלה לא שבה אליו ולמרות נסיונות הרופאים להעירו באופן הדרגתי, הוא נותר במצב של תרדמת.

  

בפברואר שוב הידרדר מצבו של ראש הממשלה, הפעם בעקבות נמק שהתגלה במעיו. ראש הממשלה נותח במשך ארבע שעות ובניתוח נכרת חלק המעי שגרם לנמק. מאז הניתוח נמשך אשפוזו של שרון וצוותים רפואיים של אחת ממחלקות השיקום בבית החולים תל-השומר אף הגיעו לצורך התייעצות בנוגע לטיפול שמקבל ראש הממשלה ולשיקום העתידי.

 

חמישה חודשים אחרי האירוע המוחי הקשה, הועבר ראש הממשלה לשעבר לאשפוז במחלקה לשיקום נשימתי במרכז הרפואי "שיבא" בתל השומר.  


פורסם לראשונה 23/07/2006 19:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אריאל שרון
צילום: רויטרס
צילום: ירון ברנר
הובא לבית החולים תל השומר
צילום: ירון ברנר
מומלצים