שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  האגודה לזכויות האזרח נגד הרמטכ"ל
  במכתב לשר הביטחון, שהעתק ממנו נשלח גם ליועץ המשפטי לממשלה, מתרעמת האגודה לזכויות האזרח על דברים שיוחסו לרמטכ"ל, שדיבר על פגיעה בבניינים בביירות: "זו הוראה בלתי חוקית, המכוונת לפגיעה חסרת אבחנה באזרחים ובמטרות אזרחיות". דובר צה"ל מכחיש מכל וכל שהדברים נאמרו על-ידי חלוץ

  האגודה לזכויות האזרח פנתה היום (ב') לשר הביטחון, עמיר פרץ, בעקבות דברים שיוחסו לרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, לפיהם "על כל מטח קטיושות בחיפה יופצצו עוד עשרה בניינים רבי קומות בשכונת הדחייה בדרום ביירות". באגודה טוענים שפרץ צריך להבהיר לחלוץ שנקם כמניע לפעילות צבאית פסול ואסור בתכלית האיסור.

   

  בדובר צה"ל הכחישו מכל וכל את הדברים שיוחסו לרמטכ"ל ואמרו כי "בניגוד לפרסומים, אין כל הנחייה של הרמטכ"ל באשר לתקיפת עשרה מבנים בביירות על כל קטיושה במדינת ישראל. הפעילות מתבצעת בצורה מוסדרת, ועל-פי מודיעין".

   

   

  אבל באגודה לזכויות האזרח כנראה לא השתכנעו מההכחשה, והחליטו לפנות לשר הביטחון, תוך שהם טוענים ש"אין בפגיעה החמורה והבלתי-חוקית, המתבצעת נגד אזרחי ישראל, כדי להכשיר הוראה בלתי חוקית שכזו, המכוונת לפגיעה חסרת אבחנה באזרחים ובמטרות אזרחיות".

   

  באגודה טוענים כי אין לבודד את התבטאויותיו האחרונות של הרמטכ"ל מדברים שאמר בעבר, עוד בהיותו סגן הרמטכ"ל בעקבות ההתנקשות בסלאח שחאדה, שבה נהרגו 16 פלסטינים, רובם אזרחים. חלוץ אמר בשעתו: "אם את רוצה לדעת מה אני מרגיש כשאני משחרר פצצה - אני מרגיש מכה קלה בכנף המטוס כתוצאה משיחרור הפצצה. כעבור שנייה זה עובר וזהו". הדברים אף התגלגלו לדיונים בבג"ץ.

   

  "פגיעה באזרחים אסורה בתכלית"

   

  במכתב לשר הביטחון, כותבים אנשי האגודה לזכויות האזרח כי "פגיעה באזרחים ובתשתיות אזרחיות ונקיטה באמצעות מפורשת של הפחדה והשלטת טרור על אוכלוסיה אזרחית, אסורות בתכלית האיסור במשפט ההומניטארי הבינלאומי, ואף עלולות להגיע לכדי פשע מלחמה".

   

  עוד הוסיפו: "דומה כי מתנוסס דגל שחור של אי-חוקיות בעליל על הוראותיו של הרמטכ"ל. יתר על כן, אין בפגיעה החמורה והבלתי חוקית המתבצעת נגד אזרחי ישראל כדי להכשיר הוראה בלתי חוקית שכזו".

   

  הם מציינים כי "אין להפריז בחומרה של המצב שנוצר בעקבות הוראות אלו, אשר לכאורה מנחות כיום את פעולותיה הצבאיות של מדינת ישראל". באגודה דורשים משר הביטחון להנחות את הרמטכ"ל, בין היתר, לצמצם את הפגיעה באזרחים לבנונים, בבתיהם, ברכושם ובתשתיות אזרחיות חיוניות עד למינימום הבלתי נמנע של פגיעות אלו. העתקים נשלחו גם ליועץ המשפטי לממשלה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלי אלגרט
  חלוץ עם מתגייסים בבקו"ם
  צילום: אלי אלגרט
  מומלצים