שתף קטע נבחר

חיזבאללה: לא ציפינו לתגובה כה חריפה של צה"ל

סגן ראש הלשכה המדינית של הארגון, מחמוד קומאטי, הודה לראשונה כי אנשי חיזבאללה ציפו מישראל ל"תגובה רגילה" ולא למכה הניצחת שהנחיתה ישראל. הוסיף: "לא ציפינו שישראל תפתח במבצע כה גדול נגדנו". לפי התסריט שחיזבאללה חזה לנגד עיניו, קיווו אנשי הארגון כי לאחר החטיפה יסתייעו בתיווך גרמני כדי לגבש עיסקה להשבת אסירים לבנונים בתמורה לחיילים שנחטפו

בישראל יאהבו לשמוע את זה: בכיר חיזבאללה הודה אמש (יום ג') לראשונה כי ארגונו לא ציפה שהתגובה הישראלית לחטיפת שני חיילי צה"ל תהיה כה חריפה. סגן ראש הלשכה המדינית של הארגון, מחמוד קומאטי, הבטיח עם זאת כי הארגון לא יניח את נשקו.

 

מדובר בפעם הראשונה מאז התלקחה האש בגבול הצפון ומאז החל צה"ל בפעולה מאסיבית בתוך לבנון, שבה מודה גורם רשמי בארגון כי חיזבאללה לא היה מוכן למתקפה. "האמת היא, ועלי לומר זאת בבירור, שלא ציפינו לתגובה כה חריפה. לא ציפינו שישראל תפתח במבצע כה גדול נגדנו", הבהיר קומאטי. הוא הוסיף, כי אנשי הארגון ציפו ל"תגובה רגילה ומוגבלת".

 

 

קומאטי אמר כי בעבר הגיבה ישראל לפעולות הארגון בשילוח יחידות מיוחדות לתוך לבנון ובחטיפת בכירים, או לחילופין בתקיפת מטרות ספציפיות של חיזבאללה בדרום לבנון.

 

לדבריו, אנשיו ציפו כי כפי שאירע בעבר, בתגובה לחטיפת החיילים יחלו גורמים ישראלים במשא ומתן שבמסגרתו ישוחררו השבויים הלבנונים הבכירים שבידי ישראל. מו"מ ינוהל, כך קיוו בחיזבאללה, על ידי מתווך גרמני כפי שנעשה בעיסקה לחילופי שלושת גופות חיילי צה"ל שנחטפו בשנת 2000 ואיש העסקים אלחנן טננבוים.

 

הודאה: 25 לוחמים נהרגו

 

מוקדם יותר, הודה קומאטי כי 25 לוחמי חיזבאללה נהרגו בימים האחרונים מאש צה"ל. הוא הסביר כי בכלל זה נמנים גם 17 לוחמים שנהרגו במהלך סוף השבוע בסמוך לגבול. מאוחר יותר, הודיעו אנשי הארגון כי שני לוחמים נוספים נהרגו סמוך לגבול ובכך טיפס מניין הרוגי חיזבאללה ל-27. בישראל לעומת זאת טענו כי עשרות מחבלי חיזבאללה נהרגו בקרבות. חיזבאללה, כאמור, מכחיש זאת. שר הבריאות הלבנוני מסר כי עד כה נהרגו 375 אזרחים ו-20 חיילים לבנונים בתקיפות של ישראל במדינה.

 

גורם צבאי בכיר סיפר כי חיזבאללה חטף עד כה מהלומות רבות עוצמה, תוצאה של מודיעין שאספה קהילת המודיעין ושתורגם לנקודות ציון שהותקפו. "במימדים האסטרטגיים חיזבאללה קיבל מכות אנושות, אולם מה שיקרה מכאן והלאה כולל במישור המדיני, ישפיע על הדרך בה יתפתחו הדברים. בינתיים ניתן לומר כי חיזבאללה כבר לא נתפס, גם בישראל, כגורם מרתיע ובלבנון הוא זוכה לביקורת גוברת. בלבנון כבר שואלים כיום - אם זהו ארגון של התנגדות לכיבוש - איזה כיבוש היה כאן? והאם כל זה מצדיק את שחרורם של שלושת האסירים"?

 

הגורם הוסיף כי חיזבאללה ספג עד כה מכות בשני מישורים. חלק מהנכסים הסודיים ביותר שלו הותקפו, וכך גם חלק מהמאגר הרקטי שלו, בדגש על הרקטות ארוכות הטווח. למרות כל זאת, המאגר של חיזבאללה מאפשר לו להמשיך ולנהל מלחמה ארוכה מול ישראל.

 

מוקדם יותר, הבהיר אותו גורם כי גם מזכ"ל הארגון, חסן נסראללה, מושפע במישרין מההתפתחויות וכי ישנו שינוי מהותי בצורת תפקודו. נסראללה, שמעביר את המסרים לארגונו באמצעות מתווכים נמצא במצב של מרדף, כמו מוחמד דף. לדבריו במסרים שהוא מעביר ניתן למצוא מוטיבים אפולוגטיים לפיהם לא החיזבאללה היה זה שפתח בעימות, טיעונים לפיהם חיזבאללה נמצא במצוקה מוראלית משמעותית וכי צריך לעודד אותו, מסרים ולפיהם הארגון ספג מכה קשה מאוד אך גם הישראלים ספגו מכה קשה ומסרים לפיהם הארגון נותר לבדו במערכה. "תוכן המסרים מעיד שנסראללה תופס את מצבו של הארגון כמצב בעייתי", הוא אמר.


פורסם לראשונה 25/07/2006 22:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לוחמים בלבנון
צילום: רויטרס
צילום: אלג'זירה
נסראללה. לא ציפינו
צילום: אלג'זירה
צילום: רויטרס
ביירות בוערת
צילום: רויטרס
חיזבאללה. "לא נניח את נשקנו"
מומלצים