שתף קטע נבחר

מאות הפגינו בחיפה ות"א נגד המלחמה

בחיפה הפגינו יותר ממאה איש נגד המשך הלחימה בלבנון. המפגינים, שנשאו דגלי פלסטין, כינו את אולמרט "רוצח". באום אל פאחם נערכה הפגנה דומה, בהשתתפות אלפים. בתל אביב מחו אנשי חד"ש וגוש שלום על ההרג בכפר כנא, כשלצידם הפגינו אנשי מרצ בעד מו"מ. לעומתם, פעילי המשמרת הצעירה של העבודה הפגינו ממול בתמיכה בממשלה

שורת הפגנות נגד המשך המלחמה: יותר ממאה פעילי שמאל, יהודים וערבים, הפגינו לפנות ערב (א') בחיפה נגד המלחמה בלבנון וברצועת עזה. המפגינים, שהשתתפו בשבועות האחרונים בכמה הפגנות נגד המלחמה, קראו להפסקת אש מיידית, ולפתיחת משא ומתן עם חיזבאללה ועם חמאס לשחרור החיילים החטופים.

 

הריגתם של עשרות האזרחים הלבנונים בכפר כנא העצימה את דברי הביקורת של המפגינים, שכינו את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, "רוצח", והאשימו את צה"ל בהריגה מכוונת של האזרחים הלבנונים.

 

המפגינים נשאו דגלי פלסטין, דגלים שחורים ושלטים ועליהם דברי מחאה חריפים נגד הממשלה, וקראו סיסמאות שכבר נשמעו בעבר כמו: "פרץ פרץ שר הביטחון, כמה ילדים הרגת עד היום", "כל שרי הממשלה הם פושעי מלחמה", וקריאות גנאי נוספות. המפגינים גם קראו לעבר השוטרים שאיבטחו את ההפגנה, שהתקיימה בסמוך לבית הגפן בחיפה: "מדינת משטרה. זו משטרה בלתי חוקית".

 


ההפגנה בחיפה (צילום: דורון גולן) 

 

בתחילה, הגיעו להפגנה רק כמה עשרות פעילי שמאל, ואולם בהמשך, הצטרפו אליהם תושבי ערבים המתגוררים בחיפה. התושבים נשאו דגלים פלסטינים וקראו קריאות גנאי נגד הממשלה ונגד ראש הממשלה ושר הביטחון.

 

בסך הכל, לא נרשמו תקריות אלימות בין מפגינים ובין אזרחים, שצפרו וצעקו קריאות גנאי לעבר המפגינים. ראשי המפגינים אמרו כי בכוונתם להמשיך ולהפגין עד שתיגמר המלחמה, וקראו לאזרחים נוספים להצטרף אליהם. עם זאת, הודו מארגני ההפגנה כי מאז תחילת המלחמה, מעטים הם הישראלים שיוצאים נגדה לרחובות.

 

בהפגנה שהתקיימה באום אל פאחם השתתפו אלפים מתושבי העיר. המפגינים נשאו שלטים נגד הכיבוש, ונגד מדיניות ממשלת ישראל.

 

בסיום ההפגנה, בה לקחו חלק כל התנועות הפוליטיות בעיר, נשא דברים ראש עיריית אום אל פאחם, האשם עבד רחמן מהתנועה האיסלאמית. הוא הפנה אצבע מאשימה לעבר ראשי מדינות ערב שעד כה לא נקפו אצבע בעקבות המתרחש בלבנון ולאור ה"טבח" כהגדרתו שמבצעת ממשלת ישראל.

 


מפגינים באום אל פאחם (צילום: עבד מחמיד)

 

בנוסף, מתח ראש עיריית אום אל פאחם ביקורת נוקבת על מדיניות ממשלת ישראל שבמשך שנים כהגדרתו "פוגעת בבני העם המוסלמי גם בישראל". מוקדם יותר צעדו כ-200 מפגינים ברחובות נצרת, במחאה על הפגזת צה"ל בכפר כנא.

 

אורי אבנרי: "שוטפים לעם את המוח"

 

בתל אביב הפגינו כ-300 איש מול משרד הביטחון בקריה בתל אביב, בשלוש הפגנות נפרדות. בצידו האחד של הכביש עמדו אנשי מרצ-יחד, ביניהם גם הח"כיות לשעבר יעל דיין ונעמי חזן, וקראו קריאות בעד משא ומתן. לצידם הפגינו אנשי חד"ש וגוש שלום שמחו נגד הרג האזרחים בכפר כנא ודרשו את הפסק הלחימה. מעבר לכביש התארגנה הפגנת נגד של עשרות פעילים מהמשמרת הצעירה של מפלגת העבודה, שקראו קריאות בעד פעולות הממשלה בלבנון.

 

אורי אבנרי מגוש שלום קבל על שקולו של השמאל לא נשמע בתקשורת. "שוטפים לעם את המוח. בגלל פעולה קטנה הרסנו מדינה שלמה. צריך להגיע להפסקת אש מיד".

 

גם חברת הכנסת לשעבר, תמר גוז'נסקי, השתתפה בהפגנה והגיבה לטענה שהמחאה נגד השהייה בלבנון הובילה למצב הנוכחי. "אנחנו, שלא רוצים יום אחד של מלחמה, אנחנו מביאים את המלחמות? הם התחמשו בחמש השנים האלה וגם אנחנו התחמשנו. אנחנו לא יכולים להכתיב שלהם לא יהיו טילים ולנו יהיו טילים, זה לא עובד ככה. צריך לדבר עם לבנון ועם סוריה, זה לא שווה את המוות אפילו לא של אדם אחד".

 


אבנרי בהפגנת חד"ש וגוש שלום בתל אביב (צילום: עופר עמרם)

 

משתתף נוסף בהפגנת חד"ש–גוש שלום, צח סלונים מתל אביב, הסביר כי "זו התארגנות ספונטנית של אנשים כועסים שמבינים שמתבצעים פה פשעים. כל מה שאנחנו רוצים להגיד זה שלא יעשו את המעשים הללו בשמנו".

 

מפגיני חד"ש-גוש שלום הניפו דגלים אדומים וקראו "מלחמה בלבנון שווה אסון" והניפו שלטים עם דגלים אדומים. הם צעקו סיסמאות כמו "פרץ פרץ אל תדאג, בוש יפגוש אותך בהאג", "אולמרט פרץ ורמון צאו מיד מלבנון" ו"פרץ הבטחת חינוך וקצבאות, כל מה שקיבלנו זה טנקים וגופות".

 

תנועת המכוניות הערה במקום זימנה תגובות רבות מנהגים ונוסעים. חלקם צפרו לאות תמיכה, אחרים צעקו "שתיפול עליכם קטיושה" ואבן אחת נזרקה דווקא לעבר מפגיני מרצ המתונים יותר. בשלב מסוים הגיעו שוטרים לאזור כדי לאבטח את ההפגנות.

 

"אנחנו מפלגה ציונית, זה ההבדל"

 

למרות שהפגינו על אותה מדרכה, אנשי מרצ דאגו לבדל עצמם מאנשי חד"ש וגוש שלום. "אנחנו מפלגה ציונית, זה ההבדל", אמרה יעל דיין. "חלק מהסיסמאות שאנשי גוש שלום קוראים כאן, אני לא הייתי אומרת בחיים. אנחנו דואגים לתושבים שלנו בצפון, אנחנו חבים להם הגנה וזה בראש מעיינינו אבל חושבים שיש הזדמנות למו"מ וצריך לנצל אותה".

 

"אני חיפאי שנמצא כל יום תחת איום הקטיושות", אמר אלמן עודא שהגיע להפגנה הישר משכונת כבאביר בחיפה, שכונה מעורבת שחיים בה יהודים וערבים אלה לצד אלה. "אני והמשפחה שלי יושבים בחדר מוגן. אני מכיר אנשים שנפצעו מקטיושות והם והעמדה שלהם היא בפירוש נגד המלחמה. אנחנו בעד מו"מ ונגד הרג אזרחים. אם אולמרט אומר שהחיזבאללה משתמש באזרחים ולכן פוגעים בהם, זה תירוץ שיותר גרוע מהמעשה עצמו".

 

מעבר לכביש התאספו כמה עשרות פעילי המשמרת הצעירה של העבודה. הם נשאו שלטים עליהם נכתב "שמאל אמיתי נלחם בטרור" "מחנה השמאל עם צה"ל" ו"עמיר פרץ כולנו איתך".

 

גם נציג אחד מהליכוד היה שם. רועי שאשא מפתח תקווה התווכח בלהט עם אנשי גוש שלום וחד"ש. חילופי הדברים כמעט התגלגלו לחילופי מהלומות. "מה שהם עושים פה זה להחליש את צה"ל ואת אנשי הצפון. כשנפגעו בתי חולים לא שמעתי את השמאל הקיצוני. זה שיתוף פעולה עם האויב, נסראללה עכשיו חוגג", האשים שאשא. 

 

בהכנת הכתבה השתתפה שרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
גוז'נסקי בהפגנה בתל אביב
צילום: עופר עמרם
צילום: עופר עמרם
יעל דיין בהפגנת מרצ
צילום: עופר עמרם
צילום: עופר עמרם
מפגינים בתל אביב
צילום: עופר עמרם
צילום: עופר עמרם
מפגינים נגד השמאל
צילום: עופר עמרם
צילום: עבד מחמיד
ההפגנה באום אל פאחם
צילום: עבד מחמיד
מומלצים