שתף קטע נבחר

בג"ץ: נאמני הר הבית יוכלו לעלות להר בט' באב

שופטי בג"ץ התירו לנאמני הר הבית, מלבד גרשון סולומון, לעלות להר בט' באב, "באותן שעות בהן יגיע למקום הציבור כולו, בתנאי שלא יעוררו פרובוקציות". גורמים בימין הקיצוני: "נביא מאות יהודים, ונתפלל לשלום החיילים בצפון". ח"כ ברכה: "החלטה כזו עלולה להוביל להתלקחות נוספת"

בג"ץ התיר היום (ג') לנאמני הר הבית לעלות להר בט' באב, החל מחרתיים. זאת במסגרת הסכם אליו הגיעו נציגי פרלקיטות המדינה ונאמני הר הבית.

 

השופטים כתבו בפסק דינם כי "לאחר סיג ושיח בהמלצת בית המשפט, בלי שיהיה בכך כדי לפגוע בטענות העקרוניות של שני הצדדים, הוסכם בין הצדדים לעניין ט' באב כדלקמן: אנשי העותרים, למעט הפעיל גרשון סולומון, יוכלו לעלות להר הבית, באותן שעות שבהן עולה להר הבית הציבור כולו".

 

בהחלטתם הוסיפו השופטים כי "נאמני הר הבית לא ישאו בידיהם כל כרזות, לא יתלבשו לבוש מיוחד ולא יתנהגו בצורה פרובוקטיבית".

 

בג"ץ הותיר עם זאת בידי המשטרה את הרשות להפעיל את סמכויותיה למנוע את העלייה להר הבית במקרים של שינוי נסיבות או של הפרת ההסכם.

 

בקרב נאמני הרב הבית חוששים מ"תרגיל" של המשטרה שתנסה להפעיל את סמכותה וכבר מכינים את עצמם לאפשרות של הגשת בג"ץ.

 

גורמים בימין הקיצוני אמרו ל-ynet כי "בכוונתנו להביא ביום חמישי מאות יהודים שיכנסו להר הבית, בין היתר בכוונתנו להתפלל לשלומם של החיילים בצפון".

 

אותם גורמים הוסיפו כי "הר הבית הוא לב האומה וכל עוד עם ישראל לא ישלוט בהר הבית, אזי לא נשלוט בארץ ישראל

כולה". על השאלה האם עלייתם להר לא תעורר התלקחות בתקופה רגישה זו, אמרו הגורמים כי "זו ההזדמנות להבהיר לערבים שאנחנו לא מתכוונים להתקפל ולוותר במילימטר".

 

יושב ראש חד"ש, חבר הכנסת מוחמד ברכה, תקף את החלטת בג"ץ ואמר: "מדובר בהחלטה מסוכנת שהתקבלה בצל המלחמה האכזרית שמנהלת ישראל נגד שני העמים – הפלסטיני והלבנוני. החלטה שכזאת היא דלק בידי פירומנים מוצהרים, שעלולה להוביל להתלקחות נוספת".

 

יו"ר סיעת רעמ-תעל, חבר הכנסת טלב א-סאנע, אמר כי "מדובר בהחלטה אומללה וצעד פרובוקטיבי שיפגע ברגשות המוסלמים במדינה ובעולם. ההחלטה הזו עלולה להדליק תבערה נוראית שאי-אפשר לדעת מה יהיו תוצאותיה". 

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים