שתף קטע נבחר

קץ לחידה: הספינה הנאצית התגלתה בים הבלטי

צוללנים פולנים הצליחו לפתור את אחת החידות הגדולות ביותר של מלחמת העולם השנייה: מקום הימצאה של נושאת המטוסים היחידה של הרייך השלישי, ה"גרף צפלין". במשך יותר מ-50 שנה, שמרו הרוסים בסוד על מקום הימצאה של ספינת הקרב, שאותה תיקנו והבריחו לרוסיה לאחר שהוטבעה בידי הנאצים.

 

נושאת המטוסים "גרף צפלין" הושקה ב-1938, ואדולף היטלר העריך שהיא תסייע לגרמניה הנאצית לשלוט בים הצפוני. הכוחות הגרמנים הנסוגים ניסו להטביע את הספינה ב-1945 כדי שלא תיתפס בידי בעלות הברית, אך חיילי הצבא האדום השתלטו עליה לפני שטבעה. למרות שבעלות הברית החליטו כי כל ספינת קרב גרמנית או יפנית שתיתפס - תושמד, שיפצו הסובייטים את ה"גרף צפלין", והשתמשו בה כמטרה במטווחים ימיים. בארצות הברית אף חששו כי השימוש שעשו בה הסובייטים היה הכנה לקראת התקפה סובייטית אפשרית על ארה"ב. בעקבות המטווחים הרבים, טבעה ה"גרף צפלין" פעם נוספת - הפעם לתמיד.

 

משלחת צוללנים פולנים, שערכה חיפוש אחר מקומות אפשריים לקידוח נפט בים הבלטי, זיהתה לאחרונה כלי שייט גדול טבוע כ-60 ק"מ צפונית לעיר גדנסק. השבוע אישר הצי הפולני כי מדובר ב"גרף צפלין". עכשיו שמקום הימצאה של הספינה הטבועה התגלה, נותרה שאלה אחרת פתוחה: מדוע סירבו הרוסים במשך שנים לגלות היכן הוטבעה הספינה? הסטוריון פולני העריך השבוע כי ייתכן שהסיבה לכך היתה ה"אובססיה של הסובייטים לשמירה על סודיות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רצה לשלוט בים הצפוני. היטלר
מומלצים